ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Zafer Partisi'nden 'pankart' itirazı
Zafer Partisi Edirne İl Teşkilatı, 16 Eylül'de il başkanlığına astıkları pankarta mahkeme kararıyla alıkonulmasına Edirne Adliyesi'ne verdikleri dilekçeyle itiraz etti...  “Bakan düzeyindeki bir kamu görevlisini kastettiği yönünde toplumsal bir algı oluştuğu” ifadesiyle gerekçelendirilen kararın tam anlamıyla niyet okuma olduğunu belirten Zafer Partisi Trakya Bölge Başkanı Kürşat Şendal, "Edirne'mizdeki mahkemeden zorlama ile çıkan alıkoyma kararı tam bir garabet karardır. Ve bu karadan hukuk ve yargı adına hicap duyduğumuzu üzüntüyle belirtmek isteriz" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 22-09-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Zafer Partisi'nden 'pankart' itirazı

Olgay GÜLER
Zafer Partisi Edirne İl Teşkilatı, 16 Eylül'de il başkanlığına astıkları pankarta mahkeme kararıyla alıkonulmasına Edirne Adliyesi'ne verdikleri dilekçeyle itiraz etti. 
İl teşkilatının 'Yerli ve milli Escobar' yazılı pankartına, mahkemenin kararı ile indirilerek el konuldu. Söz konusu karara tepki gösteren il yönetimi dün Edirne Adliyesi'ne giderek itiraz dilekçelerini verdi. Adliye çıkışında basın açıklaması yapan Zafer Partisi Trakya Bölge Başkanı Kürşat Şendal, kararı 'garabet' olarak nitelendirdi. Şendal, karardan dolayı üzüntü duyduklarını belirtti. 
'KARAR HUKUN DEĞİL MAGAZİN YA DA MİZAHIN KONUSU OLABİLİR' 
Pankartta uyuşturucuya karşı olunması, uyuşturucudan ve uyuşturucu satıcılarından Türk gençliğini ve aileleri korumak adına farkındalık çalışması amacıyla astıklarını belirten Şendal şunları söyledi: 
"Zafer Partisi Edirne il binamıza 16.09.2022 tarihinde astığımız pankartta: uyuşturucuya karşı olunması, uyuşturucudan ve uyuşturucu satıcılarından Türk gençliğimizi, Türk ailelerimizi korumak ve kollamak gerekliliğine vurguda bulunmak üzere bu farkındalık çalışmasına katkıda bulunduk. Ancak aynı gün Edirne İl Başkanlığı'nın astığı afişe el konulmasına ilişkin sayın mahkemece hukuk fakültelerinin ilk sınıfının birinci dersinde ders niteliğinde okutulacak dikkat çekici üzücü bir karara varılmış. Olsa olsa hukukun değil de magazin ya da mizahın konusu olabilecek bu karar, bizlere akşamdan sonra saat  20.30'da tebliğ edilerek pankartımıza mahkeme kararı ile kolluk güçlerince el konulmuştur.


 

'KARAR YARGININ SİYASETE MÜDAHALESİ ANLAMINA GELİYOR' 
Karar gerekçesi kısaca; Zafer Partisi Genel Başkanımız sayın Ümit Özdağ'ın açıklamaları ve son dönemdeki siyasi tartışmalara işaret edilerek, 'Kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret suçunun işlendiği' iddiasını 'afişteki resmin, Türkiye Cumhuriyeti'nin 5271 sayılı yasanın 127. Maddesine göre el koyulması kararına varıyor. Uyuşturucuyla mücadele farkındalık pankartımızın müsadereme yolu ile alıkonulması yargının siyasete müdahalesi anlamına gelir ki bu durum asla kabul edilemez.
'NİYET OKUMA YAPILMIŞTIR' 
Savcılık tarafından afişteki kişinin kamu görevinde bulunan adı ve hangi makamda olduğu belirtilmeyen bir bakan olduğu karar içerisinde geçirilmiş ve doğrudan niyet okuma yapılmıştır. Ve yine Savcılık tarafından kimin işaret edildiği belli olmayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bakan düzeyindeki kamu görevlisi ifadesi ile muğlak biçimde hangi bakan olduğu belirtilmiyor. Bu bakan kim? Eski bir bakan mı, görevde olan bir bakan mı?
Sayın mahkeme gerçekten bu sayın bakanın kim olduğunu biliyor iseniz kamuoyu ile paylaşmanız gerekmez mi? Sayın mahkemeye tekrar soruyoruz; Sayın hakimliğin Türk Ceza Kanunu'na yeni bir suç ihdas ettiği toplumsal algı yoluyla kamu görevlisine hakaret var dediği  kim bu bakan?Alnı açık başı kel tüm eski ve yeni bakanlarımızı zan altında bırakmaya hiçbir kurum ve kuruluşun hakkı olmamalıdır."
'KARAR TAM BİR GARABETTİR' 
Mahkemenin ve hakimin kararının tam anlamıyla niyet okuma olduğunu ifade eden Şendal, şöyle devam etti: 
"Sayın mahkemenin ve sayın hakiminin kararı tam anlamı ile niyet okumadır. Evrensel hukuk normlarına göre tüm hukuk insanları bilir ki suç olmayan bir eylemden dolayı yargı niyet okuyarak işlem yapamaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir  bakanına yapılan bu yakıştırmayı uygunsuz bulduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz. Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'nün şikayeti ile yapılan 'suç duyurusu'na, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  'soruşturma olmasına yer olmadığına' kararı çıktı. Kayseri'deki mahkemenin takipsizlik, Edirne'deki mahkemenin müsadereme ile alıkonulması kararlarını nasıl okumalıyız siz değerli kamuoyuna vicdanına bırakıyoruz. Edirne'mizdeki mahkemeden zorlama ile çıkan alıkoyma kararı tam bir garabet karardır. Ve bu karadan hukuk ve yargı adına hicap duyduğumuzu üzüntüyle belirtmek isteriz. “
'İTİRAZIMIZI YAPTIK' 
Pankarta alıkoyma kararına itiraz haklarını kullandıklarını belirten Şendal, "Sayın mahkemenin varmış olduğu niyet okumalı pankartımıza el koyma kararına istinaden anayasal hakkımızı kullanarak, süresi içinde gerekçelerini sayın mahkemeye Zafer Partisi Edirne İl Başkanlığımızın sunduğu itiraz dilekçemiz ile itirazımızı yapmış bulunmaktayız. Demokrasi ve hukuk mücadelesini yılmadan ve usanmadan sürdürecek olan Zafer Partisi Genel Başkanı Sayın Prof.Dr.Ümit Özdağ ile tüm mücadele arkadaşlarımızın yüklendiği Atatürk çizgisinde Türk Milliyetçiliği ülküsü ile bilim, birlik, barış meşalesi altında Türk milletinin onurluca yaşaması için terör, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile çetelerine karşı her zamanki dik duruşumuzu her yerde ve her şartta sergilemeye, konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke