ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarımsal sulamada kullanıma dikkat!
DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Yük. Müh. Hüseyin Erkin, tarımsal girdi maliyetlerinin hızla yükseldiğine dikkat çekerek, pompajlı sulamalarda elektrik enerjisi giderlerinin de artmasının özellikle çeltik gibi fazla suya ihtiyaç olan sulamalarda sulayıcıların sıkıntı yaşayacaklarının göründüğünü, bu yüzden suyu ve elektrik enerjisini en verimli kullanacak yöntemler uygulanmasının gerektiğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 01-08-2022 06:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarımsal sulamada kullanıma dikkat!

DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Yük. Müh. Hüseyin Erkin, tarımsal girdi maliyetlerinin hızla yükseldiğine dikkat çekerek, pompajlı sulamalarda elektrik enerjisi giderlerinin de artmasının özellikle çeltik gibi fazla suya ihtiyaç olan sulamalarda sulayıcıların sıkıntı yaşayacaklarının göründüğünü, bu yüzden suyu ve elektrik enerjisini en verimli kullanacak yöntemler uygulanmasının gerektiğini söyledi.
Erkin, “Tarımsal Sulama Suyu Kullanımı Hizmet Bedeli Tarifeleri Belirlenmesi“ başlığı altındaki yazılı açıklamasında, tarımsal sulamaların denetim ve su tasarrufu esasları doğrultusunda asgari düzeyde kayıplara göre şebeke içinde sulama yapılmasının ülkenin su kaynakları açısından önemli olduğunun altını çizerek şunlara yer verdi:
“DSİ tarafından İşletilen Sulama Tesislerinde Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifeleri; DSİ'ce işletilen sulama tesislerinde işletme ve bakım ücreti olarak uygulanan su kullanım hizmet bedeli tarifeleri, 6200 sayılı Kanun'un 26, 28 ve 29 uncu maddeleri uyarınca sulanacak alanlara ve bitki su ihtiyacına göre hazırlanmakta ve Cumhurbaşkanı makamının onayından sonra Resmi Gazete'de ilan edilerek yürürlüğe girmektedir.
Sulama Birliklerince İşletilen Sulama Tesislerinde Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifeleri; Sulama birliklerince işletilen sulama tesislerinde uygulanacak su kulanım hizmet bedeli tarifeleri 6172 sayılı 'Sulama Birlikleri Kanunu'nda belirtildiği gibi belirlenmektedir.
Söz konusu Kanun'un 2. maddesinin 1'inci fıkrasının (j) bendi ile 9. maddesinin 3. fıkrasının (c) bendinde, sulama birliği başkanınca yıllık su kullanım hizmet bedelinin, Bakan onayıyla belirlenen asgari su kullanım hizmet bedeli tarifesinden az olmamak üzere belirleneceği hükmü yer almaktadır.
Bakan tarafından onaylanan asgari su kullanım hizmet bedelleri, DSİ Bölge Müdürlükleri ile sulama birliklerinin görüşleri de dikkate alınarak grup bazında hazırlanmaktadır. Birliklerce belirlenen su kullanım hizmet bedeli tarifeleri DSİ Bölge Müdürlüklerince kontrol edildikten sonra yürürlüğe girmektedir.
6200 sayılı DSİ ve 6172 sayılı Sulama Birlik Kanunları ilgili hükümlerinin, ücret tarifelerinin, yapılan masrafların tamamını faydalananlardan alacak şekilde düzenlenmesini öngörmesi sebebiyle, sulama birlikleri tarafından tarife belirlenirken herhangi bir kar gayesi güdülmemektedir. 
Su kullanım hizmet bedeli tarifeleri gruplar bazında hazırlanmaktadır. Tarife gruplarının belirlenmesinde; sulamanın şekli (cazibe veya pompaj), tesisin bulunduğu yer (bölgesel olarak), tesisin gelişme durumu gibi sosyal ve ekonomik kriterler dikkate alınmaktadır. Hazırlanan tarifede, bitki çeşitlerine göre değişen alan bazlı tarife ile hacim bazlı (metreküp su ücreti) tarife bulunmaktadır.DSİ tarafından Sulama Birliklerine devredilen sulamalar listesinde DSİ 11. Bölge Müdürlüğü kontrolünde olan Hamzadere Sulaması, Sultanköy Sulaması ve Kemalköy Yamaç arazi sulaması 2022 sulama ücreti tarifesi bitki çeşidine göre aşağıdaki tabloda gibi belirlenmiştir.Hamzadere Sulama Birliği bünyesindeki sulama, gurup 5 (pompajlı sulama) olarak belirlenmiştir.
Tabloda çeltik için belirlenen pompajlı sulama ücreti 2022 yılı için dekar başına 217 TL olarak belirlenmiştir. Sulama Birliği bu bedelin altında olmamak kaydıyla gelir gider hesaplarını yaparak kar gütmeden makul bir fiyat belirleyerek DSİ kontrol ve onayından sonra birlik bünyesindeki su kullanıcılarına ilan etmektedir.
DSİ tarafından kooperatiflere devredilen sulamalarda sulama ücreti; Kooperatif yönetimince gelir gider bütçesi esaslarına göre sulama ücreti tarifeleri hazırlanarak DSİ kontrol ve onayını müteakip sulayıcı ortaklara ilan edilir.
Tarımsal sulamaların denetim ve su tasarrufu esasları doğrultusunda asgari düzeyde kayıplara göre şebeke içinde sulama yapılması ülkemiz su kaynakları açısından önemlidir. Baraj ve göletlerden kullanılan su tüketimlerinde öncelikli olarak içme suyu, minimum  rezervuar su hacmi esası göz önüne alınarak buharlaşma da hesaba katılarak tarımsal sulamalara DSİ tarafından su tahsisi yapılmaktadır.
Tarımsal girdilerin maliyetleri hızla yükselmektedir. Pompajlı sulamalarda elektrik enerjisi giderlerinin de artması özellikle çeltik gibi fazla suya ihtiyaç olan sulamalarda sulayıcılar sıkıntı yaşayacak görünüyor. Bu yüzden suyu ve elektrik enerjisini en verimli kullanacak yöntemler uygulanarak sulayıcılar bilgilendirilmelidir.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke