ANASAYFA
27 Kasım 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Şimdi de gözler pancar fiyatında
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, mazot, elektrik, gübre ve ilaç zamları açıklanan enflasyonun çok çok üzerinde olduğuna dikkat çekerek şeker pancarı üreticisinin eline bu nedenle en az ton başına 2 bin lira geçmesi gerektiğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 24-09-2022 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Şimdi de gözler pancar fiyatında

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, mazot, elektrik, gübre ve ilaç zamları açıklanan enflasyonun çok çok üzerinde olduğuna dikkat çekerek şekerpancarı üreticisinin eline bu nedenle en az ton başına 2 bin lira geçmesi gerektiğini söyledi.
Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği paylaşımda, “Şeker fabrikalarının birçoğu özelleştirilince şeker piyasasını özel firmalar belirlemeye başladı. AKP hükümeti şeker fiyatlarının %550 artmasına seyirci kaldı. Şeker fiyatlarının bu kadar çok yükselmesinin altında şekerpancarı fiyatlarının hiçbir etkisi yok. Aksine çiftçi eline geçen fiyatlar azaldı. Mazot, elektrik, gübre ve ilaç zamları açıklanan enflasyonun çok çok üzerinde. Bu nedenle şekerpancarı üreticisinin eline en az 2000 TL fiyat geçmelidir” dedi.
Gaytancıoğlu, aynı açıklamasına eklediği şeker pancarı tarlasındaki video görüntüsünde de  şunları söyledi:
“Şeker pancarından elde edilen şeker kadar sağlıklı, doğal bir şey yok. Ama gelin görün ki Türkiye'de şeker fiyatları yüzde 550 arttı. Tabi ki Türkiye'de şeker fabrikalarını özelleştirdiler,devletin payı yüzde 30'lara geriledi. Özem sektörün payı yüzde 70'lere yükseldi. Özel sektör devletle rekabete girdi ve devletin de payı az olunca şeker fiyatları yükseldi. Özel sektör enflasyonun çok çok üzerinde karlar elde etti. Piyasaya şeker vermedi. 5 liralık 6 liralık şeker şu an 32, 33 lira oldu. Peki, üreticimiz para kazanıyor mu? Hayır. Üretici hiç para kazanmadı bu işten. Neden?  Çünkü gübre fiyatları çok arttı, mazot fiyatları çok çok arttı. İlaç fiyatlar arttı,çapacı fiyatları arttı. Her şey arttı, şimdi geldik şeker pancarına fiyat vermeye. 
Bu şeker pancarı üretimi çok meşakkatli ve olmazsa olmazımız. Üretimi arttırmamız lazım. Kota falan olmaması lazım. Üreticinin de alın terinin karşılığını alması lazım. Çok b.ir şey istemiyoruz. Bir ton şeker pancarının fiyatı enaz 2 bin lira olmalı ki bu üreticinin biraz yüzü gülsün. Daha f    azla üretmek istesin. Zaten aynı tarlaya her yıl şeker pancarı ekilmez. 3yıl münavebe yapmak lazım. bu nedenle istediğimiz rakam çok büyük rakam değil. Enflasyonu göz önüne alırsak, mazot fiyatlarını, gübre fiyatlarını ve gelecekteki fiyatlarını göz önüne alırsak 1kon şeken pancarının 2bin lira olması çok normaldir.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Meriç Nehri'nde ‘yandan çarklı’
Aramızdan ayrılanlar
Aramızdan ayrılanlar
Türk sürücüde tabanca ve mermi
Özgürlüğe 100. yıl damgası!
Bir asrın coşkusu!
Silah-uyuşturucu operasyonu
BİK Genel Kurulu'nda 3 gelişme
Kadın Dayanışması'ndan 'şiddete hayır'
SAL ve 1. Amatör'de 14 mücadele
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke