ANASAYFA
25 Haziran 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
ORHAN ŞOFÖRTAKIMCI AYNI DÜKKANDA 58 YIL! İsmail DEMİRAY yazdı...
Haberin Yayın Tarihi: 19-05-2022 07:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
EDİRNE ve BİSİKLET -9-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin en eski bisiklet, motosiklet tamircilerinden birisi Orhan Şoförtakımcı. Askerden geldikten sonra 1965 yılında Bedesten’de başladığı işini şu anda oğulları sürdürmekte.

Dört kuşaktır sürdürdükleri meslektir bisiklet tamirciliği. Edirne’de böyle bir aile kaldı mı bilinmez? Cumhuriyet tarihi ile “Şoförtakımcı” ailesinin meslekleri örtüşmüş durumdadır, belki de gelecek kuşaklarda devam edecektir bu uğraşları.

İki oğlu halen Bedesten’de bisiklet tamirciliği ve parça işi yapmakta, diğer oğlu Metin Şoförtakımcı ise yeni sanayi sitesindeki dükkanında uzun yıllar sürdürdüğü tamircilik işini artık bırakmasına karşın motosiklet parçası satışını sürdürmeye devam etmektedir. Metin Şoförtakımcı’yı dinliyoruz;

“Dedemden geliyor bizim mesleğimiz. Dedemi anımsıyorum, 1946 yılında öldüğünde ben 6 yaşımdaydım. Dedemin mesleği takımcılıktı, yani sigara ağızlığı yaparlardı kızılcık ağacından. Vaysal köyünden Hasan Kızıltoprak tarafından öküz arabasıyla gece kaçak olarak gelen bir araba dolusu kızılcık ağacından binlerce takım yapardı dedem ve babam. Ben de onlara çocukluğumda yardım ederdim.

Babam Mustafa Şoförtakımcı hem şoförlük mesleğini yapmış, hem de dedemin yanında takımcılık. Aynı zamanda da iyi bir tamirciydi.

1950 yılında babam otobüs şirketi sahibiydi. O yıllarda büyük bir parça sorunu olduğu için babam iflas etti. İflastan sonra babam yine babasının mesleği olan takımcılığa döndü. Ben 10 yaşımdan beri babamın yanındaydım, çünkü annemiz yoktu.

1950 yılında iflastan sonra babam takımcılık yaparken aynı zamanda bisiklet tamirciliğine de başladı. Yetenekli bir insandı babam. Yer olarak nizamiyenin karşısındaydı. Şu anda Uğur Mumcu parkındaki havuzun köşesi, pehlivan heykelinin olduğu yerde. Doktor Mehmet Bahattin babamın dayısıdır, onun evinin yanında bir yer verdi dükkanı açtılar. O zaman milletvekiliydi dayısı, sonra tekrar evine gelerek doktorluk yaptı. Onun ağabeyinin kızı vardı Doktor Saadet Yardım, mezun olduktan sonra o da geldi ve o eski binada birlikte çalıştılar. Doktor Mehmet Bahattin’in babası Tatar Osman da takımcıymış. Dedem de zaten onun yanında yetişmiş. Mesleklerini çok severek yaparlar, değişik modeller üretirlermiş. O meslek o zamanlar çok revaçtaymış.

DEDEM, BABAM, BEN VE ÇOCUKLARIM 4 KUŞAKTIR DEVAM EDİYORUZ

Dedemin zamanında başladım çocukluğumda, sonra babamla birlikte toplamda 20 yıl ben de takımcılık yaptım, sigara ağızlığı ürettim yani. 16 yaşımda kalfa, 18 yaşımda usta oldum. Hem ağızlık işinde, hem tamircilikte. 9 Nisan 1965 tarihinde 25 yaşımdayken  buraya geldim. Baştan babam bu dükkanı tutmamı istemedi. Ama ben ısrar ettim, ona olduğu yerlerin yıkılacağını söyledim ve benim dediğim çıktı sonunda. Bu dükkanı açalı 58 yıl oldu. Bereketli yermiş, emek verdik, müşterimizi üzmedik, tekkeyi bekledik, çorbayı da içtik. Yazın bisiklet işi ve tamiri, kışın sigara ağızlığı yapıyordum o dükkanı açtığım ilk yıllarda. Dört yıl öncesine kadar sürekli çalıştım, yaşamı çözdük, çocuklarımı yetiştirdim. 6 kardeşiz bir tek ben kaldım hayatta. Bu mesleği zaten bir ben bir de ağabeyim İlhan Takımcı yaptı.

BABAM ATATÜRK’ÜN ŞÖFÖRLÜĞÜNÜ YAPMIŞ

Gönül eskimiyor, çalışma isteğim halen var ama artık bünyem buna müsait değil. Çalışmaktan hiç korkmadım. Geçen gün Metin oğluma gittim, onun dükkanı sanayide. Sohbet ettik onunla; ‘en çok çalışmayı özledim’ deyince başladı gülmeye. Görüyorum dükkanının önünde motorlar var. Şöyle bir sökeyim motoru, dağıtayım, bir güzel temizleyip yağlayıp tekrardan toplayayım onu. Onları çok özlüyorum.

Motor tamirciliğimiz babamdan geliyor. Babam Kafkasya’da Almanların yanında çalışmış. Motor tamirciliğini orada öğrenmiş. Babam eski takvime göre 1311 (1895 olmalı) doğumlu. Babam Alman’lardan şoförlüğü de öğrenmiş. Edirne’de valinin şoförlüğünü yapmış bir dönem.

Babam aynı zamanda Çanakkale’de de Atatürk’ün ve Vehbi paşaların şoförlüğünü yapmış. Çanakkale’de sonra da Kurtuluş Savaşı’nda bulunmuş, karargah şoförlüğünü yapmış. O zamanlar otomobil kullanan insan sayısı çok az. Yetenekli olduğu için şoförlüğünün yanında aracının tamirini ve bakımını da kendisi yapıyormuş.

BİSİKLET VE MOTOSİKLET TAMİRCİLİĞİ BİR ARADA

Bisiklet tamirciliğinin üzüntüsü yoktur. Ama motosiklet tamirciliği ustasını yerine göre çok üzer. Eski motorlar gelirdi. Adamın parası da yok, onu kırmamak adına eskiyi tamir edip yürütmeye çalışırsın ki bu çok zor bir iştir, ancak iyi bir sanatkar olursan bu işi yaparsın.

1950 yılında bisiklet işine başladığımız zamanlarda hem tamirat yapıyorduk, hem de kiraya veriyorduk. Sigara ağızlığı işini 1980 yılına kadar devam ettirdik. Sonra bisikletin yanında motosiklet işi başladı. Özellikle Mobilet marka motosiklet.

Eskilerden Mefadil Sen benim arkadaşımdı. Sepetli bir motosikleti vardı. Nazmi Çelik iyi bir dostumuzdu, ağabeyimin yakın arkadaşıydı. İyi bir köfteciydi, çeşitli yerlerde mekanlar açtı. Onun da bir motosikleti vardı.

Göz açıp kapayınca geçti 81 yıl. Mesleğimi severek yaptım, ekmeğimi bu işten bu dükkanda çıkardım. Çocuklarımı büyüttüm, okuttum iş güç sahibi yaptım, evlendirdim onları. Ve artık torunlarım var. Bu dükkana gelince kendimi çok mutlu hissediyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Koman'ın eserine rekor rakam!
Gülen'in yeğeni sınırda yakalandı!
Kupada hasadı Tarım İl Md. yaptı!
TÜ 40 değil 53 yaşında!
Kamyonetin çarptığı at telef oldu
Edirne'ye 8 doktor kadrosu
Üründe 'mor' alternatif
Kaybolan tekneyi radar buldu!
Ihlamurlardan ne istediniz?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke