ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TÜ'de buluşa patent!
TÜ Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik ve Arş. Gör. Dr. Hakan Nazlı, “Tedavi Amaçlı, Oksaliplatin içeren Poliamidoamin (PAMAM) Dendrimerler ve Üretim Yöntemi" başlıklı çalışmasıyla patent almaya hak kazandı…
Haberin Yayın Tarihi: 13-09-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TÜ'de buluşa patent!

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik ve Arş. Gör. Dr. Hakan Nazlı, “Tedavi Amaçlı, Oksaliplatin içeren Poliamidoamin (PAMAM) Dendrimerler ve Üretim Yöntemi" başlıklı çalışmasıyla patent almaya hak kazandı.
Trakya Üniversitesi bilimsel ve akademik çalışmalarının yanı sıra patent çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor. Kalite ölçütlerini ve standartlarını ulusal ve uluslararası boyutta geliştirmek için çalışan ve bu doğrultuda her geçen gün önemli bir gelişme ve yeniliğe imza atan Trakya Üniversitesi, patentlerine bir yenisini daha ekledi. Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Teknolojisi Bölümü Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik ve Arş. Gör. Dr. Hakan Nazlı'nın Tedavi Amaçlı, Oksaliplatin içeren Poliamidoamin (PAMAM) Dendrimerler ve Üretim Yöntemi" adlı çalışması, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi. Eczacılık Fakültesinin ilk incelemeli patenti olan buluş ile daha az yan etkiye sahip ilaç tasarımı yapılarak kanser tedavisine yönelik olumlu sonuçlar almak hedefleniyor.
Buluş ve patent alma sürecinde gerçek-leştirmiş oldukları çalışmayla kanser tedavisine yönelik araştırma çalışmalarına katkı ver-diklerini ifade eden Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Teknolojisi Bölü-münden Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik iyileştirmelere açık, yenilikçi bir dendrimerik ilaç taşıyıcı sistem geliştirildiğini belirtti. “Acaba ilacın yapısını bozmadan daha az dozlarda daha etkili bir teknik geliştirebilir miyiz diye düşündük. Bu çalışmaları Hakan Nazlı'nın Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Farmasötik Nanoteknoloji Ana Bilim dalında yaptığı ve Üniversitemiz TÜBAP biriminin desteklediği yüksek lisans projesiyle gerçekleştirdik. İnceleme ve araştırma süreçlerini içeren üç yıllık sürecin ardından çalışmamız incelemeli patent olarak kabul edildi ve 20 senelik koruma aldı.” dedi.
Çalışmayla kanser tedavisine aday olabilecek okzaliplatin benzeri etkilere sahip çeşitli dendrimerik formülasyonlar geliştirdiklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik, “Araştırmalarımız sonucu salım hızı, düşük toksisite gibi özellikleri ile konjugat formülasyonlarının okzaliplatin alternatifi olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz. Test sonucunda PAMAM G3.5 konjugatının IC50 değeri 0,72µM olarak bulunmuştur. Saf okzaliplatinin için bu değer 14,03µM'dır.” ifadelerini kullandı.
Yerli ve milli imkânlarla yapılan buluşun, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda alanında en iyi üç buluştan biri olduğuna da vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik, söz konusu buluşla Pharmaist 2022 Fuarına da davetli olarak katıldıklarını ve Trakya Üniversitesini temsil ettiklerini ifade etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke