ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Soyadı Kanunu 88 yaşında
ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu, olarak 21 Haziran 1934 tarihinde çıkarılan 2525 sayılı Soyadı Kanunu'nun 88. yıldönümünü kutladı…
Haberin Yayın Tarihi: 21-06-2022 06:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Soyadı Kanunu 88 yaşında

ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu, olarak 21 Haziran 1934 tarihinde çıkarılan 2525 sayılı Soyadı Kanunu'nun 88. yıldönümünü kutladı.
ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu adına  Başkan Celil Özcan,yaptığı yazılı açıklamada, Osmanlı Devleti zamanında kişilerin soyadlarının olmadığını hatırlatarak şunları söyledi:
“Kişinin adının yanına baba adı, doğum yeri veya bağlı bulunduğu boy yazılırdı. Askere alma, okul, tapu ve miras işlerinde büyük zorluklar çıkıyordu. Kişilerin kimliği tam olarak belirlenemediğinden birtakım haksızlıklar olabiliyordu. Toplumsal ilişkilerdeki bu eksikliğin giderilmesi gerekiyordu. Hiçbir bölünmenin olmadığı bir toplumun meydana getirilmesini amaçlayan Mustafa Kemal Paşa bu konu ile de ilgilendi. Kişinin soyadının bulunmaması toplum hayatında karışıklara neden oluyordu. Ayrıca bu durum toplumsal ilişkiler bakımından da bir eksiklikti. Soyadı yerine kullanılan baba adı, doğduğu memleketin adı ve kullanılan lakaplar, soyadının toplumsal ilişkilerdeki rolünü oynayamıyordu.
21 Haziran 1934'te çıkarılan 2525 sayılı Soyadı Kanunu: Madde 1  Her Türk öz adından başka soy adını da taşımağa mecburdur. Madde 2  Söyleyişte, yazışta, imzada öz ad önde, soy adı sonda kullanılır. Madde 3  Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmayan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz.
Böylece, her vatandaşın öz adından başka bir de, soyadı taşıması zorunlu oldu. Soyadları Türkçe olacaktı. Rütbe, memurluk, yabancı ırk ve millet adları ile ahlaka aykırı ve gülünç kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı.
Yasa çıktıktan 5 ay sonra 24 Kasım 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde oy birliği ile kabul edilen 2587 sayılı kanunla Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'e “Atatürk” soyadı verilmiştir. Yine 17 Aralık 1934 tarihinde çıkarılan başka bir yasa ile bu soyadının başka kişiler tarafından kullanılması yasaklandı. Mustafa Kemal'in kız kardeşi Makbule'nin de soyadı Atatürk değil “Atadan” olmuştur.
Bu yasayı takiben 26 Kasım'da çıkarılan 2590 sayılı kanunla da; 'Ağa, Hacı, Hafız, Hoca, Molla, Efendi, Paşa' gibi, eski toplum zümrelerini belirten unvanlar kaldırılmıştır. Aynı kanunla yurt savunmasında, Milli Mücadelede gösterilen başarılar karşılığı verilen madalyalar dışında, eski Osmanlı idarecilerinin verdiği tüm nişan ve rütbeleri taşımak da yasaklanmıştır.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak 21 Haziran 1934 tarihinde çıkarılan 2525 sayılı Soyadı Kanununun 88. Yıl dönümünün Ulusumuza kutlu olmasını diliyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke