ANASAYFA
20 Mart 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Söğütlük'e dokunmayın canımız acır’
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Dr. Serpil Tütüncü, Söğütlük'e Millet Bahçesi'ni yapmanın kentin belleğini silmek olduğunu, yasalarla korunan bu taşkın alanında tesis, inşaat, tadilat yapılamayacağını, hatta fidan bile ekilemeyeceğini, yine doğal SİT alanı olduğu için de hiçbir elin dokunamayacağını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 23-09-2022 06:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Söğütlük'e dokunmayın canımız acır’

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Dr. Serpil Tütüncü, Söğütlük'e Millet Bahçesi'ni yapmanın kentin belleğini silmek olduğunu, yasalarla korunan bu taşkın alanında tesis, inşaat, tadilat yapılamayacağını, hatta fidan bile ekilemeyeceğini, yine doğal SİT alanı olduğu için de buraya hiçbir elin dokunamayacağını söyledi.
İYİ Parti İl Başkanı Dr. Tütüncü, yaptığı yazılı açıklamada, “Millet Bahçesi'ne karşı değiliz. Ancak yeri orası olmamalı” diyerek şunları kaydetti:
“Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Tarafından Edirne'mizin “Söğütlük” diye bildiği İzzet Arseven Kent Ormanına 'Millet Bahçesi' yapılmak isteniyor.
Millet Bahçesi projesine baktığımızda; bu projede kıraathane, cami, kütüphane, tuvalet, pişirme alanları gibi sabit tesislerin olduğu görülüyor. Yine bu projede boydan boya asfalt, taş ve beton kaplamaların kullanılacağı açıktır.
Yeşil griden daha huzur verici değil mi?
Söğütlük yaşayan bir alandır. Canlıdır. Yeşildir. Doğal SİT alanıdır. Doğal bir parktır ve kentin belleğidir. Kentin tarihidir. Kentlinin nefes aldığı özgürlük alanıdır. Birçok canlının bitki ve hayvanın bulunduğu bir ekosistem parçasıdır. Buraya yapılacak sabit tesislerin inşaatı sırasında birçok canlı zarar görecektir. Buradaki denge cansızın lehine bozulacaktır. Yani yeşil griye yenilecektir. Buraya Millet Bahçesi'ni yapmak kentin belleğini silmektir.
Söğütlük özel bir alandır. Taşkın alanıdır ve 4373 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bu yasa ne demektedir? Bu alanda tesis, inşaat, tadilat yapılamaz. Hatta fidan bile ekilemez. Yine doğal SİT alanı olduğu için de buraya hiçbir el dokunamaz, dokunmamalıdır.
Biz yokları var etmeye alışmış bir milletiz. Var olanı yıkıp oraya bir şeyler yapmayı anlamakta zorlanmaktayız. Yeşil bir alanı talan etmektense yeşil bir alan yaratılmasından yanayız. Millet Bahçesi'ne karşı değiliz. Ancak yeri orası olmamalı. Kentliyi mutlu etmek istiyorsak onun belleğine saygı gösterelim ve Millet Bahçemizi başka bir alana yapıp orayı gri değil de yeşil yapalım. Var olanı yıkmak değil, var olana ihtiyaç duyulan alanda yenisini katmak olmalı amacımız.
Bir başka sakıncası taşkın alanına yapılacak yatırım ile herhangi bir taşkında milyonlarca lira kamu zararı oluşacaktır.
Söğütlük'e dokunmayın canımız acır.  Yeşil griden daha canlıdır.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Çıkırık'a son görev
AK Parti ve İYİ Parti'de birer aday daha
Sarılarlı güven tazeledi
Edirne'de aşı startı
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Cephanelik gibi araç
Edirnespor umutları erteledi
Sınır organizatörü kıskıvrak
K.Arda, Çanakkale'yi geçemedi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke