ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bakan Yanık'tan üç açılış
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapımları tamamlanan Uzunköprü Çağlanur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile merkezde Sodam ve Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi'ni hizmete açtı… "Huzurevlerinde sıra bekleniyor" şeklindeki haberlere yanıt veren Yanık, 2002'de bakanlığa bağlı huzurevi sayısının 63 iken 2022'de bu sayıyı 166'ya yükselttiklerini belirterek, "2002 yılında bakanlığımıza bağlı huzurevlerimizin toplam kapasitesi 6 bin 477 iken, bu sayı bugün 17 bin 349. Yaşlılarımıza yönelik uzun süreli kurumsal bakım hizmetlerimiz ile kamu ve özel olmak üzere toplamda 37 bin 552 kapasiteli 450 huzurevi ve yaşlı bakım merkezimizde 27 bin 174 yaşlımıza bakım hizmeti sunuyoruz" dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2022 08:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bakan Yanık'tan üç açılış

Olgay GÜLER
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapımları tamamlanan Uzunköprü Çağlanur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile merkezde Sodam ve Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi'ni hizmete açtı.
Bakan Yanık, Edirne'de ilk önce Uzunköprü ilçesinde Çağlanur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. 2 yıl önce Ankara'da motosiklet kazasında hayatını kaybeden Çağlanur Uçar'ın ailesinin de desteğiyle yapılan merkezin açılışına Bakan Yanık'ın yanı sıra, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Uçar'ın annesi Sergül, babası Bülent Uçar ile yakınları ve vatandaşlar katıldı. 
Bakan Yanık, bugünün çok anlamlı olduğunu belirterek, "Hüzünlü ama güzel bir sebeple bir aradayız. Çağlanur, dosta gitti. İnşallah dostun korumasında, dostun kucağında rabbim rahmeti ile kuşatsın. Bugün, Çağlanur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'mizin açılış töreni için bir aradayız. Öncelikle hayırlı bir vesileyle ismini yaşattığımız Çağlanur kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesine de sabır diliyorum.Diğer bağışçılarımız için de onların geçmişleri veya kendileri için de açık bir sevap kapısı olacağına inanıyorum. Allah kabul etsin. Başta Uçar ailesi olmak üzere bütün hayırseverlerimize huzurlarınızda bir kez daha çok teşekkür ediyorum." dedi.
104 BİN YAŞLIMIZA ULAŞTIK'
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, sosyal hizmetler alanında birçok özgün hizmet modeliyle çok kapsamlı ve bütüncül bir politika geliştirmek için çalıştıklarını ifade eden Yanık, bakanlığın yaptığı çalışmaları anlattı. Yanık, "Bunlardan Evde Bakım Desteği önem verdiğimiz başlıklardan birisi. Evinde yalnız yaşayan veya ailesi ve akrabaları ile yaşamını sürdüren sağlıklı yaşlılarımızın ihtiyaçları karşılıyoruz. Gündüz Yaşlı Yaşam Merkezleri Modeliyle ailelerimize omuz veriyor, yaşlılarımızın gün içinde vakit geçirebileceği yaşam kompleksleri oluşturuyoruz. 2016 yılında uygulanmaya başlandığımız ve halen sürdürdüğümüz Yaşlı Destek Programımız (YADES) ile hizmete ihtiyaç duyan yaşlılarımıza yaşadıkları mekanlarda gerekli bakım ve destekleri sunuyoruz. Bu proje kapsamında bugüne kadar 36 milyon TL'nin üzerinde finansman sağladık, 31 ilimizde 55 farklı proje ile 53 bin hanede toplamda 104 bin yaşlımıza ulaştık. Ailesi veya yakını yanında bakımı veya ikameti mümkün olmayan büyüklerimize Kurumsal Yatılı Yaşlı Bakım Hizmetlerimizle destek oluyoruz" diye konuştu.
'27 BİN 174 YAŞLIMIZA BAKIM HİZMETİ SUNUYORUZ'
Bakan Yanık, ülkenin dört bir yanına yayılmış huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinde sosyal güvencesi olan ya da olmayan tüm yaşlılara hizmet verdiklerini belirterek, "Bugün kurumsal kapasite itibarıyla talep eden bütün yaşlılarımıza huzurevi temin etme imkanımız var. Zaman zaman haberlerde 'Sıra bekliyoruz', 'sıraya girdi' gibi ifadeler görüyorsunuzdur. Bunun sebebini açık yüreklilikle paylaşmak istiyorum. Bazen yaşlılarımız belirli birtakım yerleri tercih ediyorlar. Dolayısıyla oranın kapasitesi uygun olmadığında, oluncaya kadar beklemek zorunda kalıyorlar. Bunun dışında herhangi bir yer tercihinde özel tercihi yoksa huzurevi temini edecek güce, kapasiteye sahibiz. 2002'de bakanlığımıza bağlı huzurevi sayısı 63 iken 2022'de bu sayıyı 166'ya yükselttik. 2002 yılında bakanlığımıza bağlı huzurevlerimizin toplam kapasitesi 6 bin 477 iken, bu sayı bugün 17 bin 349. Yaşlılarımıza yönelik uzun süreli kurumsal bakım hizmetlerimiz ile kamu ve özel olmak üzere toplamda 37 bin 552 kapasiteli 450 huzurevi ve yaşlı bakım merkezimizde 27 bin 174 yaşlımıza bakım hizmeti sunuyoruz. Huzurevlerinde ihtisaslaşmaya giderek büyüklerimizin sadece barınma ve bakım ihtiyaçlarını değil tedavi ve rehabilitasyonlarını da gerçekleştirebileceğimiz tesisler inşa ediyoruz. Çağlanur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bunlardan birisi" ifadelerini kullandı. 
EDİRNE'DE 4 MERKEZ
Edirne'de, sadece yaşlı bakım merkezleri değil engelli vatandaşlara da hizmet götürülen kuruluş-larının olduğunu söyleyen Bakan Yanık, "Bunlardan birisi 42 kapasiteli Uzun-köprü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merke-zimiz. Bu merkezimizde engelli vatandaşla-rımızın ihtiyacı olan hizmeti sunuyoruz.  Bir başka kuruluşumuz, 108 kapasiteli Edirne Mer-kez Huzurevimiz ve 68 kapasiteli, Uzunköprü Süleybe - Şefik Öztürk Huzurevimiz de büyük-lerimizin istifadesine açmış olduk.  Bugün törenle açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesisimiz 80 kapasiteli ve sadece özel bakım yaşlılarına hizmet verecek kuruluşumuzla birlikte Edirne'deki kuruluş sayımızı 4'e yükseltmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı..
ANNEDEN DUYGULU KONUŞMA
Çağlanur Uçar'ın annesi Sergül Uçar, törende yaptığı konuşmada duygulandı. Uçar, "Bizler çok huzurluyuz. Eminim ki buraya gelecek, kalacak yaşlılarımız da bu huzuru hisse-deceklerdir. Bu mutluluğu hissedeceklerdir. Hayra vesile olan, hayrı yapmış gibidir derler. Ben de huzurlarınızda ve-sile olan, emeği geçen herkese tek tek teşekkür edi-yorum. Uzunköprü'müze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bugünü tamam-layıp yaşattığı için de rab-bime teşekkür ediyorum, şükrediyorum" dedi.
'İSTİHDAM EDİLEN KADIN SAYISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI'
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Uzunköprü'deki açılışın ardından il merkezinde valilik ve AK Parti'yi ziyaretinin ardından Şehit Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezi (SO-DAM) ile Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi'nin açılış-larını gerçekleştirdi.  Kara-ağaç Sosyal Yaşam Merkezi'nin açılışında konuşan Yanık, ülke ekonomisinin daha iyi bir noktaya gelebilme-sinin en önemli ayak-larından birinin kadın girişimciliği, kadın gi-rişimciliğinin destek-lenmesi olduğunu belir-terek, açılışını yaptığı merkezin yaklaşık 5 bin metrekarelik  alanda projede, kooperatifler koordinasyon odası, gıda işleme atölyesi, ürün tasarımı ve ambalajlama atölyesi, aile ve kadın danışma bürosu, eğitim ve seminer salonu gibi birbirini tamamlayan birimlerden oluşan bir kompleks olduğunu söyledi.
Bakan Yanık, şunları söyledi:
"Bakınız, 2002 yılında istihdam edilen kadın sayımız 6,1 milyon iken yüzde 64 civarında bir artışla bugün bu rakam yaklaşık 10 milyona yaklaştı. Diğer yandan kadınlar da artık istihdamda yer almanın yanında istihdam oluşturmaya çalışıyorlar. Girişimci olmak ve kendi işlerini kurmak istiyorlar. 2022 yılı ilk çeyrek verilerine göre, işveren ve kendi nam ve hesabına çalışanlar içindeki kadın oranı yüzde 16,. Bu noktada, kadın istihdamını ve girişimciliğini daha ve-rimli hale getirmek için yap-tığımız eğitim programları-mız da büyük ilgi görüyor. Bu kapsamda 81 ilde önemli etkinliklere imza attık.  215 etkinlik ile yaklaşık 743 bin kişiye ulaştık ve farkındalık seminerlerimizle onlara katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bir başka projemiz 'Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi' ve 'Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi' ile yeni bir kulvar açtık. Bu iki projemiz de kadınlara önemli imkanlar sunuyoruz.”
'15 MİLYAR TL BÜTÇEYLE 4 MİLYON HANEYE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ'
Bakan Derya Yanık, şehit Mustafa Tezgider'in adının verildiği SODAM'ın açılışında gözyaşlarını tutamayan şehidin annesi Nevriye Tezgider'i teselli etti. Burada konuşan  Yanık, sosyal refahın adil paylaşımı için çalıştıklarını belirterek, "49 başlıkta verdiğimiz sosyal yardım programlarımızın birim tutarlarını önemli ölçüde artırdık. İktidarlarımız süresince yapmış olduğumuz bu artış, iktidara geldiğimiz zamana kıyasla ortalama yüzde 91 oranında arttı" dedi. 
Bakanlığın arz odaklı sosyal yardım ve sosyal hizmet anlayışını anlatan Yanık, "Bakanlık olarak başlattığımız Ulusal Hane Ziyareti Programı ile düzenli veya süreli yardım programlarından faydalanan vatandaşlarımızın hanelerine, 4 ay boyunca düzenli ziyaretler gerçekleştireceğiz. İhtiyaçlarını yerinde tespit edeceğiz ailelerimizin durumlarına uygun modellerden faydalanmalarını sağlayacağız. Türkiye Aile Destek Programımız kapsamında 15 milyar TL'lik bütçeyle, 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 ay boyunca hanelerin gelir durumuna göre aylık 450 TL ile 600 TL arasında değişen miktarlarda destek olacağız. Doğal Gaz Tüketim Desteği programımızla yine 4 milyon hanemizi 3 milyar TL bütçe ile desteklemeyi hedefliyoruz. Zorlu geçen kış şartlarından vatandaşlarımızı bölgenin iklim şartlarına göre azami derecede korumayı hedefliyoruz. Evlerin neşesi küçük çocuklarımız için de eğitim desteklerinde bulunuyoruz. 500 milyon TL bütçeyle anaokuluna ya da ana sınıfına gidecek 1 milyon çocuğumuza destek olacağız. Sosyal yardımlardan yararlanan ailelerimizin 3-5 yaş aralığındaki çocuklarını anaokuluna veya ana sınıfına kaydettirmeleri halinde, velilerimizin adına giderleri Milli Eğitim Bakanlığı'na doğrudan biz ödüyoruz. Ayrıca tüm bu hizmetlerimiz ve desteklerimiz tüm dünyadan da teveccüh görüyor, merak ediliyor. Gittiğimiz uluslararası toplantılarda, yaptığımız ülke ziyaretlerinde iyi uygulama örneklerimiz ve hizmet anlayışımızla fark oluşturuyor ve işbirliği teklifleri alıyoruz. Bugün Türkiye olarak üretiyor ve yurt dışında iyi uygulama örneği olarak paylaşıyoruz, bir örneklik teşkil ediyoruz. Bu Türkiye açısından, sosyal hizmetlerde geldiği nokta açısından önemli bir gelişme" dedi.
'ROMAN VATANDAŞLARA ÖZEL PROGRAM UYGULUYORUZ'
SODAM'ların kendileri için özel bir önemi olduğunu altını çizen Bakan Yanık, "Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgemiz kapsamında hayata geçirdiğimiz bu merkezlerde Roman vatandaşlarımıza yönelik özel programlar hazırlıyor ve uyguluyoruz.  Roman vatandaşlarımızın kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu merkezlerimizde Roman dostlarımız için psikososyal ve sosyokültürel desteklerde bulunuyoruz. Mesleki ve kişisel gelişim konularında kurs ve eğitimler düzenliyoruz. Meslek Edindirme Kursları ve Sertifikalı Eğitim Programları ile tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi Roman vatandaşlarımızın da sosyo-ekonomik olarak güçlenmelerini destekliyoruz. Eğitimlerimizi meslek edinmeye yönelik ve istihdama katılmayı kolaylaştırıcı bir bakışla uyguluyoruz.Kuaförlük, terzilik, aşçılık, okuma-yazma, halı dokumacılığı gibi kurslarımız bunlardan bazıları. Kursların bitiminde katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar veriyoruz. Bu projelere bu güne kadar ülke genelinde toplam 69 milyon TL kaynak tahsis ettik. Harcanan her kuruşla Roman vatandaşlarımızın güçlü bireyler haline geldiklerine şahit olduk. SODAM Projelerini, Bakanlığımızın koordinasyonunda 2014 yılından bugüne yürütüyoruz. 2022 yılı itibariyle 18 il ve 16 ilçede toplam 42 adet SODAM projemiz devam ediyor. SODAM projeleri ile bugüne kadar toplam 330 bin Roman vatandaşımıza ulaştık" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke