ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tekin: Gıda en büyük kriz
Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, tarım, orman ve hayvancılığın ülkemizin kendi gücüyle ayakta durabilmesi için stratejik öneme sahip sektörler olduğuna dikkat çekerek, “Tarım sektörü bir ülkenin güvenlik meselesidir, can damarıdır” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-09-2022 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tekin: Gıda en büyük kriz

Refik USLUY
Saadet Partisi (SP) Edirne İl Başkanlığı tarafından 24 Eylül günü düzenlenen, “Edirne'de Tarım Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu Tarım Şurası tarımın sorunlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Şuranın açış konuşmasını yapan SP İl Başkanı Sinan Tekin, şu anda dünyanın yaşadığı en büyük krizin gıda krizi olduğuna dikkat çekti. 
Tekin, 2022 yılının dünyanın resmen COVID-19 salgınından uzaklaştığı ve normalleşme planları kurduğu bir yıl olsa da, ardı ardına gelen krizlerle, normalleşmeden ne kadar uzak olduğumuzu bir kez daha gösterdiğini belirtti. Krizlerin en önemlisinin gıdada yaşandığını kaydeden SP İl Başkanı, “Dünya 'gıda krizi' tanımını Ukrayna savaşının ardından The Economist'in gündem olan kapağı ile konuşmaya başladı. Ancak gıda krizi ne bugün ortaya çıktı ne de yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor” diyerek şunları söyledi:
“Dünya Gıda Programı, yaklaşık 49 milyon insanın kritik açlık seviyeleriyle karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor. Verilere göre yaklaşık 811 milyon kişi ise her gece yatağa aç giriyor. Afrika'nın Sahel bölgesindeki açlığın eşiğinde olan insan sayısı, COVID-19 öncesine göre en az 10 kat daha fazla. Özellikle son zamanlarda yaşanan gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar bir küresel krize dönüşmüş, siyasal ve ekonomik istikrarsızlıklarla tüm ülkelerde sosyal huzursuzluklar ortaya çıkarmıştır. 
TARIM BİR GÜVENLİK MESELESİ, CAN DAMARI
Her zaman ifade ettiğimiz gibi; tarım sektörü bir ülkenin güvenlik meselesidir, can damarıdır. Tarım, orman ve hayvancılık ülkemizin kendi gücüyle ayakta durabilmesi için stratejik öneme sahip sektörlerdir. Bununla birlikte; topraklarımız, iklimimiz, sahip olduğumuz bitkisel çeşitlilik, su potansiyelimiz ve yetişmiş insan faktörümüz en büyük güç kaynağımızdır. Bu münasebetle; çiftçilerimizin desteklenmesi ve teşvik edilmesi ülke ve insanımız için hayati öneme sahiptir.”
İl Başkanı Avukat Sinan Tekin, şuranın Edirne çiftçisine hayırlı olması temennisiyle, toplantı için salonunu tahsis eden Ticaret Borsası Başkan ve yöneticilerine teşekkür etti. Şurada Ticaret Odası Başkanı Özay Öztürk, Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, Gazeteci-Yazar Sadettin İnan birer konuşma yaptı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke