ANASAYFA
13 Ağustos 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sahile 12 km'den su!
Edirne İl Genel Meclisi, Keşan ilçesinde içme ve kullanma suyunu sondaj, taşıma veya denizden arıtarak kullanan Sazlıdere ve Gökçetepe sahillerindeki vatandaşa, temiz su temin edilmesi için olağanüstü toplandı...  Toplantıda alınan kararla Gökbüet Barajı'ndan 12 kilometrelik isale hattıyla getirilecek suyun bölgedeki konutlara abone bağlantılarının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılması kararlaştırıldı...
Haberin Yayın Tarihi: 25-06-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sahile 12 km'den su!

Olgay GÜLER
Edirne İl Genel Meclisi, turizm mevsiminin başladığı Keşan'a bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe Köyle-ri'ndeki sahil bölgesine sağlanacak içme ve kullanma suyu için ola-ğanüstü toplandı.
İl Özel İdaresi tarafından Keşan'ın Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde bulunan sahil bölgelerinde 12 kilometrelik ana isale hattı yapıldı. İçme ve kullanma suyu temini için yapılan hattın turizm sezonu başladığı günlerde abonelere teminini görüşmek için ise İl Genel Meclisi dün olağanüstü toplandı. Mehmet Geçmiş başkanlığında olağanüstü toplanan konuyla ilgili Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan rapor; Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli tarafından meclise sunuldu. 
'SU İHTİYACI DENİZDEN ARITILARAK SAĞLANIYOR' 
Komisyon Başkanı Gümülcineli'nin okuduğu raporda, “Komisyon olarak yaptığımız araştırma ve incelemeler neticesinde; abonelik bağlantıları için önerimiz hane başı katkı payı alınarak Edirne İl Özel İdaresi gözetiminde, abone bağlantılarının da ön ödemeli sayaç sisteminde yapılmasının faydalı olacağı görüşündeyiz. Ayrıca Gökçetepe'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait kamp bulunmaktadır. Çevre ve Sağlık Komisyonu'nca yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde; bölgedeki konutlar sondaj ve taşıma su ile ihtiyaçlarını karşılamakta olup, kamplar ise içme suyu bulunmadığından kullanma su ihtiyacını denizden arıtarak sağlamaktadır. Bu uygulamalar çevre sağlığı açısından tehlike arz etmektedir" denildi. 
'İSALE HATTI ÇEKİLMESİ ÖNEMLİ' 
Yer altı sularının da bölgede düzensiz ve teknik heyetin bilgisi olmadan kullanıldığına dikkat çekilen raporda, "Yer altı sularımız düzensiz ve teknik heyetin bilgisi olmadan bilgisiz bir şekilde kullanılmakta, içme sularının kanalizasyon hatlarına karışma riski bulunmaktadır. Sağlık ve temizlik açısından doğanın korunması Gökbüet Barajı'ndan su getirilmesi çok önemli olduğu gibi bölgede oturan vatandaşlarımıza da isale hatları çekilerek çevre ve sağlık açısından doğacak olan olumsuzlukları önleyecektir. Zira yaz sezonunda yaklaşık olarak 80 bin ile 100 bin yazlıkçı bu bölgede tatil yapmaktadır" ifadelerine yer verildi. 
Bölgeye getirilecek su hattının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılması gerektiği belirtilen raporda, "Keşan ilçesi, Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinin güzergahında bulunan sahil bölgelerine içme ve kullanma suyu temini için ana isale hattından abone bağlantılarının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği'nce yapılmasına, Birlikçe yapılacak protokole istinaden tesisin abonelik ve işletmesine ilişkin İl Özel İdaresine katkı payı alınmasına ve diğer düzenleyici işlemlerin tesis edilmesi hususunda Edirne Valisine yetki verilmesine komisyonumuzca karar verilmiştir” ifadelerini kullandı. 
Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından oylamaya sunulan rapor; oy birliğiyle kabul edildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ
Bilişim Personeli alınacak
Vakıflar'dan kiralık taşınmazlar
Tıbbi malzeme satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke