ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler [2022]
Borsa, kısaca, hisse senetlerinin ve diğer çeşitli yatırım araçlarının belirli kurallar çerçevesinde alınıp satıldığı bir piyasa olarak tanımlanabilir.
Haberin Yayın Tarihi: 30-06-2022 14:17
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler [2022]

2022 borsada en çok kazandıracak hisseler konusuna geçmeden önce borsa kavramından ve hisse senetlerinden bahsetmek büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Borsa, kısaca, hisse senetlerinin ve diğer çeşitli yatırım araçlarının belirli kurallar çerçevesinde alınıp satıldığı bir piyasa olarak tanımlanabilir. Yukarıda belirtilen alım satım işlemlerinde alıcı ve satıcılar yüz yüze olmayıp sektördeki bazı aracılar aracılığıyla bu işlemler yapılmaktadır.

Alım satım işlemlerinin temeli arz ve taleptir. Yani değerli bir belge satın almak isteyen bir kullanıcının karşılığında bu işlemi yapabilmek için o değerli belgeyi satmak isteyen bir yatırımcının olması gerekir. Alım satım işlemleri genellikle hisse senetleri üzerinden yapılır. Bir borsa platformunda standart bir ticaret örneği, değer kazanmadan önce satın alınan bir hisse senedini satarak kâr elde etmektir.

Hisse Senetleri

Hisse senetleri, sermaye firmalarının ortaklıklarını ve paylarını kayıt altına almak için ortaklara sunduğu değerli belgeler olup, borsada en çok işlem gören ve dolayısıyla konuya yeni başlayanların en çok duydukları yatırım aracı haline gelmektedir. Bir hisse senedinin değeri piyasada arz ve talebe göre değişir. Bu değerli senetler borsadaki en likit enstrümanlardır, kolayca alınıp satılabilir ve yatırımcılar tarafından kısa, uzun ve orta vadeli yatırımlar olarak değerlenir.

Borsada işlem yapabilmek için yatırımcıların öncelikle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından kabul edilen aracı kurumlardan birini seçmeleri ve bir yatırım hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Bu işlemi takiben yatırımcılar İMKB'de işlem gören hisse senedi, VİOP, tahvil ve bono gibi yatırım araçlarını portföylerine ekleyerek alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

2022 Borsada Kazandıran Hisseler

2022 borsada en çok kazandıracak hisseler konusuna değinebilmek ve belirli ulusal borsaların kar bazında karşılaştırılabilmesi için yılın 6. ayında ulusal endekslerin aynı birimde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tüm ülke endeks değerleri dolara çevrilmektedir. 2022 yılı başından bugüne kadar 15 ülkeden 17 döndürülen endeks farklılıklar bulundurmaktadır. yıl başından bu yana en yüksek dolar getirisine sahip ülkenin borsası %8,07 getiri ile BİST100 oldu. BİST100'ün ardından Bovespa hisse senedi endeksi dolar bazında %0,04 getiri sağladı. Bu iki ülke dışında tüm ülkelerde borsalar pozitif getiri sağlamadı.

2022 yılında iyi getiri sağlayan ve en yüksek getiriyi sağlayan Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri arasında öne çıkan Silverline hissesi (SILVR) 2022 yılının en karlı hissesidir. 57,91 getiri ile çok iyi getiri sağlayan SILVR'den sonra İş GYO  37 ile en iyi ikinci getiriye sahiptir. Ulusoy Un (ULUUN) ise listede 3'üncü sırada yer almaktadır. 54 satışla, Anadolu Isuzu (ASUZU) ise 8 $ gelirle 4. sırada yer alıyor.

5 aylık dönemde en güçlü artış gösteren sektör i.8 ile petrol ve gaz sektörü oldu. Listenin ikinci sırasında ortalama kâr marjı f olan otomotiv sektörü yer alıyor. Sektör grupları bazında, düşüş gösteren iki sektör grubunun sigorta ortaklığı ile ilişkili olduğu görülmektedir. Sigorta sektöründeki şirketler için yılbaşından bu yana ortalama değişim-%8,8.

2022 Borsası Tahminleri

2022 için tahmini net satış artışını %95 olarak varsayılmaktadır. (TÜFE’deki artışın devam etmesi halinde bu oranın da artacağını belirtmek gerekir). Ayrıca, devletin ve özel sektörün çalışan maaşlarına haziran sonunda yapacağı muhtemel enflasyon düzeltmelerinin giyim perakende sektörü için satış hacim artışını destekleyeceğini düşünülmekte. Şirket yönetimi hacim büyümesinin bu aşamada güçlü olduğunu söylemekte olup, Mavi’nin %20 sürdürülebilir (reel) büyüme hedefinin üzerinde bir eğilimde 2022’yi geçirmekte olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, şirket güçlü bilançosuyla tedarikçilerinden daha yüksek indirim alabildiğinden nakit alımlara yönelmiş bulunmaktadır. Bu aksiyon 2021 yıl sonunda 112 milyon olan net nakit pozisyonunda bir miktar düşüşe neden olabilir. Yönetim yılı, net nakit pozisyonuyla kapatmayı beklerken, 2022 için 256 milyon TL net borç pozisyonu olacağı varsayılır. Son olarak, uzun vadeli marj varsayımlarımızda oldukça muhafazakâr bir yaklaşım bulunmaktadır. Şöyle ki; 2023 için 470 baz puanlık FAVÖK marjı daralması ve %19,3 marj tahmin edilmekte ve tahmin döneminde bunu %15,5’e kadar indirilmesi hedeflenmekte. Borsada en çok kazandıracak hisseler noktasında ve değerlemeler sonucunda 2022 yılı için, %95 ciro artışı, %112 FAVÖK büyümesi ve %152 net kar artışı bekleniyor.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke