ANASAYFA
29 Mayıs 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sunay Akın mest etti
Edirne Belediyesi'nin düzenlediği organizasyonda şair, gazeteci, yazar, araştırmacı ve tiyatrocu Sunay Akın, 'Bağımsızlık Yolunda Lozan' isimli tek kişilik gösteriyle Edirnelilerle buluşurken, dinleyenleri kendine has üslubuyla mest etti... Akın, Lozan'ın Türkiye'yi bölüp parçalamak isteyen emperyalistlerin Sevr Anlaşması'nın yırtılıp atıldığı gün olduğunu belirterek, "24 Temmuz da bizim kuruluşumuz. Lozan'a kolay gelmedik, kanla gözyaşıyla geldik" diye konuştu... 
Haberin Yayın Tarihi: 25-07-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sunay Akın mest etti

Olgay GÜLER
Edirne Belediyesi'nin düzenlediği organizasyonda şair, gazeteci, yazar, araştırmacı ve tiyatrocu Sunay Akın, 'Bağımsızlık Yolunda Lozan' isimli tek kişilik gösteriyle Edirnelilerle buluştu.
Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, sanatçı Sunay Akın Edirnelilerle buluştu. Akın'ı izlemeye çok sayıda Edirneli'nin yanısıra, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın misafiri olarak kentte bulunan CHP'li il belediye başkanları da katıldı. Akın gösterisinde, 13 Kasım 1918'de Atatürk'ün Haydarpaşa Garı'na adım attığı günden 24 Temmuz 1923'e kadar olan süreci kendine has üslubuyla anlattı. 
Lozan'ın Sevr'in yırtılıp atıldığı gün olduğunu belirten Akın, "Lozan Bayramımız kutlu olsun, bugün çok büyük bir bayram. Amerika Birleşik Devletleri'nin 4 Temmuz'u kutlamadığını düşünün. 4 Temmuz Amerika'nın kuruluşu, 24 Temmuz da bizim kuruluşumuz. Bugün, Türkiye'yi bölüp parçalamak isteyen emperyalistlerin Sevr Anlaşması'nın yırtılıp atıldığı gündür. Lozan'a kolay gelmedik, kanla gözyaşıyla geldik" ifadelerini kullandı. 
'BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZ 13 KASIM 1918'DE BAŞLADI' 
Atatürk'ün İstanbul'a Haydarpaşa Garı'ndan 13 Kasım 1918'de ayak bastığı süreçten Lozan'a kadar olan dönemi kendine has üslubuyla anlatan Akın, "Atatürk'ün hayatındaki en karanlık gün Haydarpaşa Garı'na geldiği gündü. O gün o meşhur 'Geldikleri gibi giderler' sözünü söyledi. Ama bundan önce bir sözü daha vardı, 'Anadolu'dan hiç ayrılmamalıydım, hemen geri gitmeliyim'. İşte bu söz, Lozan ruhunu anlatan bir sözdür. Bakınız Çanakkale sadece 18 Mart'ta bitmemiştir. Çanakkale'nin bittiği gün İstanbul'un kurtarıldığı gündür. Kurtuluş Savaşı'na, bağımsızlık savaşımıza giden yol 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa'da başladı" diye konuştu. 
'ONLAR ATATÜRK'ÜN DÜŞMANI BİLE OLAMAZLAR' 
Atatürk'ün Pera Palas'ta kaldığı 1 haftayı film yapma hayali olduğunu anlatan Akın, "Elimde olsa Atatürk'ün Pera Palas'ta kaldığı 1 haftayı film yaparım. Gerçekten müthiş bir tarih. İşgal kuvvetleri komutanı Atatürk'e saygısından, tören kıyafetlerini giyerek cenazesine katılmıştır. Normal süreçte Atatürk'ün karşısında, düşman hattında yer alan birisi. Bakın bu nedenle Atatürk'ü ağzına bile almayanlara, ona hakaret edenlere 'Atatürk Düşmanı' demeyin. Çünkü onlar Atatürk'ün düşmanı bile olamazlar. Bazılarını tarih bile yazmayacak" ifadelerini kullandı. 
'ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DEMEK, BİLGİNİN YOLUNDA YÜRÜMEK DEMEKTİR'
Bilginin gücüne vurgu yapan Akın, "Atatürkçü düşünce demek bilginin yolunda yürümek demektir, bu da kitaplardan geçer. Bir milletin zenginliği hisse senetleri değil, hissi senetleridir. Bilgi gerçekten çok güçlü bir olgudur" ifadelerini kullandı.
Gösteri sonunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan, Sunay Akın'a çiçek ve Edirnekari işlemeli tabak hediye etti. Gürkan, Akın'a teşekkür etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Kokteyl Masa Kiralama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

Marküteri Parke