ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Başka il'de yok!
Edirne Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurularak faaliyete başlayan ve Türkiye'de valilikler bünyesinde kurulan ilk ve tek olma özelliğini taşıyan İlkyardım Eğitim Merkezi'nce gerçekleştirilen Köy İlk Yardım Farkındalık Semineri Enez ilçesine bağlı köylerde başlarken, İlçe Kaymakamlığı çalışmaları sosyal medya hesabından, “Türkiye'de bir ilk gerçekleştiriliyor” diyerek duyurdu…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2022 08:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Başka il'de yok!

Edirne Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurularak faaliyete başlayan ve Türkiye'de valilikler bünyesinde kurulan ilk ve tek olma özelliğini taşıyan İlkyardım Eğitim Merkezi'nce (İYEMER) gerçekleştirilen Köy İlk Yardım Farkındalık Semineri Enez ilçesine bağlı köylerde başlarken, İlçe Kaymakamlığı çalışmaları sosyal medya hesabından, “Türkiye'de bir ilk gerçekleştiriliyor” diyerek duyurdu…
Edirne Valiliği İlkyardım Eğitim Merkezi'nce Merkez köyleri ve Süloğlu köylerinden sonra Lalapaşa İlçe köylerinde gerçekleştirilen Köy İlk Yardım Farkındalık Semineri Programı bu kez Enez ilçesine bağlı köylerde yürütülmeye başlandı. Emine Aydın Özgür ve Ayten Ülgü Sünetçiler tarafından verilen eğitimlerde ilk duru Küçükevren Köyü oldu.
Enez Kaymakamlığı'nın sosyal medya hesabından gerçekleştirilen paylaşımda, “Türkiye'de bir ilk gerçekleştiriliyor. 
Edirne Valimiz sayın H. Kürşat Kırbıyık'ın riyasetinde Türkiye'de ilk defa bir ilin tüm ilçelerinde köy köy, mahalle mahalle ilkyardım eğitimi programı gerçekleştiriliyor. 
Edirne Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü gözetiminde uzman ekiplerce edirne'nin tüm köylerine ulaşma hedefi kapsamında Enez ilçemizde de eğitim programlarına başlandı. 
İlçe merkezi dahil olmak üzere 19 köy ve 3 mahallede ikamet eden tüm vatandaşlarımıza ilkyardım eğitimi verilmektedir” ifadelerine yer verildi. .
Büyük bir ilgi gösterilen eğitimlerde daha önce yaşadıkları olumsuzlukları paylaşan vatandaşlar, kalp krizi, arı sokması, hava yoluna yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle kayıplar yaşadıklarını belirterek, “Daha önce bu bilgileri öğrenseydik, belki de onları kurtarabilirdik” dedi.
Asıl amaçlarının köylerde ilk yardım konusunda farkındalık oluşturup gönüllülere Temel İlk Yardım Eğitimi vermek olduğunu belirten eğitmenler, katılımcılar ile birlikte köylerde kendilerine destek olan herkese teşekkür ederken, “Gerçekten çok önemli bir konu ve hayat kurtaran çok basit, uygulaması çok kolay bilgiler” dedi.
Ekibi şaşırtan köy ise Büyükevren oldu. İYEMER'in sosyal medya hesabından gerçekleştirilen paylaşımda, “Adı büyük, nüfusu tüm köyler arasında en büyük, yaklaşık 800 kişi yaşıyor ama eğitime katılımın en az olduğu bir köy, Büyükevren köyü. Bir kişi de olsa ilk yardım anlatmaya devam edeceğiz. Gelen katılımcılarımız ise çocuklar dahil çok ilgili, dikkatli ve özenliydi. Katılımcılarımıza ve ev sahipliği yapan köy imamına çok teşekkür ediyoruz. İlkyardım hayat kurtarır” ifadelerine yer verildi.
Türkiye de valilikler bünyesinde kurulan ilk ve tek olma özelliğini halen taşıyan İYEMER tarafından 2021 yılında toplam 1391 kişiye, 2022 yılı ilk altı aylık dönemde ise toplam 1059 kişiye İlk Yardım Semineri verildi.  Köy bazlı olarak değerlendirildiğinde Merkez İlçe köylerinde 602, Süloğlu köylerinde 213 ve Lalapaşa İlçe köylerinde 501 olmak üzere toplam 1316 kişiye ulaşıldığını bildiren İYEMER, acil sağlık hizmetlerinin ulaşması bakımından dezavantajlı olarak değerlendirilebilecek olan kırsal alanda yaşayan vatandaşları ilkyardım konusunda bilgilendirmeye devam edeceğini bildirdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke