ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ayçiçeği üreticisi diken üstünde!
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesini isterken, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun sorunu bir önerge ile Meclise taşıyarak ilaçlama masraflarının sübvanse edilmesi, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer de zora düşen, zararı olan çiftçilerin kaybının devlet tarafından karşılanması için çağrıda bulundu... Ak Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal ile zararlının ilk görüldüğü yerleşim yerlerinden olan İpsala ilçesinin Sarıcaali ve Balabancık köylerinde incelemelerde bulunan Edirne İl Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt ise zararlının büyük oranda kontrol altına alındığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 19-07-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ayçiçeği üreticisi diken üstünde!

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesini isterken, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun sorunu bir önerge ile Meclise taşıyarak ilaçlama masraflarının sübvanse edilmesi, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer de zora düşen, zararı olan çiftçilerin kaybının devlet tarafından karşılanması için çağrıda bulundu.  Ak Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal ile zararlının ilk görüldüğü yerleşim yerlerinden olan İpsala ilçesinin Sarıcaali ve Balabancık köylerinde incelemelerde bulunan Edirne İl Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt ise zararlının büyük oranda kontrol altına alındığını bildirdi.
“AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, partisinin Keşan İlçe Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında zararlının daha çok üreticinin aşırı girdiler nedeniyle ot mücadelesi yapamadığı yerlerde yoğunlaştığına dikkat çeken Gaytantıcıoğlu, çiftçinin ayçiçeğini ekerek görevini yaptığını ancak hükümetin görevini yapmadığını söyledi. Çayır tırtılının bayramın 4'üncü gününden itibaren yoğunlaştığını belirten Gaytancıoğlu, o günden itibaren arı dostu ilaçlarla uçakla mücadele edilmesi halinde sorunun ortadan kalkmış olabileceğinin altını çizdi. Aynı gün yaptığı girişimler sonucu zirai mücadele uçağı da bulduklarını anlatan Gaytancıoğlu, ancak Bakanlığının buna izin vermediğini söyledi.  
Tarım Bakanlığı'nın iki gün önce drone ile ilaçlamaya izin verdiğini hatırlatan Gaytancıoğlu, “İş işten geçti. Bu kararı alamadılar. Aradan 4-5 gün geçtikten sonra drone ile ilaçlama kararı aldılar. Tırtıllar tarlalara çok zarar verdi. Tırtıllar ayçiçekleri yedi bitirdi siz sonradan müdahale ediyorsunuz.  Önlenebilirdi. İktidarın hatalı ve anında karar vermemesi sonucu önlemedi ve yanlış ilaç kullanımı sonucunda büyüdü. Üretici ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu bir milli servet. Bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesi lazım” dedi. 
Açıklamasında TARSİM'e değinerek tırtıla karşı sigorta olmadığını vurgulayan Gaytancıoğlu, tırtıl zararının da sigorta kapsamına alınmasını talep ettiklerini bildirdi.       
TIRTIL İSTİLASI KONTROL ALTINA ALINDI
Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tırtıl istilasının büyük oranda kontrol altına alındığını duyurdu. İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “10 Temmuz 2022 Pazar günü itibari ile İlimiz Ayçiçek Ekili alanlarında tespit edilen Çayır Tırtılı zararlısı, İl-İlçe Müdürlüklerimiz teknik elemanlarının yönlendirmesi ve çiftçilerimizin yoğun gayretleri ile yürüttüğümüz mücadele çalışmaları sonucunda, İlimizde ilaçlanması aciliyet arz eden tırtılın yoğun olduğu alanlar da yer aletleri ve insansız hava araçları (drone) kullanılarak yapılan mücadeleler neticesinde 16 Temmuz 2022 Cumartesi günü itibari ile büyük oranda kontrol altına alınmıştır” denildi.
Bu arada, Ak Parti Edirne Milletvekili Dr.Fatma Aksal, İl Müdürü Atilla Bayazıt ile birlikte ayçiçeğinde çayır tırtılı zararlısının ilk görüldüğü yerleşim yerlerinden olan İpsala ilçesinin Sarıcaali ve Balabancık köylerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
İl Müdürlüğü'nden yapılan konuya ilişkin paylaşımda, “Yaptığımız tarla kontrolleri ile Köy muhtarlarımız ve çiftçilerimizle yapılan görüşmelerde, İlimizde erken dönemde zararlının tespiti ile mücadelenin başlatılmış olması sonucunda zararlının kontrol altına alındığı görüldü” ifadelerine yer verildi.
ÇAYIR TIRTILI İÇİN SORU ÖNERGESİ 
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, bu yıl 800 bin ton ayçiçeği rekoltesi beklenen Trakya'daki çayır tırtılı istila sorununu TBMM gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren Aygun, sorunun büyüyerek, Güney Marmara'ya da sıçradığına işaret etti. Aygun, tarımsal ilaçlamanın çok sayıda drone ve uçakla yapılması, masrafların da sübvanse edilmesi gerektiğini belirtti.
Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde, “Trakya'daki ayçiçek tarlalarında yakın zamanda 'çayır tırtılı' istilası başlamıştır. Çayır tırtılı hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Drone ile tarımsal ilaçlama yapılan alanlarda tırtıl popülasyonunun yüzde 35'inin canlılığını koruduğu da görülmüştür” dedi. Yaklaşık 800 bin ton ayçiçekrekoltesi beklenen Trakya'da, yağ üretimi açısından büyük bir risk ortaya çıktığına dikkat çeken Aygun,  “Acil önlem alınmaması halinde çiftçilerimizin mağduriyetinin yanı sıra Türkiye'nin ayçiçek üretim merkezi Trakya'da büyük bir kriz yaşanacağı düşünülmektedir” uyarısını yaptı.
Aygun, Bakan Kirişci'ye şu soruları yöneltti:
“Trakya'yı afet bölgesi ilan etmeyi düşünüyor musunuz? Kriz Masası kuracak mısınız? Tarımsal ilaçlamanın arıları da koruyacak şekilde bilime uygun, profesyonel yönetimle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çiftçilerin kendi imkânlarıyla bu büyüklükteki bir sorunla baş etmesi mümkün görünmemektedir. Tarımsal ilaçlamayı merkezi bir yönetimle tek elden yapacak mısınız? Çok sayıda drone araçlarını tarımsal ilaçlama için Trakya'ya sevk edecek misiniz?.Tarımsal ilaçların fiyatlarındaki fahiş artış nedeniyle, Trakyalı çiftçiler, çayır tırtılı istilası ile baş etmekte zorluk çekmektedir. Drone ile yapılan tarımsal ilaçlamanın yanı sıra;  yer aletleriyle tarımsal ilaçlama yapan çiftçilerin masraflarını,  devletin sübvanse etmesini sağlayacak mısınız? Çayır tırtılı zararının tarımsal sigortadan karşılanması mümkün müdür?Çayır tırtılı nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçilere nasıl bir destek vermeyi düşünüyorsunuz? Drone ile tarımsal ilaçlamada tırtılların yüzde 35'inin canlı kalabildiği görülmüştür. Uçakla daha etkin ilaçlama araçlarını devreye sokacak mısınız? Çiftçilerin Tarımsal Kredi Kooperatifleri, bankalar ve Trakya Birlik gibi benzeri çiftçi kuruluşlarına olan borçlarını; faizlerini silerek yeniden yapılandıracak mısınız?”
“ÇİFTÇİNİN ZARARI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANSIN”
Ayçiçeklerine ciddi anlamda zarar veren çayır tırtılına karşı uyarıda bulunan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, “Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması şart” dedi.
Trakya'da geçtiğimiz günlerde başlayarak etkisini gittikçe artıran ayçiçeklerindeki çayır tırtılı istilası devam ediyor. Ayçiçeklerinde geri dönülmez zararlara neden olan çayır tırtılı istilasına karşı kapsamlı bir mücadele yapılması gerektiğini vurgulayan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, “Çiftçilerimiz bölgede kendi imkanlarıyla ilaçlama çalışması yapıyor, drone desteği de olsa bu yetersiz. Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması şart” dedi.
CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, ayçiçek tarlalarını etkisi altına alan çayır tırtılı istilası ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Geçtiğimiz günlerde başlayan ve etkisini gün geçtikçe artıran bir çayır tırtılı istilası ile karşı karşıyayız. Bu zararlı, ayçiçek yapraklarını yiyor, ayçiçeğine geri dönülmez zararlar veriyor ve verimi büyük oranda düşürüyor. Tüm Trakya'da üreticimizi zora sokan çayır tırtılına karşı çok hızlı, planlı ve etkili bir mücadele yapılması gerekmektedir. Çayır tırtılı ile mücadele ederken tam da tozlanma zamanında çalışan arıları da dikkate almak gerekiyor. Bilinçsiz ilaçlama arıların ölümüne yol açabilir. Buna karşın arıları öldürmeyen ilaçlar dikkate alınmalı ve ilaçlama için arıların çalışmadığı akşam saatleri değerlendirilmelidir.
Çiftçilerimiz bölgede kendi imkanlarıyla ilaçlama çalışması yapıyor, drone desteği de olsa bu yetersiz. Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması şart. Ayçiçeği gibi stratejik bir ürün korunmalı. Üretici yalnız ve çaresiz bırakılmamalı.
Çiftçimiz artan gübre, ilaç ve mazot maliyetlerine karşı üretmeye devam ederken şimdi de bu büyük sorunla karşı karşıya kaldı. Çiftçimiz, borç batağında üretmeye çalışıyor. Buradan Tarım Bakanlığı'na çağrıda bulunuyorum. Çayır tırtılı nedeniyle zora düşen, zararı olan çiftçilerimizin kaybı devletimizin tarafından karşılansın. Karşılansın ki bu çiftçiler önümüzdeki dönem yeniden üretebilsinler.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke