ANASAYFA
25 Haziran 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
İBRAHİM CİĞERCİOĞULLARI (YANGÖZ İSMAİL'İN BÜYÜK OĞLU) -2- İsmail DEMİRAY yazdı...
Haberin Yayın Tarihi: 17-05-2022 12:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-

 

 

 

 


AĞABEYİM SOL GÖRÜŞLÜYDÜ, ÇOK SIKINTILAR ÇEKTİ
Üniversite yılları 50'li yılların sonları. Ülke Demokrat Parti'nin baskısı altında inlemekte. Üniversite dünyası ayaktadır. İbrahim Ciğercioğulları'nın bunlardan uzak kalması düşünülemez. Okul ve olaylar derken bir süre uzaklaştırılır okuldan, iki dersten takıntısı vardır, yedek subay olarak yapar askerliğini. Askerlik dönüşü Çanakkale'de evlenir, öğretmendir eşi. Ahmet Ciğercioğulları şöyle devam etti:
“Ağabeyim ilk önce Çorlu Akbank'ta işe başladı. Cumhuriyet ve Akşam gazetelerini okuyan ağabeyime banka müdürü takar, işten atar. Oradan Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'na girdi mutemet olarak, odanın muhasebesine de bakar. Dönemin Ticaret ve Sanayi Odası başkanı emekli asker, büyük çocukları olmasına karşın maaşının yanında çocuk parası da almakta olduğunu gören ağabeyim, bir sonraki ayın maaş bordrosundan başkanın çocuk parasını keser. Başkanı çok kızar, 'Sen nasıl kesersin paramı' diyerek atar işten ağabeyimi. 
Ağabeyim oradan eşinin memleketi olan Çanakkale'ye geçer. Orada Köy Hizmetleri'ne girdi, İdari İşler Şefi olarak. Aynı zamanda kurumun muhasebe işlemlerine de bakıyordu. Dönemin sağ görüşlü valisi kamuda üst düzeyde sol düşünceli birisinin olmasını istemez. Çanakkale'de faşistlerin baskısı egemendir. Balkonda kahvaltı yaparken tabanca ile ateş ederler öldürmek için ağabeyimi. Bir süre Edirne'ye döndü. Sonra tekrar Çanakkale'ye gitti. Orada kayınpederinin balıkçı teknesi ile bir arkadaşı ile ortak olarak balıkçılık yaptı uzun yıllar. İki çocuğu olur ağabeyimin kızı mimar Deniz Ciğercioğulları ve oğlu Doktor Engin Ciğercioğulları.


BAŞI ÖNE EĞİLMEDİ
80 sonrası mesleğine geri dönerek bir mali müşavirin yanında çalışmaya başladı. Patronu sağ görüşlü olmasına karşın işini iyi yapan ağabeyimi severdi. Bir gün mesai çıkışında birlikte çıkıyorlar, ağabeyimi eve bırakıyor. Gece yarısı iş yerlerinin olduğu binada bomba patlıyor. Ertesi günü soruşturmalar, kim yapar, kimin işidir derken iş sol geçmişi nedeniyle ağabeyimin üzerine kalıyor. Patronu sağ görüşlü olmasına karşın çok uğraştı ağabeyimi içerden çıkarmak için. Delil yetersizliğinden çıktı sonra. Sonra işsiz kaldı, çok sıkıntılar çekti ağabeyim. Tek suçu sol görüşlü olmaktı, ama hiç eğilmedi, kimseye mihnet etmedi. Anlatırdı Deniz Gezmiş'ler ve çevresinde bir çok arkadaşının dostunun olduğundan onlarla görüştüğünden söz ederdi. Türkiye'nin siyasi hareketlerini hep yakından tanıklık etmiş aydın bir insandı ağabeyim.”


BASKETBOLDA ÇOK İYİYDİ
Edirne'de uzun bir basketbol geçmişi olan aynı zamanda Türkiye'de o dönem en iyi 3 takımından birisi olan Beykoz'da forma giyen Mehmet Ümit Üçsular'a ağabeylik yapar İbrahim Ciğercioğulları. Üçsular'dan dinliyorum İbrahim ağabeyini:
“Edirne Lisesi yıllarımda basketbolda çok çalışmamın karşılığı olarak yıldızımın parladığı yıllardı. İsmim 'Harlem Mehmet'e çıkmıştı. İbrahim ağabeyimiz o yıllarda Beykoz'da oynuyordu. Beykoz'da Galatasaray ve Fenerbahçe'den sonra en iyi takımı memleketin. Kendisi Edirne Lisesi çıkışlı olduğu için her geldiğinde bizlerle birlikte antrenmanlara çıkar, biz de kendisinden faydalanırdık. Ne biliyorsa severek bizlere öğretmeye çalışırdı. 
Benim farklı oyun anlayışım, takım içinde çok iyi durumda olmam nedeniyle İbrahim ağabey Beykoz yönetimini ikna eder. O dönemde Edirne için hayal gibi şartlarda beni istediler Beykoz'a. Ama ailem benim eğitimimi öne koştuğu için önceleri karşı çıktı, sonrasında İbrahim ağabeyimin ısrarı ile ikna oldular. Beykoz'da iki yıl birlikte oynadık İbrahim ağabey ile. Orada hem çalışıyor, hem basketbol oynuyordum. Orada da sürekli olarak sahip çıkmıştır bana. Ben iki yıl sonra lise bitip Öğretmen Okulunu kazanınca bıraktım Beykoz'u ve Diyarbakır'da okuluma gittim.”
Engin Ciğercioğulları babasını anlatıyor;
BABAM DEMOKRATTI
“Babam son derece demokrat, gerçek anlamda laik ve sevecen bir insandı. Küçüklüğümüzden beri annem ve babam ablam ile benim kişiliğimizi asla ezmemiş ailede hep söz hakkı olan bireyler şeklinde yetiştirmişlerdir. Babam duygusal tarafı kuvvetli, dedemden aldığı irsiyetten olacak, çabuk parlayan, ancak kin tutmayan, bir şey danıştığınız zaman son derece akılcı bir şekilde akıl veren nadide bir insandı. 
Ortaokul ve lise zamanlarımda oruç tuttuğum zaman sahurumu hazırlayan babam, dinle ilgili ilk sorgulamalarımı yaptığım bu yaşlarda bana 'evladım din öyle bir şeydir ki bu konuda tek bir yol tutulmamıştır. Sen de sana uygun olan yolu bulacaksın' diyerek bana destek olmuştu. Yine okul hayatımdaki hayal kırıklıklarımda bana insanın nihai hedefine giden yolda birkaç adım geri gitmenin bir şey ifade etmediğini söyleyerek içimi rahatlatmıştı.
Babam iyi insan olmaya ve nezakete çok dikkat eden görmüş geçirmiş terbiyeli bir insandı. Kabalık ve düşüncesizlik, insana kıymet vermeme onu çok kızdırırdı. Arkadaşlarına hep yardımcı olur, onlardan da aynı davranışı beklerdi.


DENİZE KARŞI GÖMÜLMEK İSTEDİ
Babam Çanakkale'ye ve denize büyük bir sevgi ile bağlıydı. Öyle ki denize karşı defnedilmek istemişti. Elbette bu arzusunu yerine getirdik. Ancak babam Edirneli kimliğini tüm hayatı boyunca taşıdı. Edirne'de çok az bulunmamıza karşı bize de bu kimliği aşıladı. Hayatı boyunca en yakın arkadaşları Edirne'den tanışıklığı olan ve İstanbul'da öğrenciliği birlikte geçirdiği kişiler olmuş. Edirne Lisesinden Yetişenler Dernek Başkanlığını gururla anlatırdı. Edirne olmanın, insanın güzelliğinden övünçle bahsederdi.  Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği kendisine hizmet plaketi verdiğinde almaya ben gitmiştim. Orada nasıl köklü bir geleneğin yaşadığını görüp kıvanç duymuştum. 
Babam gerçek bir sporcuydu. Hayatı boyunca her türlü spor çeşidine karşı ilgisini devam ettirdi. Olimpiyat oyunlarında her spor dalının müsabakalarını izlerdi. İleri yaşına kadar yüzme, bisiklet ve doğal olarak basketbolla ilgilendi. Hatta haber bülteninde bir kez bu özelliği ile konu olmuştu.
Babam bir taraftan da çok alçakgönüllüydü. Eğitimli ve donanımlı, kibirden uzak bir yapısı vardı. Bir keresinde ablam ve benim için 'evladım siz bizden ileriye gittiniz' demişti.  Babamın bunların yanında kitap okumak ve bulmaca çözmek, klasik Türk müziği dinlemek, söylemek gibi hobileri de vardı.
BİZİ KİTAPLARLA BULUŞTURDU
Özellikle Latin Amerikalı yazarlara düşkün olan babam büyük kütüphanesini devamlı genişletiyor bize Marguez ve bunun gibi yazarları öneriyordu. Babam meraklı olduğu Klasik Türk Müziği'ne gençliğinden beri olan merakı yüzünden ilerleyen yaşlarında nota öğrenmiş, çeşitli yerlerden notalar edinerek repertuar edinmiş, bunları çalışmış, korolarda görev almış. Seneler boyu Cumhuriyet Gazetesi'nin kitap ödüllü bulmacasını çözmeyi adet haline getirmiş olup büyükçe bir fihrist kalınlığında kendi hazırladığı bulmaca sözlüğüne eklemelerde bulunur, Pazar günleri Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki bulmaca meraklılarıyla mutat telefon görüşmeleri yapardı. Babamın yayınlatmadığı bu çalışması kırmızı fihristi, bulmaca sözlüğü halen bizde kıymetli bir anı olarak saklanmaktadır. 
Babam ve annem insan olarak saygın, yüksek ahlak sahibi kişilerdi. Bizim ablam ile onlardan pek az ikaz duyduğumuzu hatırlıyorum. Onların insanları yerli yersiz kötülemek, aldıkları borcu geri vermemek, insanların dedikodusunu yapmak gibi özellikleri yoktu. Doğal olarak biz de böyle insanlar olmayı düşünmedik.
Babam akıllı, duygusal, şefkatli, yetenekli, çok yönlü, enerjik, inatçı, delişmen, demokrat, ahlaklı bir Trakya çocuğu idi. Cumhuriyetçi, Atatürk'çü, düşüncelerinden taviz vermeyen cesur bir insandı. Ablam ve ben onun evladı olmaktan hep kıvanç duyduk ve duyacağız da.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Koman'ın eserine rekor rakam!
Gülen'in yeğeni sınırda yakalandı!
Kupada hasadı Tarım İl Md. yaptı!
TÜ 40 değil 53 yaşında!
Edirne'ye 8 doktor kadrosu
Kamyonetin çarptığı at telef oldu
Üründe 'mor' alternatif
Kaybolan tekneyi radar buldu!
Ihlamurlardan ne istediniz?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke