ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Mutfak' projesine ciğerli kapanış!
Edirne Dr. Sadık Ahmet  Mesleki  ve Teknik  Anadolu Lisesi'nin koordinatörlüğünde 'Bir Dünya Mutfak'  Projesi Türkiye buluşması Letonya ve Romanyalı Gastronomi Öğretmenlerinin “Edirne Tava Ciğer” ve “Edirne Köftesi” yapımı ile  tamamlandı… 
Haberin Yayın Tarihi: 22-06-2022 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Mutfak' projesine ciğerli kapanış!

Edirne Dr. Sadık Ahmet  Mesleki  ve Teknik  Anadolu Lisesi'nin koordinatörlüğünde 'Bir Dünya Mutfak'  Projesi Türkiye buluşması Letonya ve Romanyalı Gastronomi Öğretmenlerinin “Edirne Tava Ciğer” ve “Edirne Köftesi” yapımı ile  tamamlandı. 
Edirne Dr. Sadık Ahmet  Mesleki  ve Teknik  Anadolu Lisesi'nin koordinatörlüğünde 3 ülkeden yiyecek içecek hizmetleri alanında eğitim-öğretim veren meslek liselerinin ortaklığı ile yürütülen 'Bir Dünya Mutfak' adlı Erasmus+  Mesleki Eğitim Küçük İşbirliği Projesi'nin Türkiye etkinlikleri  İstanbul' dan sonra Edirne'de tamamlandı. 
Projenin Türkiye'deki meslek liseleri öğretmen buluşmasında  İstanbul'da ve Edirne'de Türk ve Osmanlı Yemek Kültürü ve gastronomi rotası inceleme ve seminerleri,uygulamaları gerçekleştirildi. Ayrıca gastronomi ile ilgili müze ve mekanlara inceleme gözlem ziyaretleri yapıldı .
Etkinliklerin son gününde ise konuk öğretmenler için ilginç bir uygulama eğitimi düzenlendi. Edirne ve ülke turizmi açısından çok ilgi çeken uluslararası bir lezzet olan 'Edirne Tava Ciğer' ve 'Edirne Köftesi nin tedarik zincirinden yapımına, muhafaza koşullarına ve sunumuna kadar ayrıntılı bir uygulamaya tanık oldu. Edirne Tava Ciğer Ustaları Derneği Başkanı Niyazi Yavuz 'Ciğerci Niyazi' adlı mekanda gerçekleşen sunumda konuk alan öğretmenleri de köfte yapımı,ciğer doğrama ve pişirme aşamalarına eşlik ettiler.
Edirne Tava Ciğer Ustaları Derneği Başkanı Niyazi Yavuz (Ciğerci Niyazi), “Ünü ülke sınırlarını aşan Edirne tava ciğeri gastronomi turizmi açısından çok önemli bir değer olmuştur. Kalitesini bozmadan bölgeye ve şehrimize değer katmaya devam etmesi gereken özel bir ürün olduğunu herkes biliyor.  Konuk olarak şehrimize gelen aynı zamanda meslektaşlarımızı yetiştiren öğretmenlerimiz ile güzel bir eğitim sunumu gerçekleştirdik. Edirne tava ciğer ve Edirne köftesinin üretim sürecini bizzat görerek, yaşayarak deneyimlediler. Onlar için çok ilginç bir eğitim oldu. Turistik bir gastronomik ürünün aslını bozmadan mutfaktan çıkışı ve sunumu  konusunda hem geleneksel yöntemleri hem de sağlıklı ürün sunma  açısından yenilikçi yaklaşımları da gördüler. daha sonra tadım da gerçekleştirdiler. Ürünlerimizi çok lezzetli  buldular. Bu projeye emeği geçen herkese çok çok teşekkürler” dedi.
Letonya Riga'dan Sıa Hotel School yöneticisi Olga Zvereva, hem Türk mutfağının hem de Osmanlı mutfağının lezzetlerinin çok güzel ve farklı olduğunu, bu tarz bir deneyimi daha önce hiç yaşamadıklarını belirterek, “Başta Ciğerci Niyazi olmak üzere workshop ile sunum yapan ve projeye destek veren herkese çok minnettarız” şeklinde konuştu.
Romanya Colegiul Vasile Lovinescu Okulu yiyecek içecek öğretmeni Monıca Anca Cretu, proje kapsamında yapılan tüm etkinliklerin çok yararlı ve güzel olduğunu, Türkiye'de tecrübe ettiği bilgilerin, özellikle uygulamalı olarak yapılan çalışmaların, hem kendisi hem de öğrencileri açısından çok değerli olduğunu belirtti. Ayrıca Ciğerci Niyazi'ye özel bir ürünün tüm aşamalarını yerinde göstermesi ve uygulama yapma şansını verdiği için ayrıca teşekkürlerini sundu.
OKUL MÜDÜR VEKİLİ FERHAT DEMİR’DEN TEŞEKKÜR 
Dr. Sadık Ahmet  Mesleki  ve Teknik  Anadolu Lisesi'nin koordinatörlüğünde yürütülen ' A World Of Cuisine ' (Bir Dünya Mutfak) adlı Erasmus+  Mesleki Eğitim Küçük İşbirliği projesinin Edirne'de devam eden seminer ve eğitimlerde ev sahipliği yapan okul müdür vekili Ferhat Demirde şunları söyledi:
“Proje çerçevesinde ' Mutfak Sanatları ve  Gastronomi  Eğitiminde Yenilikler,Türk Mutfağı ve Dünya Mutfağı ile Etkileşimi' başlıklı 5 gün boyunca çok yoğun bir program gerçekleştirdik. Bu süreçte proje amacı kapsamında 12 öğretmen ve okul yöneticisine 5 akademisyen, 5 şef ve 1 paydaş kurum STK yetkilisi ile eğitim ve uygulamalar yaptık. 6 bölgeye ziyaret yapıldı, yiyecek içecek kültürü üzerine 3 ayrı kurum ve 1 müzeye geziler düzenleyip  bilgilendirmeler gerçekleştirdik. Projemiz kapsamında bize destek veren ve misafirlerimizi en iyi şekilde bilgilendirmemize ve ağırlamamıza destek olan herkese teşekkür ediyorum.”
Dr.Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinasyonunda yürütülen etkinlikler sonrası katılımcı öğretmen ve okul yöneticilerine okul müdür vekili Ferhat Demir ve proje irtibat personeli Necibe Oran Mete sertifika ve hediye paketleri takdim etti. 
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği'nin de sivil toplum örgütü destekçisi olarak yer aldığı proje programında yer alan  etkinlikler ve mutfak uygulama çalıştayları ile Edirne'de tamamlandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke