ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Almanya bizi kıskandı!
Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, 2024 yılında gerçekleştirilecek 23 yaş altı Avrupa Kürek Şampiyonası'nın Meriç Nehri'nde yapılacağını duyurdu... Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen 3 ülkenin aday olduğu 26 ülkenin katıldığı kapalı oylamada Türkiye, Almanya'yı 2 oyla geçerek şampiyonanın Meriç Nehri'nde yapılmasına karar verildi…
Haberin Yayın Tarihi: 26-09-2022 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Almanya bizi kıskandı!

Olgay GÜLER 
Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da dün 2024 U23 (23 yaş altı) Avrupa Kürek Şampiyonası'nın yapılacağı ülke belirlendi. Almanya, İtalya ve Türkiye'nin aday ülke olarak yer aldığı etkinlikte, şampi-yonanın yapılacağı ülke 26 Avrupa ülkesinin oylarıyla seçildi. Oylama sonunda Türkiye, Almanya'dan iki puan fazla alarak şampiyonanın yapılacağı ülke oldu. Müjdeli haberi Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, şampiyonanın yapılacağı Meriç Nehri kıyısında bulunan TED Koleji Kürek Kulübü Tesisi'nde duyurdu. 
'İKİ ÖNEMLİ KRİTERE BAKILDI' 
Şampiyonanın yapılacağı ül-kenin belirlenmesi için iki önemli değerlendirme yapıldığını belirten Vali Kırbıyık, "Burada 2 ayrı değerlendirme yapıldı; birincisi parkur açısından bakıldı ki bugün de sizinle birlikte olduğumuz Meriç Nehri'nde düzenlenecek bu organizasyon. Hemen arkamızda bulunan tarihi köprüden başlayıp yeni yapılan köprümüze kadar yaklaşık 2 bin metrelik oldukça ideal, güzel, iyi bir parkur var. Bunu inceledi teknik ekipler. Geldiler burada, tahmin ediyorum Temmuz ayıydı. Burada yapılan incelemelerde bunu tespit ettiler. İkinci kriter olarak tabi şehrin imkanlarına bakılıyor. Şehrin konumu, ulaşım imkanları, konaklama imkanları gibi hizmetler sektöründe yeterliliği, restoranlar gibi diğer tüm alanlarda yeterliliği bir anlamda teste tabi tutulmuş oldu. Yapılan bütün değerlendirmeler sonucunda Edirne bu kriterlerin hepsini karşıladı ve son derece önemli bir başarıya imza atarak bu şampiyonayı düzenleme hakkı elde etti" dedi. 


 


'TÜRKİYE'DE İLK KEZ ULUSLARARASI BİR KÜREK ŞAMPİYONASI YAPILACAK' 

Şampiyonaya sporcu yakınları ve ekiplerle birlikte 2 bin kişinin gelmesini beklediklerini ifade eden Kırbıyık, "Biraz da şampiyonayla ilgili bilgi vermek gerekiyor. Bundan sonraki işimiz artık şampiyonaya hazırlanmak olacak çünkü çok önemli bir organizasyon. 750'nin üzerinde bir sporcu burada olacak. Yine bunların ailelerini düşündüğümüz zaman sporcu kafilesini düşündüğümüz zaman 2 binin üzerinde bir katılımcı bekliyoruz şehrimizde misafir edeceğimiz bu organizasyon çerçevesinde. Türkiye'de ilk defa uluslararası bir kürek şampiyonası düzenlenmesi açısından çok önemli. İlk kez uluslararası bir parkur da Meriç Nehri üzerindeki bir parkur olacak. Hakikaten çok mutlu ve sevinçliyiz" diye konuştu. 
'HEDEFİMİZ DÜNYA ŞAMPİYONASI'NIN DA BURADA OLMASI' 
TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba da, çok mutlu olduklarını belirtti. İba, "Bizim de dünden beri ayaklarımız yere değmiyor. Ben haberi dün 6.30'da aldım ama tabi onun öncesinde bir takım kulisler yapılması gerekiyordu. Federasyon başkanımız şu anda halen Prag'da kendisi. Bu konuyla alakalı ciddi kulisler yaptı. 26 ülke katıldı bu oylamaya. Kapalı bir oylamaydı. Almanya'yı 2 oyla geçmiş bulunmaktayız. Biz de bu konuda desteklerinden dolayı sayın valimize ve federasyon başkanımıza kulüp olarak gönülden teşekkür ederiz. Umarız 2024'ten sonra 2025 Dünya Şampiyonası da burada olur. Teamüller gereği 2024'te yapılan Avrupa Şampiyonası'ndan sonra Dünya Şampiyonası'nı otomatikman o parkura veriyorlar. Bundan sonraki mücadelemiz bu yönde olacak" şeklinde konuştu. 
'ŞAMPİYONA'NIN BURADA OLMASI GURUR VERİCİ' 
TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Sporcusu Melih Alp Yıldız, şampiyonanın Edirne'de yapılacak olmasından duyduğu heyecanı dile getirdi. Yıldız, "1 yıldır burada kürek sporuyla ilgileniyorum. Böyle bir yerde kürek çekmek mucize bir şey, biz de bunu değerlendiriyoruz. Avrupa Şampiyonası'nı burada görmek bizi gururlandıracak. Biz de katılacağız umarım. Hedefimiz her kategoriye girip birinci olarak çıkmak olacak. Ama bunu için çok çalışmamız gerekiyor" dedi. 
'KÜREK SPORU EDİRNE'DE GELİŞİYOR' 
Kürek sporcusu Ege Demir Türkanıl da, "Yapılan yatırımlarla kürek sporu Edirne'de gelişiyor. Her yıl zaten bir festivalimiz de var, katılımcıların sayısı da artıyor. Güzel şekilde kürek sporu Edirne'de gelişiyor. Avrupa şampiyonasının Edirne'de olması çok güzel. Böylesine büyük bir organizasyonun şehrimizde yapılması mutluluk verici" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke