ANASAYFA
29 Mayıs 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
En çok özlenen pilav!
Edirne Lisesinden Yetişenler; okullarının kuruluşunun 165'nci yıl dönümü dolayısı ile geleneksel 'mezunlar ve pilav günü'nde okul bahçesinde bir araya geldi…
Haberin Yayın Tarihi: 20-05-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
En çok özlenen pilav!

Refik USLUY
Edirne Lisesinden Yetişenler; okullarının kuruluşunun 165'nci yıl dönümü dolayısı ile geleneksel 'mezunlar ve pilav günü'nde okul bahçesinde bir araya geldi. Pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra, valilik izni doğrultusunda 23 Nisan yerine bu yıl 19 Mayıs günü buluşan mezunlar, eski günleri anarak geleneksel pilavı yedi, sınıflarını dolaşıp eski günlerini andı.
Edirne Lisesi'ndeki program sabah saat 10.30'da saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Edirne Lisesi Müdürü Recep Şentürk, “Okulumuzun kuruluşunun 165'nci yılında geleneksel 'mezunlar ve pilav günü'müze hoş geldiniz” diyerek katılımcıları selamladı. Edirne Lisesi'nde üç yıl önce göreve başladığını, fakat mezunlarla ilk defa bu yıl tanışma ve görüşme fırsatı bulduğunu kaydeden Okul Müdürü Şentürk konuşmasını şu sözlerle sürdürdü. 
ŞENTÜRK : MUTLU GEÇEN LİSE YILLARI BAĞLARI GÜÇLENDİRİYOR
“Malum üç yıl önce başlayan pandemi, bu geleneksel buluşmalarda bir araya gelmemize engel oldu. Son iki gündür o kadar güzel insanlarla tanıştım, o kadar güzel ve güçlü bağlar gördüm ki, artık bu ailenin içerisinde, birbirleriyle aralarındaki bu güçlü bağın lise yıllarında geçirdikleri güzel anılar olduğunu düşünüyorum. Edirne Lisesi camiası, gerçekten çok önemli değerlerin, nezaketin, vefa,saygı, bağlılık gibi değerlerin çok güçlü olduğu bir camia, bunu yürekten hissettim. Bu insanları bir araya getiren bu güçlü duygunun, mutlu geçen bir lise dönemi olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple biz sadece akademik anlamda dereceler yapan öğrencilere hitap et-miyoruz. Biz tüm öğrencile-rimizin mutlu bir lise dönemi geçirmelerini istiyoruz, bütün çabamız bu yönde. Amacımız bu kültürü yaşatmak. 
TÜM ÖĞRENCİLERİN YETENEKLERİNE GÖRE FAALİYETİ VAR
Geleneksel mezunlar bu-luşması programına 17 Mayıs Salı akşamı bir konserle başladık. Okulumuzda yaklaşık 480 öğrencimizin 87'si enstrüman çalabiliyor, 50 tanesi koro içerisinde yer alıyor, 200 tanesi lisanslı sporcuyken geriye kalan öğrencilerimiz ise kendi ilgi ve yeteneklerine hitap eden faaliyetleri yapıyorlar. Mutlu lise yılları için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz, hedefimiz okulumuzun ismini her zaman başarılarla güzel faaliyetlerle duyurmak olacak. Hepinize tekrar tekrar teşekkürlerimi ver saygılarımı sunuyorum.” 
ATIL ERMAN : İLKEMİZDE HİZMET EDENLERİ UNUTMAMA VAR 
Edirne Lisesi'nden Yetişenler Derneği (ELYD) ve Edirne Lisesi Eğitim Vakfı (ELEV) Başkanı Atıl Erman ise öncelikle tüm mezunların 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutladı. Pandemi dolayısıyla 2019 yılından beri geleneksel pilav töreni yapamadıklarını belirten Erman, “Bizim ilkemizde bize hizmet edenleri unutmama vardır. Hem camiamız mensuplarından hep camiamız dışından. Bu okula camiamıza şehrimize hizmeti olan insanları unutmayız. Sizlerle birlikte olmak o eski günleri hatırlamak hepimize büyük mutluluk veriyor” diyerek konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
EDİRNE LİSESİ KENDİNİ TEKRARLAMADI HEP YENİLENDİ
“Belirli yaşa gelen insanlar eski gençliğini arar ama şunu bilmenizi isterim ki bu gün okulumuz o geçmiş günlerden daha iyi durumda. Bizim geleneğimizin en güzel yanlarından bir tanesi de uzun zamandır birbirleriyle görüşemeyen eski dostların bir araya gelmesidir. Edirne Lisesi kendisini tekrarlamamış geri kalmamıştır. Aksine kendisini ileriye atmış, yenilemiş, geliştirmiştir. Türkiye'de hiçbir lisede olmayan Senfoni Orkestrası Edirne Lise'mizde var. Türk Zeka Vakfı her sene liseler arası zeka oyunları yarışması düzenliyor. Son 4-5 yıldır da bizim okulumuzun öğrencileri elemeleri geçerek finale kadar ulaşıyor. Bu yıl 10'uncu sınıflar arası düzenlenen ve toplam 522 lisenin katıldığı yarışmada Edirne Lisesi Zeka Takımı Türkiye genelinde 21'nci oldu. Okulumuz son 3 yıldır 'Proje Lisesi' statüsüne geçmesi sebebiyle yüzde 3'lük dilimlik öğrenci kabul ediyor. Bu da öğrencilerimizin özel olduğunun bir başka kanıtıdır.  Önümüzdeki ders yılından itibaren bizim lisemiz hazırlık dönemiyle birlikte 5 yıl lise dönemine geçecektir. Gelecek sene pilav şenliklerini tesislerin açılışını da sizlerle birlikte yapacağız. Tesisimiz 2 bloktan oluşuyor. Ana cadde üzerindeki A blokta yeni derslikler ve şu an 20 bin olan, ancak 25 bin kitabı hedeflediğimiz kütüphanemiz Var. B bloğumuzda da yurt binamız olacak, 120 kapasiteli yurt binamızda her odada sadece 3 öğrenci kalacak.”
Konuşmaların ardından Edirne Lisesi'nden 40 ve 50 yıl önce mezun olanlara plaket takdimi yapıldı. Plaket töreninden sonra ise okulun yemekhanesindeki dev tencerelerden pilav, ayran ve helva dağıtımı gerçekleştirildi. Geleneksel kuruluş yıldönümü pilavını alanlar, mezun olmadan önce okudukları sınıflara dağılarak arkadaşlarıyla birlikte pilavlarını yedi, anılar anlatılarak birlikte eski günler yaşatıldı. 
40 VE 50 YIL ÖNCE MEZUN OLANLARA ANI PLAKETİ 
Edirne Lisesi'nden 50 yıl önce mezun olup törene katılanlardan Nedim Öner, Halil Taşçı, Lale Yardımcı, Koray Gönül, Ahmet Zafer Ekim, İsmail Dülger, Nejat Gencan, Hüseyin Taşkan, Ali Sinan Alışkan, Sevgi Kanneci, Şerif Metin, Rezzan İşbaşaran Gökalp, Jale Taşkın, 40yıl önce mezun olanlardan Ertan Akın, Nermin Sanarı Öner, Sevim Özlem Olguner, Ahmet Gürsu Bakanoğulları, Beşir Malik, Mehmet Tan, Murat Savaş, Ali Rama, Cevriye Sibel Doğan, Halil Gürbüz, İnez Romano, Jale Özgünsal Alpak, Metin Ersaçmış, Nesrin Altıerler Ayan, Taciser Yıldız, Yasef Yahya anı plaketlerini törenle aldılar.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Genç kız evinde ölü bulundu
Yunan gümrüğüne 'köy garajı' benzetmesi
Öğretmen Nurten Gezgin Zımgı vefat etti
Silahlı kavgaya 2 tutuklama
TÜ Hastanesi'nde büyük yenilik
İkinci Bülbül Adası!
Türkiye 'Erdoğan'dedi…
Kuvvetli yağış uyarısı!
‘Yorulmak yok’
Enez'de Süper heyecanı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

Marküteri Parke