ANASAYFA
27 Kasım 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çifte Müzeli Külliye
Son üç yıldan bu yana pandemi nedeniyle ziyaretçi sayısı 270 bin kişiden 60 binlere kadar düşen çifte müzeli İkinci Bayezid Külliyesi (Sağlık Müzesi ve İmarethane), yaz ve tatil sezonunun ardından tekrar kültür turlarının ilgi odağı oldu…
Haberin Yayın Tarihi: 20-09-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çifte Müzeli Külliye

Nurşen GÜL ÖZ
Son üç yıldan bu yana pandemi nedeniyle ziyaretçi sayısı 270 bin kişiden 60 binlere kadar düşen çifte müzeli İkinci Bayezid Külliyesi (Sağlık Müzesi ve İmarethane), yaz ve tatil sezonunun ardından tekrar kültür turlarının ilgi odağı oldu. Son günlerde Türkiye'nin çeşitli kentlerinden gelen tur otobüslerinin ve özel araçlarıyla gelenlerin sayısı artarken 2022 yılının ilk sekiz ayındaki ziyaretçi sayısı da 67 bini geçti. Sonbahar mevsiminin kültür turizminin yoğunlaştığı mevsim olmasının yanında Yeniimaret Aşevi'nin ziyaretçileri ve burada karnını doyuranların sayısı da hayli yükseldi.
 Yaklaşık 550 yıl önce halkın sağlık, sosyal yardımlaşma, dayanışma, ulaşım, kültürel ve dini gereksinimlerini aynı bütünlük içinde sağlayabilmek amacıyla inşa edilen külliyeyi, Sağlık Müzesi'nin hizmete açıldığı 2000 yılında, bin 200'ü yabancı toplam 26 bin 110 kişi ziyaret etti. 2004 yılında Avrupa Konseyi Avrupa Müze Ödülü, 2007'de Kültür Mirasındaki En İyiler ve Mükemmellik Kulübü En İyi Sunum Ödülü'nü alan Sağlık Müzesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine de aday kabul edildi. Bu gelişmelerin ardından 2019 yılında müzenin ziyaretçi sayısı 270 bin kişiye ulaşırken sonraki üç yıl ise pandemi koşulları, yasaklar ve kısıtlamalar nedeniyle sayı azaldı.  2020'de 47 bin, 2021'de 60 bin kişi Sağlık Müzesi ve İmarethaneyi ziyaret etti. 
CAMİ VE KÖPRÜ HARİÇ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NE DEVREDİLDİ
Bilindiği gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü, İkinci Bayezid Külliyesi'nin cami ve köprü hariç, diğer bölümlerini 1984 yılında Trakya Üniversitesi'ne devretmiş, uzun bir süre T. Ü. Edirne Meslek Yüksekokulu'nun Restorasyon ve Duvar Süsleme Bölümleri şimdi Aşevi ve İmarethanenin bulunduğu (İmaret Müzesi) bölümde eğitim vermişti.
Külliye'nin akıl ve ruh hastalarının musiki, su sesi ve güzel kokularla ve bedava tedavi edildiği, belirli günlerde halka da ücretsiz sağlık hizmeti ve ilaç verilen Darrüşşifa bölümünün üniversite tarafından Sağlık Müzesi'ne dönüştürülmesi çalışmaları ise 1993 yılında başladı. Dönemin Rektörü Prof. Dr. Osman İnci'nin büyük çabaları sonucu, Restorasyon ve Duvar Süsleme Bölümü öğretim görevlileri Mehtap Cömert, merhum Gökalp Ülkücü, Hüseyin Akıllı gibi isimlerin ve öğrencilerin emekleriyle restorasyon çalışmaları yapıldı. Rektör Osman İnci'nin girişimleri sonucunda Kültür Bakanlığı'nın onayı ile 1997 yılında Darüşşifa'nın Sağlık Müzesi olması resmileşti. 2000 yılında Ruh Hastalarını Readaptasyon Derneği'nin katkılarıyla Şifahane bölümü Psikiyatri Tarihimizin canlandırıldığı bir müze haline getirildi ve o dönem aslına uygun olarak kostüm, aksesuarlar ve balmumu mankenlerle canlandırıldı. 
TÜMÜYLE HALKIN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK KÜLLİYE
Fatih Sultan Mehmet'in oğlu İkinci Bayezid, Osmanlı'nın ikinci başkenti Edirne'de 1484 ve 1488 yılları arasında Mimar Hayrettin'e tüm birimleri ile tamamen halka hizmete yönelik, dönemin sağlık, sosyal yardım, ulaşım, kültürel ve dini gereksinimlerini gözeterek bu külliyeyi yaptırdı. Dört yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan külliye aynı zamanda imparatorluğun ekonomik ve siyası gücünü göstermesi açısından da bir anlam taşıyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Meriç Nehri'nde ‘yandan çarklı’
Aramızdan ayrılanlar
Aramızdan ayrılanlar
Türk sürücüde tabanca ve mermi
Özgürlüğe 100. yıl damgası!
Bir asrın coşkusu!
Silah-uyuşturucu operasyonu
BİK Genel Kurulu'nda 3 gelişme
Kadın Dayanışması'ndan 'şiddete hayır'
SAL ve 1. Amatör'de 14 mücadele
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke