ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘O güneş yeniden doğacak!’
Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) 19 Mayıs mesajında 103 yıl önce bir 19 Mayıs sabahı Samsun'dan doğan güneşin yeniden doğacağına inanıldığı belirtilerek, “Çünkü; Ulusumuza güveniyoruz” denildi…
Haberin Yayın Tarihi: 20-05-2022 06:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘O güneş yeniden doğacak!’

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) 19 Mayıs mesajında 103 yıl önce bir 19 Mayıs sabahı Samsun'dan doğan güneşin yeniden doğacağına inanıldığı belirtilerek, “Çünkü; Ulusumuza güveniyoruz” denildi.
ADD Edirne Şubesi'nce paylaşılan dernek genel merkezinin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında şunlara yer verildi:
Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa'nın 3 yıl 3 ay 22 gün süren kutlu yürüyüşünün 19 Mayıs 1919'da Samsun Limanı'nda atılan 'İlk Adım'ının 103. yıldönümünü kutluyoruz.
Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa'nın, 3 yıl 3 ay 22 gün süren kutlu yürüyüşünün 19 Mayıs 1919'da Samsun Limanı'nda atılan 'İlk Adım'ının 103. yıldönümünü kutluyoruz. 
103 yıl sonra yine iç ve dış sorunlarla boğuşuyoruz. Yine emperyalizm boğazımıza çökmüş, ülkemizi bölmek için oyun üzerine oyun kuruyor. Yine karanlık güçler ve hain işbirlikçileri iş başında. Üstelik günümüz koşullarının yarattığı, sayıları milyonları bulan ve demografik yapımızı tarumar eden geçici (!) sığınmacılar ve benzeri başka sorunlarımız da var. 1919'un karanlık tablosundan farklı olarak, güzel yurdumuz bir silahlı işgal altında değil tabii, ama kimi zihinlerin işgal edildiği gün gibi ortada. 
Bütün bu olumsuzluklara karşın;
Yüz yıl önce Ulusal Kurtuluş Savaşını zafere ulaştıran, Cumhuriyeti kuran, Aydınlanma Devrimleri ile Ulusumuza çağ atlatan Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliği gibi,
Türk Ulusu'nun bağımsızlık tutkusu, Laik Cumhuriyet ve demokrasi bağlılığı gibi,
103 yıl önceye göre çok daha eğitimli ve zengin insan kaynağımız gibi,
Milli Mücadeledeki cesaret ve kararlılıklarını sürdüren kahraman kadınlarımız ve her yaştan gençlerimiz gibi,
Kemalist düşünceyi ve Cumhuriyet değerlerini yeniden halkımıza ulaştıran, deneyimli, eğitimli, gözü pek devrimci kadrolara sahip, ülke sathına yayılmış ve 33 yıl önce bugün kurulmuş Atatürkçü Düşünce Derneği gibi ufkumuzu aydınlatan, umudumuzu yükselten, Ulusumuzu yüreklendiren çok önemli değerlerimiz var.
30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi sonrası, 13 Kasım 1918 günü İstanbul'a gelen Mustafa Kemal Paşa, Boğaz'a demirlemiş emperyalist donanmasını gördüğünde -Ulusuna duyduğu güvenle- 'Geldikleri gibi giderler' demiş ve asla terk etmediği bu inançla İstanbul'da geçirdiği 6 ay boyunca kafasında kurguladığı zaferin planlarını ilmek ilmek örmüş, kendisini hayalci bulanlara karşın Bandırma vapuruna binme cesaretini gösteren 18 adsız kahramanla Samsun'dan başlayarak Türk Milleti'ni ayağa kaldırmıştı.
Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Geldikleri gibi giderler' sözü, işgalcilerin kendiliklerinden gidecekleri hayaline değil, akıl ve bilime dayalı 'Ya İstiklal, Ya Ölüm' şiarına dayanıyordu
Amasya Genelgesinden Erzurum Kongresine, Sivas Kongresinden, Büyük Millet Meclisi'ne, Birinci ve İkinci İnönü zaferlerinden Sakarya ve Dumlupınar'a, İzmir rıhtımından Mudanya'ya, Lozan'a, Montrö ve Hatay'a kadar hep 'Antiemperyalist Ve Tam Bağımsız Türkiye Hedefli Kemalist İdeoloji' izlenecekti.
Bu tarihin en haklı, en ahlâklı ve en namuslu mücadelesini veren Kuvayı Milliyecilerin önü, emperyalist işgalciler kadar, Osmanlı Sarayı'nın Vahdettinleri, Damat Feritleri, Ali Kemalleri, Kuvayı İnzibatiyecileri, Anzavur Ahmetleri ile gerici isyancılar ve emperyalizmin kadim işbirlikçileri dinci yapılanmalar tarafından da kesilmek istendi. Tıpkı bugün Atatürkçü Düşünce Derneği'nin önünün kesilmek istenmesi gibi. Tıpkı Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy'un Atatürkçü Düşünce Derneği'ni kurduktan 8,5 ay sonra katledilmesi gibi. Tıpkı kurucumuz Doç. Dr. Bahriye Üçok'un, Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın paramparça edilmeleri, Genel Başkanımız Şener Eruygur ve pek çok yöneticimizin iktidar destekli FETÖ kumpas davaları ile zindana atılmaları gibi…
Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları için, Toros dağlarında, Istrancalarda, Kaçkarlarda, Antep'te, Ege'de yanan çoban ateşleri umut ışığı olmuş, yurdun her köşesinde kurulan Müdafaa-i Hukuk ve Reddi İlhak cemiyetleri ile Kuvayı Milliye örgütleri O'nun milletin azim ve kararını harekete geçirme çabasına omuz vermede halka önderlik etmişti. Günümüzde de Atatürkçü Düşünce Derneği, binlerce Mustafa Kemal'in Askeri olan üyesi ve bugünün Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olma bilinci ile Atatürk'ün 20 Ekim 1927 günü 'Gençliğe Hitabe'si ile verdiği görevinin başında, Milletinin hizmetindedir.
103 yıl önce güneş bir 19 Mayıs sabahı Samsun'dan doğmuştu. O güneş yeniden doğacak,  inanıyoruz. Çünkü; Ulusumuza güveniyoruz. Çünkü Türk Ulusu 'Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile,âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır' diyen o büyük devrimciyi hiç yanıltmadı, yine yanıltmayacaktır.
19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Türkiye Cumhuriyeti'ne kanları ve canlarıyla hayat veren Kemalist Devrimcileri şükran ve saygıyla anarken, Atatürkçü Düşünce Derneği'mizin kurucularını ve ödenemez emekleri ile bugüne ulaştıran yüz binlerce Atatürkçüyü minnetle yad ediyor, yaşamlarını sürdürenlere sağlık ve esenlik diliyoruz.
Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; Kemalizm'in namus sesini bir 'Sis Çanı' gibi yurdumuz semalarına asma ve yeniden Atatürk Cumhuriyeti'ne ulaşma azim ve kararımızı yineliyor, Aziz Milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyoruz. Saygılarımızla…”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke