ANASAYFA
13 Ağustos 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Edirne'de yaşayan kispet ustası Adem Kayın, 661'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi yoğun mesaisine devam ederken, en büyük yardımcısı ise yanında çıraklık yapan ve kispet üzerine yüksek lisans tezi yazan eşi Heves Kayın oluyor... 
Haberin Yayın Tarihi: 27-06-2022 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Karı-koca 'kispet' ustalığı

Olgay GÜLER
Edirne'de yaşayan kispet ustası Adem Kayın, 661'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi yoğun mesaisine devam ederken, en büyük yardımcısı ise yanında çıraklık yapan eşi Heves Kayın oluyor.
Edirne'de 661'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne sayılı günler kala pehlivanlara özel üretilen kispetler hazır. Türkiye'deki 3 kispet ustasından biri olan Adem Kayın, yağlı güreşlerin en önemli unsurlarından biri olan pehlivanın yol arkadaşı kispeti üretmeye devam ediyor. Eşi Heves Kayın'ın da çıraklığını yaptığı kispet ustası Adem Kayın, kispetin en önemli özelliklerini ve yapımı sırasında dikkat edilmesi gerekenlerin altını çizdi. Adem Kayın'a çıraklık yapan eşi Heves Kayın ise akademik eğitiminde yüksek lisans tezini kispet üzerine yazdığını belirtti. Eşinin ilk çırağı olduğunu ifade eden Kayın, kadınların kispet üretimi gibi birçok işi başarıyla yapabileceklerini söylerken; amaçlarının kispeti gelecek kuşaklara taşımak olduğunu ifade etti.
'KİSPETLER HAZIR, KIRKPINAR'A HAZIRIZ'
Kispet ustası Adem Kayın, 661'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yaklaşması nedeniyle heyecanlı olduklarını belirtirken; “Pandemiden sonra bu sene tam anlamıyla 661'nci Kırkpınar Güreşleri'ne tanıklık edeceğiz. Bu süreç de yoğun geçiyor. Kispetleri hazırladık. Şimdi son 1 hafta çocuklara özel kispetler yapıyoruz. Kırkpınar'a hazırız, güreşler de hazır” dedi.
'KİŞİYE ÖZEL BİR KIYAFET'
Kispetin, kişiye özel bir kıyafet olduğunu söyleyen Kayın; “2 tane 100 kilonun üzerinde ve çok güçlü pehlivanın güreşi sırasında sürekli onun üzerinden oyun yaptıkları ve bu oyunları yaparken de bunun çok sağlam olması gerektiğini bizler biliyoruz. Ona göre herkese çok güzel, dayanıklı, sağlam kispetler yapıyoruz. Defalarca kontrol ediyoruz. Derisi, ipi, yapılışı, her şeyi bizim için özel olması gerekiyor. Kasnak kısmının çok sert olması gerekiyor. Güreş sırasında buradan tutuyor ve kırılmaması gerekiyor. Aslında süslemelerin görsel anlamda bir şeyi yok. Ama bunu sertleştirmek adına yapıyoruz. Daha sert olsun diye 5-6 kat deri koyuyoruz. Paçada tek kat deri devam ediyor” ifadelerini kullandı.
'PEHLİVAN OLMAYAN 15 DAKİKA DAYANIR'
Kayın, kispetin sert olmasının yanı sıra pehlivanın rahatlığının da düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak; “Giymek, taşımak çok zor. Pehlivan olmayan birisi kispet giyse en fazla 15 dakika dayanır. Alışmak, giymek de bir kültür. Pehlivana önce kispet giyme öğretiliyor. Bununla yaşaması, antrenman yapması gerekiyor. Yeni kispeti aldığında o gün giyip akşam Kırkpınar'a çıkamaz. En az 2-3 maç yapması gerekiyor. İlk giydiği zaman 5-6 saat çıkarmaması gerekiyor” dedi.
'İYİ BAKILIRSA 3 YIL GİYİLEBİLİR'
Kispet derisini tek tek el ile seçtiklerini söyleyen Kayın; “Hiçbir bıçak izi olmayacak, hayvanı sinek ısırmamış olacak. En az 2 yaşında olması gerekiyor. Özellikle erkek derisi bize verilenler. Dişi hayvanın derisi daha sert oluyor. Deride bir yara olmayacak. Çünkü derine ufak bir çentik bile olsa zamanla yırtılabilir. Kispete iyi bakarsa 3 yıl giyer. 5 yıl da giyersin ama çok iyi bakman lazım” sözlerine yer verdi.
'200 YIL ÖNCEKİ KİSPETİN AYNISINI YAPIYORUZ'
Kayın, Türkiye'de kendisiyle birlikte toplam 3 kispet ustasının bulunduğuna dikkat çekerek; “Biz geleneksel olarak kispeti yapmaya çalışıyoruz. 200 yıl öncesi ne ise bugün aynısını yapıyoruz. Eşimle beraber yapıyoruz, sağ olsun hep yanımda ve bana yardımcı oluyor. Biz kispet yapıyoruz ama bunun tezini yazdık, kitabını yazıyoruz. Birisi kitabını edindiği zaman tek tek okuyarak tek başına kispet yapabilecek kadar kitap yazmak istiyoruz. İnşallah gelecek kuşaklara da aktaracağız. Eşim de yüksek lisans tezini kispet üzerine yazdı. Dünyada ilk kez kispet üzerine bir tez yazılmış oldu. Bir kaynakça oluşturduk. Ana hedefimiz; geçmişi bugüne, bugünü geleceğe taşımak. Bu kültüre bu süreçte aracı olmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.
'KİSPETİN YÜKSEK LİSANS TEZİNİ YAZDIM'
Kispet ustası Adem Kayın'a çıraklık yapan eşi Heves Kayın ise 2019 yılında kispetin moda ve tekstil tasarımına uyarlanması amacıyla yüksek lisans tezi yazdığını açıklayarak; “Kispet merakı eşimden dolayı başladı. Yıllar içinde geliştikçe 2019 yılında yüksek lisans yaptım ve kispeti moda ve tekstil tasarımına uyarladık. Giyilebilir kispet temalı kıyafetler tasarlıyoruz. Eşime kispetin kesim ve süsleme aşamaları ile daha hafif işlerde yardımcı olmaya çalışıyorum. Temel bütün işlemleri biliyorum. Bazen eşim çırak oluyor, bazen ben. Her seferinde yeni bir şey öğreniyoruz. Eşimin ilk çırağı benim. Kadınların yapamayacağı bir şey yoktur. İsterlerse her şeyi yapabilirler. Kültürel anlamda böyle bir geleneğe şahitlik ediyorum ve gelecek kuşaklara da taşımak için bir tezim var. Bir kadın olarak gururluyum. Gelecek kuşaklara da aktarmaya devam edeceğim” dedi

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ
Bilişim Personeli alınacak
Vakıflar'dan kiralık taşınmazlar
Tıbbi malzeme satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke