ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘TMO ithalata değil çiftçiye destek olsun’
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM KİT Komisyonu'nda Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nün hesaplarının görüşülmesi sırasında iktidarın tarım politikasını eleştirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 24-06-2022 06:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘TMO ithalata değil çiftçiye destek olsun’

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM KİT Komisyonu'nda Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nün hesaplarının görüşülmesi sırasında iktidarın tarım politikasını eleştirdi.
KİT Komisyonu'ndaki toplantı sırasında zaman zaman iktidar ve muhalefet partileri arasında tansiyon yükselirken Doç. Dr. Gaytancıoğlu Toprak Mahsulleri Ofisi'nin çiftçinin kara gün dostu olması gerekirken ithalat için aracı kuruma dönüştürüldüğünü söyledi.
TMO'nun kamusal bir görev yaptığını ve çiftçi lehine kararlar alması gerektiğini vurgulayan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Toprak Mahsulleri Ofisi bizim gözbebeğimiz olan bir kuruluşumuz. Ancak son yılarda kurum çiftçimizi koruması gerekirken sürekli ithalat ihaleleri açan bir kuruma dönüştü. Ekonomideki başıbozukluk çiftçiyi perişan ettiği gibi kurumların da içini boşalttı.
TMO ithalata para harcayıp zarar edeceğine çiftçiye daha fazla destek versin gerekirse daha fazla zarar etsin. Piyasada düzenleyici bir rol oynasın ve kaynaklarını çiftçimiz için kullansın. Gerekirse 1 milyar daha fazla zarar eder ama çiftçimiz kazanır, vatandaşımız da daha ucuz ekmek yer. Cumhurbaşkanlığı sistemi denilen işe yaramazlık abidesi bir rejime geçtikten sonra TMO tamamen ithalat aracıda dönüştürüldü. 
Şu anda ekmek fiyatları artarak gidiyor. Ama çiftçimiz değil ithalatçı kazanıyor. Sonuçta ne üreticiye ne de tüketiciye bir yarar sağlamıyor. Buğday fiyatları 8500 liraya çekilmeli. TMO ve devlet düzenleyici rolünü doğru yaparsa tahıl ithal etmeyiz. 
Benim bölgem Edirne Türkiye'de en çok çeltiğin üretildiği il. Çeltik politikanız tam rezalet. 15 yıldır destekleme primi 10 kuruş. Türkiye'de 15 yıldır değişmeyen ne kaldı. Ya adam gibi destekleme primi verin ya da 'biz destekleme primi vermiyoruz' deyin. 
Tarımsal birlikleri destekleyin. Bizim Bölgemizde Trakya Birlik var, Karadeniz Birlik var. Bu birlikleri destekleyin ki bunlar da çiftçimizi daha fazla destekleyebilsin. Bakın Trakya Birlik üreticimize avans veriyor devlet destek olursa onlar da daha fazla destek verebilir.
Çiftçi için sulama yatırımlarını bitirin, gübre ve mazotu ucuza verin. Bunları yapmazsanız şimdiki gibi ithalat lobisindeki 3-5 yandaşı desteklerseniz çiftçi para kazanamaz, üretimden elini çeker, vatandaş her gün artan fiyatlarla ekmek almak zorunda kalır. Şimdi yaşadığımız durum da tam da budur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke