ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eczacının 'el emeği' direnişi
Eczacılığın en eski yöntemlerinden olan, 'el yapımı' olarak bilinen majistral ilaç, son dönemde hazır ilaçlarının çözüm olamadığı noktada kritik rol oynarken, eczacılar ise SGK'nın uyguladığı tarifenin düşüklüğü nedeniyle yapımında zorluk çekiyor... Majistral ilaçların hem hastanın sağlığı hem de ülke ekonomisi açısından önemine değinen 47 yıllık eczacı Şükrü Ciravoğlu, tüm zorluklara rağmen üretmeye devam ettiklerini söylerken, söz konusu yönteme talebin özellikle son dönemde artan uyuz vakalarıyla daha da arttığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 28-09-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Eczacının 'el emeği' direnişi

Olgay GÜLER
Eczacılığın en eski yöntemlerinden olan, 'el yapımı' olarak bilinen majistral ilaç, son dönemde hazır ilaçlarının çözüm olamadığı noktada kritik rol oynarken, eczacılar ise SGK'nın uyguladığı tarifenin düşüklüğü nedeniyle yapımında zorluk çekiyor.
Edirne'de yaşayan Şükrü Ciravoğlu, 47 yıldan bu yana eczacılık yapıyor. Mesleğine ilk günkü gibi sıkı sıkıya bağlı olan Ciravoğlu, modern eczacılığın yanı sıra geleneksel olarak bilinen majistral ilaç yapımına da devam ediyor. Doktorların yazdığı formüle göre el yapımı ilaçlar hazırlayan Ciravoğlu, Edirne'de bunu yapabilen sayılı eczacılardan olduğunu belirtiyor. Majistral ilaç yapımının ekonomik olarak getirisi olmaması ve ham maddesinin pahalı olması nedeniyle genç eczacılar tarafından çok tercih edilmediğini belirten Ciravoğlu, özellikle son dönemde SGK'nın uyguladığı tarifenin de düşüklüğüne dikkat çekiyor. 
'SANAYİ VE TEKNOLOJİ GELİŞİMİ İLE MAJİSTRAL İLAÇ AZALDI'    
Yapma ilacın eskiden çok daha ileri boyutta olduğunu ifade eden Ciravoğlu, "Sanayinin ve teknolojinin gelişmesiyle bunların yerini hazır preparatlar aldı zaman içinde ve majistral ilaçlar azaldı. Ancak bazı durumlarda hastanın şikâyetlerine göre doktor tarafından özellikle hazırlanması gereken terkipler oluyor. Bunların hazırlanması, majistral ilaçla mümkün oluyor. Doktorların koydukları teşhislere göre düzenledikleri reçeteleri, biz burada onların yazdıkları formüllerle aynı şekilde ilaç haline getirip hastalara sunuyoruz" dedi. 
'ECZACILIĞIN TEMELİNDE VAR' 
Majistral ilacın eczacılığın temelinde ve doğasında olduğunu belirten Ciravoğu, "Eczacı olduğumdan beri majistral ilaç yapıyorum. Zaman zaman azalmakla beraber piyasada kullanımı, dolayısıyla yapan arkadaşlarımız da azaldı. Ama her eczacı bunu yapabilecek eğitim ve donanıma sahip. Bir takım ekonomik sebeplerden ötürü bazı yerlerde yapılmıyor olabilir ama eczacılığın temelinde ve doğasında olan bir olay. Gereken malzeme ve maddeleri temin edebiliyoruz bir şekilde. Dolayısıyla bir gelişme gösteriyor. Burada hazır ilaçların büyük bir bölümünün de ithal olduğu düşünülürse, burada el emeğiyle üretilen ilaçların hem hastanın sağlığı ve oluşturduğu fayda açısından, hem de ülke ekonomisine katkı açısından ciddi bir önemi var" diye konuştu. 


 

'MESLEK HAKKI ÇOK AZ' 
SGK'nın majistral ilaç için uyguladığı tarifenin düşüklüğüne dikkat çeken Ciravoğlu, "Yalnız tek eksik tarafı burada Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen majistral tarife uyarınca bunlar fiyatlandırılır ve hastaya intikal ettirilir. Gerek bu tarifede olsun, gerekse de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun uyguladığı tarifede olsun, aynı tarifeyi daha düşük seviyede uyguluyor SGK da, meslek hakkı çok az durumda. Dolayısıyla ham madde maliyetleri artıyor. Fiyat değişmediği için el emeği ve meslek hakkı skalası daralmış oluyor. Kuşkusuz bizim için öncelikli olan işin ticari ya da ekonomik yönü değil, sağlık alanında halka hizmettir önemli olan. Dolayısıyla diğer taraflarını düşünecek durumumuz yok. Tamamen hastanın sağlığı bizim için önemli" ifadelerini kullandı. 
'UYUZ HASTALIĞI İÇİN SIK KULLANIYORUZ' 
Majistral ilacın öneminin özellikle son dönemde artan uyuz vakalarıyla daha da arttığını dile getiren Ciravoğlu, "Son günlerde artan maalesef uyuz hastalığı var. Yaklaşık 2-3 yıl önce ciddi boyutta görülmeye başlandı. Çok uzun yıllardır rastlanan bir hastalık değildi. Bilindiği gibi bir parazitin oluşturduğu şiddetli kaşıntı, özellikle geceleri çok şiddetli kaşıntıyla seyreden bir cilt hastalığı. Bununla ilgili piyasada 2 tane hazır ürün var. Fakat maalesef etkileri çok sınırlı ve çözüm getirilemediği için doktorlar tarafından majistral ilaç yazılmakta bu alanda. Doktor reçetelerinde kükürtlü, katranlı, değişik formüller var, bu hastalığı tedavi eden. Bunları taze hazırlayıp verdiğimizde rahatlıkla belirtileri giderip hastalığı yok edebiliyor" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke