ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Küçükbaş yetiştiricisinde endişe!
Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırbaş, Et ve Süt Kurumu'nun son günlerde açıkladığı kuzu satış fiyatlar ve alım fiyatlarının küçükbaş üreticileri arasında ciddi endişelere neden olduğunu, üretici fiyatlarının üretim maliyetlerinin altında kalmasının sektörde karmaşaya ve paniğe yol açtığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2022 08:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Küçükbaş yetiştiricisinde endişe!

Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırbaş, Et ve Süt Kurumu'nun son günlerde açıkladığı kuzu satış fiyatlar ve alım fiyatlarının küçükbaş üreticileri arasında ciddi endişelere neden olduğunu, üretici fiyatlarının üretim maliyetlerinin altında kalmasının sektörde karmaşaya ve paniğe yol açtığını söyledi.
Birlik Başkanı Kırbaş, “Bu girdi maliyetleriyle üretici arkadaşlarımızın üretimi sürdürmesi çok zorlaşmış ve üreticilerimiz üretimi bırakma noktasına gelmiştir” dediği açıklamasında şunları kaydetti:
“Son günlerde Et ve Süt Kurumu'nun açıkladığı kuzu satış fiyatlar ve alım fiyatları üzerine küçükbaş üreticileri arasında ciddi endişelere neden olmaktadır. Özellikle piyasada kuzu satış fiyatlarının %25 oranında düşürülmesi tüketici yönünden olumlu olarak görülse de üretici fiyatlarının üretim maliyetlerinin altında kalması sektörde karmaşaya ve paniğe sebep olmuştur. Birlik Başkanı olarak ESK yönetimiyle gerçekleştirdiğim görüşmede kuzu alım fiyatlarının en az 120TL bandında olması gerektiğini konuştuk. Ancak daha sonra yapılan fiyatlandırma beklentilerimizin çok çok altında kalmıştır. 
Bu girdi maliyetleriyle üretici arkadaşlarımızın üretimi sürdürmesi çok zorlaşmış ve üreticilerimiz üretimi bırakma noktasına gelmiştir. Sektörde talep yaratacak ihracatın açıldığı açıklamaları bizi umutlandırmıştı. Üreticilerimiz için bir can simidi olacağını düşünmüştük. Ancak uygulama bu şekilde olmadı. 
Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak bu durumun düzeltilmesi ve üreticilerimiz endişelerinin giderilmesi adına birkaç çözüm önerimiz olacaktır. Bunlar:
1-Üretimde geçen yıl yapıldığı gibi TMO vasıtasıyla yemlik arpa- mısır satışlarının üreticilere indirimli olarak yapılması,
2-Satılan karkas kuzu kg. başına üreticilere ek destekleme ödemesi yapılması,
3-Yıllardır değiştirilmeyen anaç koyun keçi desteklerinin tatmin edici şekilde arttırılması,
4-Küpeleme ve aşılama bedellerinin süspanse edilmesi,
5-İhracatın tam olarak rekabetçi şekilde açılması,
Yukarıda belirttiğimiz çözüm önerilerinin üzerine üreticimiz lehine yapılan her uygulamanın sonuna kadar destekçisi olacağız. Biz küçükbaş üreticileri olarak kötü günlerden geçmekteyiz, ancak büyük bir aileyiz ve bu fırtınanın da geçeceğini biliyoruz. Sadece herkesin şunu bilmesi gerekmektedir: Üreticilerimiz bu zor zamanda kendisine el uzatanları da, yalnız bırakanları da kesinlikle unutmayacaklardır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke