ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kalkınma hedefi kadınsız olmayacak’
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, partisinin 'Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda' programı kapsamında Edirne'de kadınlarla buluştu...
Haberin Yayın Tarihi: 21-09-2022 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kalkınma hedefi kadınsız olmayacak’

Olgay GÜLER
AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı'nın bir buçuk yıl önce ilkini Hakkari'den başlattığı, 'Kadınlarla Büyük Türkiye Yolun' bu-luşmalarının 80'incisi Edirne'de gerçekleş-tirildi. 
Program kapsamında Edirne'ye gelen AK Parti Genel Merkezi Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, kentte sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınlar ve partililerle bir araya geldi. Keşir'e programda TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Kadın Kolları Teşkilat Başkanı ve Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Dış İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Genel Sekreter Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Tabak, Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Aydın ve İl Koordinatörü Fisun Kumbaracı eşlik etti. Kentte iki ayrı program yapan Kadın Kolları Başkanı Keşir ilk olarak Meriç Nehri kenarında bir tesiste sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinledi. Keşir ardından Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda Edirneli kadınlarla buluştu. 
'100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49'U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR' 
Kadın Kolları Başkanı Keşir buradaki konuşmasında, kadın ve erkek omuz omuza büyük Türkiye'yi inşa etmek için bir çok projeleri olduğunu belirtti. Eğitimin en önemli fırsat eşitliği aracı olduğunu kaydeden Keşir, "Eğitim en önemli fırsat eşitliği aracı. Bizi hayatta hem kadın erkek cinsler arası, hem de sosyal yapılar arasında eşitliği sağlayan en önemli araç, eğitimde fırsat eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında eğitim çağında olup da üniversiteye gidebilen kız çocuk oranı yüzde 13.5'ti ne yazık ki. Kız çocuklarının sadece yüzde 13.5'ine üniversite eğitimi verdiğinizde aslında fırsat eşitliğini de sağlamamış oluyorsunuz. Çünkü meslek edinmesi, yoksullukla mücadele etmesi, pek çok konu eğitimde fırsat eşitliğinden geçiyor. Yasakçı dönemler vardı, üniversiteler büyük şehirlerde kümelenmişti Anadolu'ya yayılmamıştı. Ama bugün 207 üniversitemizle bu oran kaç oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani üniversite çağında olan 100 kız çocuğunu 49'u artık üniversite eğitimi alıyor" dedi. 
'FIRSAT VERİLDİĞİNDE KADINLAR EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİYORLAR' 
Kadınlara fırsat verildiğinde, en iyi şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, "KOSGEB'den faydalanan yani toptan faydalanıcıların içinde yüzde 41'i kadın. İŞKUR'un işbaşı eğitim programları var. İŞKUR'un meslek edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların da yüzde 50'den fazlası kadın. Meslek eğitimi kurslarında yüzde 57, işbaşı eğitim programlarında yüzde 52. Yani bir fırsat verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda meslek edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna kadar kullanıyorlar ve fırsatı en iyi şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda son derece dinamik, son derece güçlü ve son derece istekli" diye konuştu. 


 

'KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU ASLA KADINSIZ OLMAYACAK' 
Kadının aynı zamanda bir beşeri sermaye ve kalkınmanın unsuru olduğunu da sözlerine ekleyen Keşir, "Eğer biz bir kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu kadınsız asla olmayacak. Kadınlar üretime katılmadan olmayacak. Kadınlar istihdama katılmadan olmayacak. Kadınlar karar alma mekanizmasına katılmadan olmayacak. Onun için biz istiyoruz ki nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, eğitim başta olmak üzere istihdam, karar alma mekanizması, hepsine en az kabul edilebilir eşik dediğimiz yüzde 25'tir, en az bu oranla katılmalı. Mümkünse bunu yüzde 50 oranına çıkarmalıyız. Az önce verdiğim rakamlarda görüyorsunuz ki yüzde 50'ye artık yaklaştık. Onun için ben ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne'nin kadınlarına güveniyorum" ifadelerini kullandı. 
'HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI' 
KEFEK Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, son 20 yılda kadınların her alanda güçlenmesi için büyük mücadele verdiklerini belirterek, "Bu sebeple yerelde ve ülke düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile hareket etmesi, sorunların çözümünde önemli bir durum olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle son 20 yılda kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, kadın haklarının korunması, anayasal ve yasal düzende birçok reform yaptık ve pek çok alanda kayda değer gelişmeler yaşadık. Tüm bu yasal düzenlemelerde hem kadının ve aile bireylerinin güçlendirilmesi, hem de korunması hedeflenmektedir" dedi. 
'KADINLARIN ÇALIŞMA HAYATINDA DAHA FAZLA YER ALMASI İÇİN DÜZENLEMELER YAPTIK' 
2002 yılında kadınların iş gücüne katılım olanı yüzde 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzde 30.9'a yükseldiğini belirten Aksal, "Her alanda etkili kanunlar çıkararak kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer almalarını sağlamak için düzenlemeler yaptık. 2002 yılında kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 27,9 iken bu oran 2021 yılında yüzde 30,9 yükselmiştir. 11'inci Kalkınma Planı'nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna kadar kadın iş gücüne katılım oranının yüzde 38.5, kadın istihdam oranında yüzde 34'e çıkarılması hedeflen-mektedir" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke