ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Bulgarca tabela' tartışması!
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye'ye gelişlerinde vize muafiyeti tanınan Bulgar turistlerin ilk durak noktası olan Edirne'de Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın, kentte hiç Türkçe kelime bulunmayan Bulgarca reklam tabelalarına düzenleme getirilmesi önerisi, tartışmaları beraberinde getirdi...  Söz konusu reklamlardan birisinin sahibi esnaf Metin Barmanbay, "Yeni yıla girerken hem Bulgarca, hem Yunanca içinde bir tane Türkçe'nin olmadığı reklam afişlerini astıran da sevgili belediye başkanımızdı. Onu da hatırlamak lazım. Ben çok gereksiz gördüm. Başka yapacak iş mi yok be başkanım?" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 08-08-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Bulgarca tabela' tartışması!

Olgay GÜLER
Türkiye'de kur farkı nedeniyle Bulgaristan'dan çok sayıda turist, alışveriş için Edirne'ye akın ediyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye'ye girişlerde vize muafiyeti tanınan ve kimlikleriyle Türkiye'ye girmeye başlayan Bulgarların sayısı her geçen gün artıyor. Özel araçları ve tur otobüsleriyle kente gelen Bulgarlar, alışveriş merkezleri, sokak aralarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarına kadar alışveriş yapan turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları oluyor. Bulgar akını nedeniyle Edirne'de esnafların büyük bölümü iş yerine Bulgarca tabelalar asarken,bazı firmalar da billboardlarda sadece Bulgarca tanıtım afişleri asmaya başladı. 
'ŞEHRİN BU KONUDA BİR DÜZENLEMEYE İHTİYACI VAR' 
Bulgarca tabelaların artması üzerine Edirne Belediyesi'nin meclis toplantısında da gündeme geldi.  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, söz konusu afişlerde bir tek Türkçe kelime olmadığını belirtip düzenleme getirilmesi gerektiğini belirtti. Konu hakkında komisyon kurulması gerektiğini ifade eden Gürkan, "Edirne biliyorsunuz son dönemlerde çok sayıda yabancı ziyaretçi alıyor, bir kısmı turist, bir kısmı alışveriş amaçlı geliyor. Buradaki alışveriş hareketliliğinin artmasıyla beraber bir taraftan Edirne'deki emtia fiyatları da yükseliyor, halkımız memnun değil. Dikkatimi çeken, özellikle reklam mecralarında Türkçe'ye uygun olmayan yabancı dillerde, tek kelime Türkçe olmayan afişler görmeye başladık. Tamamen yabancı isim olan tabelalar. Bununla ilgili olarak belediyede bir komisyon kurulmasını, bu komisyonun mevzuat anlamında çalışma yapmasını, gerekirse uzmanları dinlemesini ve önümüzdeki aylarda bu konuda bir karar almamızı öneriyorum. Burada her partinin de olmasını arzu ederim. Eylül'e yetişirse iyi olur, yetişmezse Ekim ayı da olur. Bu konuda şehrimizin bir düzenlemeye ihtiyacı var çünkü milletin ortak değerlerinden en başta geleni dildir. Dilinizi kaybederseniz, her şeyinizi kaybedersiniz" şeklinde konuştu.
Bulgar vatandaşların kente gelmesinden kesinlikle şikayetçi olmadıklarını da söyleyen Gürkan, "Bir standardını belirleyelim ama şu da olmasın; geçen bir billboard gördük vali beyle beraber, tamamı başka bir dil. Tek kelime Türkçe yok. Onun bir oranı olsun. Biz gelmelerinden şikayetçi değiliz ama burası da Türkiye Cumhuriyeti'nin bir serhat şehri" diye konuştu.  
'BELEDİYE ÖNCE HALKIN İHTİYAÇLARIYLA İLGİLENSİN'
Başkan Gürkan'ın Bulgarca tabelalara düzenleme getirilmesine vatandaşların bir kısmı destek verirken, bazıları da karşı çıktı. Özellikle esnaflar ve Bulgaristan'dan gelenler, Bulgarca afişlerin fayda sağladığını dile getirdi. Kentte giyim firmaları bulunan ve kentte çok sayıda Bulgarca afiş astıran Metin Barmanbay, Belediye Başkanı Gürkan'ın konuyu tartışmaya açmasının çok gereksiz gördüğünü söyledi. Barmanbay, "Yakın zamanda en çok alışveriş yapan kesim, Bulgaristan'dan gelen müşterilerimiz. Bulgaristan'dan gelen müşterilerimizden mütevellit de hem Türkçe, hem Bulgarca reklamlarımız yeterince var. En çok reklam vergisini metrekare bazda kuruşu kuruşuna ödeyen esnafız. Edirne'de köstebek yuvaları denecek kadar evimin sağı solu önü arkası çukurlarla doluyken zannediyorum başkanımın yapacak hiçbir işi kalmadı. Herhalde çok aylak kaldılar, yapacak iş bulamadılar. Önce Edirne Belediyesi halkın diğer ihtiyaçlarıyla ilgilensin" dedi.
'KENDİSİ DE BENZER ŞEKİLDE İLAN VERMİŞTİ' 
Gürkan'ın 2019 yılbaşında, kentteki reklam panolarına verdiği Bulgarca ve Yunanca kutlama mesajlarını hatırlatan Barmanbay, "Yeni yıla girerken hem Bulgarca, hem Yunanca içinde bir tane Türkçe'nin olmadığı reklam afişlerini astıran da sevgili belediye başkanımızdı. Onu da hatırlamak lazım. Hatta Edirne de geçmiyordu. Orada Yunanca'nın içerisinde Edirne yazabilirdi. Ben çok gereksiz gördüm. Başka yapacak iş mi yok be başkanım?" ifadelerini kullandı.
'BULGARCA TABELALAR SAYESİNDE ARADIKLARINI BULUYORLAR' 
Bulgaristan'dan gelen Gülhan Ali, tabelalarda Bulgarca ifadelerin yazılmasını olumlu bulduğunu söyledi. Ali, "Bence Bulgarcasını tabelalara yazdıkları için çok güzel olmuş. Çünkü insanlar zorlanıyor, çok insan Türkçesi'ni bilmedikleri için okuduklarını ve ne aradıklarını buluyorlar. Çok daha güzel olmuş. Burasının esnafları tamamen yabancı uyruklulardan yararlanıyor. Onlar da okuyabildiklerini daha iyi anladığı için tabelalar iyi olmuş. Bilgi almak için çok daha iyi, daha fazlasını da yapmalı bence. Bazı ürünlerini bilmiyorlar, adını söyle-meyi bilmiyorlar, zorlanıyorlar. Bence azaltılmasın, artsın" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke