ANASAYFA
13 Ağustos 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
70 yaşında avukat oldu!
Edirne'de 36 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Ahmet Atay, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmasının ardından tamamladığı stajyerliği ile 70 yaşında avukatlık mesleğine ilk adımını attı...  2 çocuk babası Atay, 47 yıl sonra mezun olduğu mesleğinde stajyer avukatlığını tamamlarken, "Herkes, 'Gençlere örnek oldunuz, sizi takdir ediyoruz' diyor. Bu da bana çok gurur veriyor. Çünkü öğretmenliğimde saygın bir kişiydim. Bana her zaman 'Hocam' derler. Bugün avukat olduğumu söylediğimde de, 'Sen bizim hocamızsın, devam et' diyorlar" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 22-06-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
70 yaşında avukat oldu!

Olgay GÜLER
Edirne'de 36 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Ahmet Atay, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmasının ardından tamamladığı stajyerliği ile 70 yaşında avukatlık mesleğine ilk adımını attı.
Öğretmenlikten okul müdür-lüğüne, ilçe milli eğitim şube müdürlüğünden milli eğitim müdürlüğüne 36 yıl boyunca eğitimci olarak görev yapan Atay, 2014 yılında çıkan öğrenci affı ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne yeniden kayıt yaptırdı. 2020-21 akademik yılında mezun olan Atay, korona virüsü salgını nedeniyle stajyer avukatlığına ara vermek zorunda kalsa da pandeminin ardından Edirne Adliyesi ve kentteki bir hukuk bürosunda toplam 12 ay stajyer avukatlık yaptı. 70 yaşındaki Atay, dün stajyer avukatlık görevini tamamlarken; “Avukatlık mesleğime ilk adımı attığım için mutluyum” dedi.
'2014 YILINDA ÖĞRENCİLİĞE TEKRAR BAŞLADIM'
Atay, 1974-75 yıllarında kayıt olduğu hukuk fakültesinde çeşitli olaylardan dolayı kayıt dondurduğunu belirterek; “Dondurduktan sonra tekrar sınavlara girerek eğitim enstitüsünü kazandım. 1978-79 yıllarında fen bilimleri öğretmeni olarak atandım. O yıllardan sonra 36 yıl 7 ay öğretmenlik görevinde bulundum. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak öğretmenlik, okul müdürlüğü, şube müdürlüğü ve ilçe milli eğitim müdürlüğünde bulundum. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde dondurmuş olduğum kaydı açtırarak, tekrar öğrenciliğe başladım. 2020-2021 yıllarında mezun oldum. Pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldım ve stajıma geç başladım ama bunu da bitirdim. 6 ay adliye, 6 ay da avukat yanında stajım oldu. Bugün itibariyle stajım bitmiştir ve avukatlığa ilk adımımı attığım için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.
'STAJYER AVUKAT OLDUĞUMA İNANAMADILAR'
Edirne Adliyesi'nde stajyer avukatlık yaptığı sırada avukatlar, savcılar ve hâkimlerden yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Atay; “Gençler beni görünce veya adliye stajımı yaparken çok ilginç şeylerle karşılaştım. CMK yapmak için polis karakoluna gittiğimizde stajyer avukat olduğuma inanamadılar. Kimliğimi gösterinde hepsi çok büyük bir saygı gösterdiler. Güzel anılarım oldu. Her girdiğim adliye stajındaki hâkim arkadaşlarımız, bana büyük ilgi gösterdikleri gibi gerçekten stajyer olup olmadığımı sordular. İstanbul Barosu'nda avukat olarak görev yaptığımı düşünen birçok arkadaşım oldu. Stajyer olduğumu öğrenince beni hem kutladılar, hem de birlikte çalıştık. Onlarla birlikte mutlu günlerim oldu” dedi.
'OKURKEN ZAHMET ÇEKMEDİM'
Atay, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yeniden öğrenci olma nedenlerini de anlatarak; “Oğlum Hukuk Fakültesi'ni kazanınca kayıt dönemleri açıldığı için 'Niye ben de başlamayayım?' dedim. Eşime sordum çünkü eşimin de yükü çok ağır. 2 evladım var. Yapıp yapamayacağıma dair tartışmalarımız oldu ve sonunda başladım. İyi ki başlamışım, çok mutlu oldum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde çok güzel hocalarla birlikte çalıştım, onlara da çok teşekkür ediyorum. Okurken pek zahmet çektiğimi zannetmiyorum. Çünkü çalışınca bazı şeyler çok kolay oluyor ve yapabiliyorsunuz” sözlerine yer verdi.
'SINIF ARKADAŞLARIM NOTLARINI GÖNDERDİLER'
Öğrencilik yıllarında hukuk fakültesindeki sınıf arkadaşlarından da destek gördüğünü belirten Atay; “Devamlı okula gidemediğim için arada sınavlara, arada pratik çalışmalara gittim. Ders dinlemeye gittiğimde bazen çalışkan öğrencilerden not alıyordum. O notları alırken öğrenciler, 'Hocam, buraya ağırlık verdi hoca' diyorlardı. Fakat zaman zaman bize ters köşe yaptıkları da olmuştur. Ama güzel şeylerdi. Okuldaki öğrenci arkadaşlarımdan çok yardım aldım. Yaşım ileri olduğu için onlar da büyük bir saygı göstererek notlarını gönderdiler. O notlarla birlikte aynı zamanda hocalarımı dinleyerek okulumu bitirdim” dedi.
'GENÇLERE ÖRNEK OLDUĞUMU SÖYLÜYORLAR'
Atay, avukatlığa başlamasını yakın çevresinin de takdir ettiği söyleyerek; “Herkes, 'Gençlere örnek oldunuz, sizi takdir ediyoruz' diyor. Bu da bana çok gurur veriyor. Çünkü öğretmenliğimde saygın bir kişiydim. Bana her zaman 'Hocam' derler. Bugün avukat olduğumu söylediğimde de, 'Sen bizim hocamızsın, devam et' diyorlar. Oğullarım benimle gurur duyuyorlar. Ben de onlarla çok gurur duyuyorum. Eşime çok saygılıyım. Eşimin de bu konuda çok emeği vardır. Çünkü ben okula gidince çocuklarımla ilgilenmek ve ev işlerini idare etmek zorunda kaldığı için benim okumamda çok büyük katkısı vardır. Ona çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ
Vakıflar'dan kiralık taşınmazlar
Bilişim Personeli alınacak
Tıbbi malzeme satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke