ANASAYFA
25 Haziran 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ediwood içimde ukde!’
Edirne'de görev süresi dolan Vali Ekrem Canalp, kentte ayrılmadan önce 3.5 yıllık çalışmalarını anlattığı basın toplantısı düzenledi...  Edirne'ye Hollywood'dan esinlenerek yapmayı planladığı 'Ediwood' isimli film ve dizi platosu projesinin içinde ukde kaldığını belirten Vali Canalp, Edirnespor'a yeni bir saha bulunması halinde 25 Kasım Stadı'nın yıkılarak yerine otopark yapılabileceği projesinin de hazır olduğunu fakat hayata geçiremediğini dile getirdi... 
Haberin Yayın Tarihi: 17-05-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ediwood içimde ukde!’

Olgay GÜLER
Edirne'de görev süresi dolan Vali Ekrem Canalp, kentte ayrılmadan önce 3.5 yıllık çalışmalarını anlattığı basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Batman Valiliği'ne atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne'ye veda etmeden önce 3.5 yıl boyunca yaptığı çalışmaları basın mensuplarıyla paylaştı. Edirne'nin ilk valilik yeri olduğunu ifade eden Vali Canalp, bunun kendisi için çok özel olduğunu belirtti. Görev süresi boyunca yaptığı projeleri anlatan Vali Canalp, Edirne'ye Hollywood'dan esinlenerek yapmayı planladığı 'Ediwood' isimli film ve dizi platosu projesinin içinde ukde kaldığını ifade etti. Vali Canalp ayrıca, Edirnespor'a yeni bir saha bulunması halinde 25 Kasım Stadı'nın yıkılarak yerine otopark yapılabileceği projesinin de hazır olduğunu fakat hayata geçiremediğini söyledi. 
'KIRKPINAR ALANI 12 AY KESİNTİSİZ YAŞAYACAK' 
Kırkpınar'ın Edirne'de yıl boyunca yaşatılması gereken bir değer olduğunu, bunun için de çalışmalar yapıldığını anlatan Vali Canalp, "52 hafta boyunca, insanlar şehri ziyarete geldiğinde, kesintisiz şekilde gelen turistlerin hafızalarında ilk baş Kırkpınar canlanır ama onlara Kırkpınar'a ilişkin götürebileceğimiz bir yer yok. Biz bu stadyumu yenilediğimiz zaman aynı zamanda stadyumun içerisinde bir Kırkpınar Müzesi de kuracağız. Edirne'ye gelen herkes Kırkpınar dediği anda hem stadyumu hem de müzemizi görme imkanı olacak. Bu alanı 12 ay, 52 hafta kesintisiz şekilde gelen gruplara, görmek isteyen insanlara müze ile beraber göstereceğiz. Bütün başpehlivanların silikon heykelleri olacak, isteyen turistlerimiz pehlivanların yanında hatıra fotoğrafı çektirme imkanına kavuşacaklar" dedi. 
'ENEZ LİMANI'NDA İŞ BÜYÜDÜ' 
Enez'de devam eden liman inşaatına değinen Vali Canalp, projenin revize edildiğini belirtti. Canalp, "Enez'de 25 metre genişliğinde 8 metre derinliğinde, 50 bin ton taş dolgu üzerine şu anda limanın inşaatı bitti. Bundan sonraki aşamada, üst yapı ihalesi yapılacak. Üst yapı ile ilgili de Ulaştırma Bakanlığı'ndan proje onayında kısmi bir gecikme yaşadık, iyi ki de yaşadık. Çünkü biz burayı tasarlarken ilk yaptığımız düşünce yolculara yönelik bir liman şeklindeydi. Şu anda projeyi yeniledik, sadece yolcu değil, hem küçük araçları, hem de TIR'ları feribotlara yükleyebileceğimiz bir liman haline getirdik. İşin rengi değişti, iş büyüdü. Ama bu uzun vadede hem işletmeciliği anlamında hem de ekonomik itibariyle sadece Enez'e değil, bölgesel olarak tamamını kapsayacak geniş bir alana hizmet edecek bir proje haline gelecek" diye konuştu. 
'SINIR GÜVENLİK SİSTEMİ TEPEDEN TIRNAĞA YENİLENİYOR' 
Edirne'de yapımına devam ettikleri bir diğer projenin 'Sınır Güvenlik Sistemi' olduğunu ifade eden Canalp, "Sınır güvenlik sistemimiz var, Edirne'nin tüm karasal sınırlarının hem Yunanistan hem de Bulgaristan'la güvenlik sistemlerini tepeden tırnağa yeniliyoruz. Gözetleme kulelerimiz var bunun içerisinde. Bir kısımda inşaatlar var. Gözetleme kuleleri bunun içerisinde, yeni araçlar takviyesi, aydınlatma sistemleri bunun içerisinde, böylelikle sınır güvenliğimizi arttırıyoruz. Sınır güvenliğimizi arttırırken yaptığımız uygulamaların bir tanesi de sınır güvenlik yolu. Bizim sınıra paralel hatta uzanan bir yolumuz yok. Bazı yerlerde yol var ama yağmurdan, bataklık arazi olduğu için kullanılmaz durumda. Bütün Edirne'nin sınırlarının tamamını kapsayacak şekilde proje hayata geçirildi. Dolayısıyla 180 kilometrelik sınır hattının tamamını kapsayacak. Bu projede 30 kilometresi bitti, 150 kilometrelik bir bölüm var. 100 yıldan beri yapılması gereken bir projeydi" ifadelerini kullandı. 
'NÜFUSA GÖRE EN AZ YERLEŞİK GÖÇMEN EDİRNE'DE' 
Türkiye'deki göçmen hareketliliğin en fazla olduğu illerin başında Edirne'nin geldiğini hatırlatan Canalp, "Türkiye'de göçmen hareketliliği açısından en fazla hareketliliğin olduğu 1 veya 2'nci il Edirne'dir. Ama yerleşik göçmen, ikamet eden göçmen açısından Türkiye'de nüfusa oranla en az göçmenin olduğu il de yine Edirne'dir. Bu da çok özellikli bir konudur" şeklinde konuştu. 
'EDİWOOD'U YAPMAK İSTEDİM AMA OLMADI' 
Edirne'de yapmak isteyip, başlayamadığı 'Ediwood' isimli dizi ve film platosu projesini de paylaşan Canalp, "Bu benim yapmak istediğim fakat başlayamadığım bir proje. Bir film platosu projesi. Adını da Hollywood'dan esinlenerek Ediwood Dizi ve Film Platosu Projesi. Bunun için de şu anda hali hazırda Edirne İl Özel İdaresi'ne 200 dönümlük bir arazinin tahsisi gerçekleştirildi. Bu arazideki dizi ve film platosu projeleri hazırlanıyor şu anda, tahsisi tamam. Sırada yapılması gereken şey projeyi hazırlamak ve sonrasında uygulamaya geçmek. Eğer bu proje Edirne'de uygulanırsa Edirne'de aynı anda 4 tane dizi çekildiğini hayal edin. Bir kaç tane film yapılıyor olsa ne kadar kıymetli olur değil mi? Bunun yapılması gerekiyor, Edirne için de harikulade bir proje olacaktır bu proje. Bu projenin hayata geçirilmesi Edirne'nin tanıtımı için muazzam katkı sağlar, iki her dizi ve film en az 250-300 kişi ile çekim yapılıyor, bu da ekonomiye katkı demek" dedi. 
'EDİRNESPOR'A YER BULSALAR HEMEN YIKARDIM' 
İçinde ukde kalan bir diğer projenin 25 Kasım Stadı olduğunu belirten Canalp, "Eğer Edirnespor'un maç yapabileceği bir yer bulabilseydik yıkacaktım o stadyumu. Orayı da aynı Gazi İlkokulu örneğinde olduğu gibi bir kısmını otopark yapacaktım. Orada ihtiyaç var. Bulgarlar geliyor bütün yollar tıkanıyor, bardak doluyor. Sonrasında bardağın boş olduğu yerlere gidiyorlar. Gitmemeleri için orayı yapmamız lazım. Projeyi çizdim, proje hazır hatta yıkım kararı bile çıkarttım. Şu anda Edirnespor'a maç yapacak bir yer bulundu deseler hemen hızlı şekilde faaliyete geçip, orayı yıkıp 1-2 ay içerisinde düzene kavuşturulacak bir zemin var" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Koman'ın eserine rekor rakam!
Gülen'in yeğeni sınırda yakalandı!
Kupada hasadı Tarım İl Md. yaptı!
TÜ 40 değil 53 yaşında!
Kamyonetin çarptığı at telef oldu
Edirne'ye 8 doktor kadrosu
Üründe 'mor' alternatif
Kaybolan tekneyi radar buldu!
Ihlamurlardan ne istediniz?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke