ANASAYFA
27 Kasım 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'ye 2. üniversite vurgusu
Edirne Valisi H Kürşat Kırbıyık, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen İl Vizyon Çalıştayı'nda Bulgar turistlerin konjonktürel bir durum olarak nitelediği alışverişlerinin kentin kaynaklarında yetiştirilen ürünlerin pazarlanması anlamında büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekerken, planlamada 2024 - 2028 döneminde ele alınması gereken hususlardan birinin de 2. üniversite konusu olabileceğine işaret etti..
Haberin Yayın Tarihi: 01-10-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'ye 2. üniversite vurgusu

Edirne Valisi H Kürşat Kırbıyık, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Trakya Bölge Planı Vizyon Çalıştayı'nda Bulgar turistlerin konjonktürel bir durum olarak nitelediği alışverişlerinin kentin kaynaklarında yetiştirilen ürünlerin pazarlanması anlamında büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekerken, planlamada 2024 - 2028 döneminde ele alınması gereken hususlardan birinin de 2. üniversite konusu olabileceğine işaret etti.
Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda hazırlanacak olan TR21 Bölgesi 2024-2028 Yılı Bölge Planı çalışmaları kapsamında Edirne'de gerçekleştirilen İl Vizyon Çalıştay'nda katılımcılar Trakya'nın ve Edirne'nin gelecek vizyonunu çizdi. Çalıştayın açılışında bir konuşma yapan Edirne Valisi H Kürşat Kırbıyık, toplantıyla Edirne'nin önceliklerinin neler olduğunu belirlemek 2024 ve 2028 yıllarını kapsayacak beş yıllık dönem için yeni bir bakış açısı ortaya koymak istediklerini belirterek şunları söyledi:
“Buradaki katkılarınız, sunacağınız fikirler, önerilen her bir kriter, şehrin geleceğini planlama açısından bölgenin geleceğini planlama açısından son derece önemlidir. Tabii birinci başlığımızın her toplantıda ifade ettiğim gibi tarım olacağını değerlendiriyoruz. Burada önümüzdeki dönemde sulanabilir tarım arazilerinin arttırılması, ürün çeşitliliğinin sağlanması, 2. ürün ekiminin artırılmasıyla ne gibi faydalar sağlanabilir hep birlikte buna bakmamız lazım. Yine turizm şehrimiz açısından son derece önemli bir başlık. Bu noktada bugüne kadar gerçekleştirilen önemli çalışmalar var. Bundan sonra da yapılacak olan tarihi eserlerin restorasyonu, ihya projelerinin yanı sıra yine şehrin önemli dinamiklerinden birisi olan Saros'un, deniz turizminin nasıl daha etkin kullanılabileceği, sezonun nasıl daha geniş bir dilime yayılabileceği yönünde de çalışmaların yapılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Yine turizmde önemli hususlardan bir tanesi kültür rotalarını oluşturmasıdır. Güncelde de ulusal basının Türkiye'nin kamuoyunda çok fazla yer eden hususlardan bir tanesi şehrimize Bulgaristan'dan gelenlerin yaptıkları alışveriş. Tabii bizim ticaret hacmimiz açısından son derece olumlu bir etkiyi oluşturuyor ama hepimizin malumu bu konjonktürel bir durum. Burada bize düşen bu durumun konjonktürel de olsa şehre nasıl kalıcı bir etki bırakabileceği, nasıl bir seviye atlatabileceği konusunda projeler üretmektir. Yine bu canlılıkta Türkiye'nin ya da dünyanın değişik yerlerinde üretilen ürünlerin işte Balkan coğrafya-sından ilimize gelen kişilere satışından daha ziyade, şehrimizde üretilen doğrudan bu şehrin kaynaklarında yetiştirilen ürünlerin pazarlanması anlamında da büyük bir fırsat olduğunu değerlendiri-yoruz. Bu kalıcı başarı açısından son derece önemlidir.”
Edirne için diğer önemli bir başlığın Trakya Üniversitesi olduğunu ifade eden Vali Kırbıyık, şöyle devam etti:
“Üniversitedeki 14 fakültede yaklaşık kırk binin üzerinde öğrencimiz var. Bunun içerisinde Balkan coğrafyası başta olmak üzere yaklaşık 5000'e yakın uluslararası öğrencimiz bulunmakta.  Son dönemde bu planlama 2024 - 2028 döneminde ele almamız gereken konulardan bir tanesi de 2. üniversite konusu olabilir. Balkan coğrafyasındaki öğrencilerin şehrimize daha fazla nasıl kazandırılabileceği yönünde de bir çalışma olabilir. 
Aslında Trakya'da diğer şehirlerde bu toplantılar yapılırken tahmin ediyorum sanayi bu kadar geriye bırakılmıyor. Bizim şehrimizde bu planlamalar yapılırken sanayi başlığını biraz daha geride söylüyoruz. Aslında bu şehrin bir açıdan vizyonunu da ortaya koyuyor. Yani bu şehir sanayiyle büyümeyi birinci sırada hedefine koymuş bir şehir değil. Şahsi kanaatim de bu yönde. Ama sanayisiz bir büyümenin de mümkün olmadığını hep birlikte görüyoruz. Dolayısıyla buradaki dengeyi de sağlayacak şekilde, yani ne tarımdan vazgeçecek şekilde, ne hayvancılık için kullanılan meralarımızdan vazgeçecek şekilde bir politika belirlememize gerek yok. Ancak sanayiye tamamen kapısını kapamış bir şehrin de büyümesinin mümkün olmadığını ya da pozisyonunu korumasının mümkün olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla uygun arazilerde tarım ve hayvancılık açısından elverişli olmayan arazilerde sanayi bizim için bir alternatif. Özellikle çevreci sanayi başlığında nasıl çalışmalar yapabileceğimizi yeni dönemde ciddi anlamda tartışmalı ve ortaya bir vizyon koymalıyız diye düşünüyorum. Kalkınma ajansımız bu programı 3 İl'de birleştirdikten sonra bir bölgesel planlamaya dönüşecek ve ilgili bakanlıklara, üst yönetime de arz edilecek bir plan haline gelecek. Dolayısıyla bu çalışmayı son derece önemli buluyorum. Organizasyon için arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” 
Açılış konuşmasının ardından, Trakya Kalkınma Ajansı Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Ertuğ Güney, Edirne'nin sosyoekonomik durum analizi ile ilgili bir sunum yaparak katılımcılara bilgilendirme bulundu.
Çalıştayın vizyon görüşleri kısmında, katılımcılar fikir ve görüşlerini ifade ederek yeni dönemde desteklenecek projelere katkı sunacak öneri ve değerlendirmelerde bulundu.
Çalıştaya Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık ile birlikte, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Murat Türkyılmaz, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Vali Yardımcısı ve Özel İdare Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, İl Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, oda ve borsa başkanları ve belediye başkanları katıldı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Meriç Nehri'nde ‘yandan çarklı’
Özgürlüğe 100. yıl damgası!
Bir asrın coşkusu!
Silah-uyuşturucu operasyonu
BİK Genel Kurulu'nda 3 gelişme
Kadın Dayanışması'ndan 'şiddete hayır'
Çarşıspor'lu ‘bayanlar’ bu hafta ‘bay’
Yeşil sahada 'kadına şiddet' farkındalığı
‘Kadına şiddet, insanlığa ihanettir’
Konut arsaları satışta
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke