ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ciğer sarmaya tadımlı tanıtım
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Coğrafi İşaret Tescili alınan Edirne Ciğer Sarma'nın tanıtım ve ikramının da yapıldığı basın toplantısında, Edirne'nin coğrafi işaretli ürün sayısının 10'a çıktığını belirterek, "Bu ürünlerin sayısını ne kadar çok arttırırsak bölgemiz açısından o kadar turizme katkı sunmuş oluruz" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 27-07-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ciğer sarmaya tadımlı tanıtım

Olgay GÜLER
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt , görüntüsü ve lezzetiyle Edirne'nin bağrından çıkan en önemli gastronomik değerlerden ciğer sarmanın Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan coğrafi işaret tescili alması üzerine düzenlediği basın toplantısında, Edirne'nin coğrafi işaretli ürün sayısının 10'a çıktığını belirterek, "Bu ürünlerin sayısını ne kadar çok arttırırsak bölgemiz açısından o kadar turizme katkı sunmuş oluruz" dedi... 
'ÜRÜN SAYISINI NE KADAR ARTTIRIRSAK, TURİZME O KADAR KATKIDA BULUNURUZ' 
Edirne'nin ürünlerinin coğrafi işaret tescili alması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Zıpkınkurt, "Edirne'de coğrafi işaretli ürünlerin sayısı 10'a çıktı Edirne Ciğer Sarma ile birlikte. Ciğer Sarma'nın da tescilini Edirne'nin bir yöresel yemeği olarak Ticaret ve Sanayi Odası olarak almış bulunuyoruz. Coğrafi işaretli ürünleri Edirne'miz açısından çoğaltmamız anlamında ciddi bir çaba sarf ediyoruz. Şehirler, coğrafi işaretli ürünlerini arttırdıkça, gelen misafirler bu ürünlere talepte bulunuyorlar, dolayısıyla ürünün değeri artıyor ve işletmelerimiz açısından daha kârlı hale gelebiliyor. Dolayısıyla coğrafi işaretli ürünler hem Edirne'miz, hem de bölgemiz açısından zengin bir çeşide sahip. Malum Edirne'de 10 coğrafi işaretli ürün var, Kırklareli'nde 4 tane, Tekirdağ'da 7 tane, Çanakkale'de 10 tane var. Dolayısıyla bu ürünlerin sayısını ne kadar çok arttırırsak bölgemiz açısından o kadar turizme katkı sunmuş oluruz" dedi. 
'İŞLETMELERDE MENÜLERDE DAHA FAZLA YER ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ' 
Sırada Acıbadem Kurabiyesi, Lalapaşa Karakovan Balı, Aynalı Süpürge ve Bademli Kurabiye'nin olduğunu ifade eden Zıpkınkurt, "Sırada Acıbadem Kurabiyesi, Lalapaşa Karakovan Balı, Aynalı Süpürge ve Bademli Kurabiye var. Dolayısıyla bunların da müracaatları yapıldı, inşallah önümüzdeki günlerde olumlu sonuç çıkarsa paylaşacağız. Bugün hem bunu tanıtalım hem de tadına bakalım istedik. Sebebiyse, şehirde bilinmesine rağmen esnaf lokantalarında çok fazla yok. Dolayısıyla bunları esnaf lokantalarının menülerine sokmak için çalışmalarımız var. Belirli yerlerde var ama önümüzdeki günlerde şehirdeki esnaf lokantalarını gezerek bunları onlara anlatacağız ve menülerine koymak için çalışmalar yapacağız. Normalde standart bir yemek yediğiniz zaman fiyatının en az coğrafi işaretli olduğunu üzerine daha fazla kâr koyabilirsiniz. Gelen misafiri bu rahatsız etmez çünkü yöresel, coğrafi işaretli bir üründür. İşletmeler açısından kârlı bir çalışma olur. Umuyorum işletmelerimiz de bunlara özen gösterirler ve hem bu yöresel lezzetler yaşamaya devam eder ve gelecek nesillere de böylelikle aktarılmış olur" diye konuştu. 
ÜRÜN SAYISI 10'A ÇIKTI
Edirne'de Ciğer Sarma ile birlikte tescil ettirilmiş ürün sayısı 10'a çıktı. Bu ürünler; Devai Misk Helvası (2021 ), Edirne Badem Ezmesi (2021) , Edirne Beyaz Peyniri (2007), Edirne Mis Meyve Sabunu (2019), Edirne Tava Ciğeri (2010), Keşan Satır Et (2012), Keşan Siğilli Bamyası (2021), Meriç Kara Kavunu (2021), İpsala Pirinci ( Menşe / 2016 ) ve Edirne Ciğer Sarması (2022)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke