ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sahiller kiralanmasın!
Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği üyeleri sahillerin kiralanmasını oluşturdukları  insan zinciriyle Erikli Sahilini boydan boya yürüyerek protesto etti… Dernek Başkanı Süleyman Balcıoğulları, yürüyüş öncesi Erikli Çay Bahçesi önünde okuduğu basın açıklamasında, “Vatandaşın temiz deniz hakkı her geçen gün elinden alınan bir sahil beldesindeyiz” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 09-08-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sahiller kiralanmasın!

Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği üyeleri sahillerin kiralanmasını oluşturdukları  insan zinciriyle Erikli Sahilini boydan boya yürüyerek protesto etti.
Sahildeki yürüyüş öncesi dernek üyeleri Erikli Çay Bahçesi önünde toplandı. Dernek Başkanı Süleyman Bal-cıoğulları burada yaptığı basın açıklamasında, insanların turizm cenneti olarak anılan bölgelerde huzur içerisinde, sağlıklı ve konforlu bir tatil ge-çirmek için bulundukları-nın altını çizerek, “Erik-li'de bugün geldiğimiz noktada; temiz içme ve hatta kullanma suyuna ulaşamayan, kanalizas-yon atıklarının kontrol-süzce denize akıtıldığı denizde yüzmeye çalı-şan, kumsalına özgürce havlusunu seremediği plajda serinlemeye çalışan, hiçbir denetim olmadığı için fahiş fiyatlarla plaj hizmeti alan ve yasak olduğu halde, konaklayacak tesis bulamadığı ya da umarsızca sahillerdeki sözde localarda veya çadırlarda konaklayan yüzbinler olarak, vatandaşın temiz deniz hakkı her geçen gün elinden alınan bir sahil beldesindeyiz” dedi..
Konuşmasına, “Her yıl yüzbinlerce sözde turist gelip geçiyor ve biz onlarla birlikte aynı sorunları paylaşmak yerine, onlar eğlenip, dinlenip  giderken, biz hoyratça kullanılmış Erikli 'de yaşamak zorunda bırakılıyoruz” diyerek devam eden Balcıoğulları, “Saros'un tertemiz sularında yüzmeyi öğrenmiş, cennet plajlarında koşup oynamış, dalları denize değen ağaçları altında soluklanıp, insanı adeta büyüleyen gökyüzünün altında huzur içinde uyumuş ve büyümüş bizlerin yaşadığı bunca güzelliği çocuklarımızın da yaşamasını istiyoruz. Onlar da deniz kıyılarında denizatları ile oynasınlar, inanılmaz sualtı zenginliklerine kendi gözleriyle şahit olsunlar istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Balcıoğulları, Saros'un dünyanın kendi kendini temizleyen birkaç denizinden biri lafıyla temiz kalmadığına dikkat çekerek şunları kaydetti:
“Maalesef ki bu cennet parçası deniz dillere pelesenk olmuş, 'Dünyanın kendi kendini temizleyen bir kaç denizinden biri' lafıyla temiz kalmıyor! Deniz sadece kendi içindeki kaba kirliliği temizleme özelliğine sahip, dış kaynaklardan fütursuzca zarar verilen, FSRU Limanı ve ileri biyolojik olmayan arıtmaların verdiği kirliliği temizlemesi mümkün değildir! Saros; deniziyle, kıyılarıyla, kumsalıyla, kontrolsüzce imara açılmasıyla her geçen gün daha da fazla tahrip edilmiş, kirlenmiş ve ranta peşkeş çekilmiştir! Dünyanın imrendiği plajlara sahip olduğumuz halde ancak bir kaç yabancı turistin uğradığı bölge Bakanlık tarafından Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ve Özel çevre koruma bölgesi ilan edildiği halde gereken kıymetin verilmediği malumunuzdur. Bu durumun da bölgeyi rant kapısı yapan kişilerin dışında hiç birimize fayda sağlamadığı ortadadır!
Bu bozuk düzeni, bu talanı ve bu tahribatı durdurmak sorunlarımızı bireysel olarak çözmek yerine birlikte ve dayanışmayla paylaşarak gidermek adına Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği çatısı altında birleştik! Sizleri de haklı mücadelemize destek vermeye davet ediyoruz! Unutmayın ki biz halkız, dayanışmayla daha da güçlü olabiliriz, taleplerimiz karşılana kadar her türlü hukuksal ve eylemsel mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız!”
Dernek Başkanı Süleyman Balcıoğulları'nın yaptığı basın açıklamasının ardından sahile inen grup burada ele ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu. Erikli sahilini boydan boya yürüyen dernek üyelerine  tatilcilerden alkışlarla destek geldi.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke