ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eğitim-İş'ten Ankara çıkarması
Eğitim-İş Edirne Şubesi üyelerinin de içinde bulunduğu Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık on bin Eğitim-İş üyesi Ulus'ta ilk Meclis binası önünde bir araya gelerek buradan Anıtkabir'e yürüdü…
Haberin Yayın Tarihi: 03-10-2022 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Eğitim-İş'ten Ankara çıkarması

Eğitim-İş Edirne Şubesi üyelerinin de içinde bulunduğu Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık on bin Eğitim-İş üyesi Ulus'ta ilk Meclis binası önünde bir araya geldi. 
Eğitim-İş Edirne Şubesi Başkanı Murat Akça yaptığı yazılı açıklamada, “Eğitim-İş olarak, mesleğimizin onuruna saldırı niteliğindeki sözde meslek kanunun geri çekilmesi, öğretmene saygı, öğretmene yakışır kanun, eğitime bütçe, eğitim emekçilerine insan onuruna yakışır ücret talebiyle Ulus'taki ilk Meclis binasının önünden Anıtkabir'e yürüdük” diyerek şunları aktardı:
“Dikkat dikkat öğretmen konuşuyor', 'Öğretmene saygı istiyoruz', 'Çapulcu değiliz öğretmeniz biz', 'Öğretmene parmak sallanmaz/uzmanlığım diplomam haksızlığa susamam',  'Ayrışma değil dayanışma/öğretmeniz uzmanız ayrışmaya karşıyız',  'Saraylarda değil alanlardayız', 'Başöğretmen Atatürk bu kanun nankörlük', 'Çocuklarımıza ülkemize geleceğimize sahip çıkıyoruz' sloganları eşliğinde kortej oluşturdu. 
Genel Başkanımız Kadem Özbay ve MYK üyelerimizin öncülüğünde, coşkulu bir kitle olarak Anayasal hakkımız olan basın açıklaması ve yürüyüş yapma özgürlüğümüz emniyet güçleri tarafından engellenmek istendi. Hakkını arayan, mesleğine saygı isteyen, mesleki haklarını ve eğitim sistemini daha beter hale getirecek kanuna karşı haklı tepkisini göstermek isteyen ve Başöğretmeni Mustafa Kemal Atatürk'e yürümek isteyen biz Eğitim-İş'lilerin direnişi üzerine polis yürüyüşe izin vermek zorunda kaldı. 
Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Şube ve İl Temsilcilik Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile konfederasyonumuza bağlı sendikaların yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı yürüyüşe, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, ADD ve ÇYDD yönetim kurulu üyeleri destek verdi.
Anıtkabir'e ulaşılmasının ardından üyelerimize seslenen Genel Başkanımız Kadem Özbay, “Sendikamızın değerli üyeleri; Atamıza, Başöğretmenimize, bu kutlu, bu onurlu yürüyüşü gerçekleştiren tüm arkadaşlarımız, ayağınıza, yüreğinize sağlık. Atamıza bir saygı duruşu için buraya geldik. Öğretmene saygı, öğretmenlik mesleğine yakışır bir kanun için, eğitime bütçe, eğitim emekçilerine yakışır bir bütçe için, bu ülkedeki her bir çocuğumuzun bilimsel, kamusal eğitim hakkı için yaptığımız bu yürüyüş tarihe geçmiştir, tekrar ayağınıza, yüreğinize sağlık” dedi. 
Atatürk'ün mozolesine çelenk sunulmasının ardından, Genel Başkanımız Kadem Özbay, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı: 
'Atam, Başöğretmenim; Devrimci ruhunu sizden alan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Eğitim-İş olarak öğretmene saygı, eğitime bütçe, eğitim emekçilerine insan onuruna yakışır ücret talebiyle binlerce üyemizle gerçekleştirdiğimiz Büyük Yürüyüşümüz sonrası huzurunuzdayız. 
Sizin gelecek nesilleri emanet edecek kadar önem verdiğiniz eğitim çalışanları olarak, her zaman ve her koşulda Cumhuriyet'in bizlere yüklediği görev ve sorumlulukların bilinciyle hareket etmekteyiz. 
Akıl ve bilimin, ilke ve devrimlerinizin ışığında, 'fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür' kuşaklar yetiştirmek; kimsesizlerin kimsesi olsun diye kurduğunuz Cumhuriyet'te, hiçbir evladımızın kimsesiz ve eğitimsiz kalmamasını sağlamak en büyük amacımızdır. 
Mücadelemizi, Cumhuriyetimizin bağımsızlığını, egemenliğini, ülkenin bütünlüğünü, laik, bilimsel, ulusal, kamusal eğitim hedefini geliştirerek korumak; ülkede yaşayan her bir çocuğun ve gencin eşit, parasız ve nitelikli eğitim hakkını yaşama geçirmek için kararlılıkla sürdüreceğiz.
On binlerce eğitim emekçisi adına huzurunuzda söz veriyorum; Ant olsun ki, bilimi ve aklı rehber edinmiş tüm eğitim emekçileriyle, bu ülkenin çocuklarını emanetleriniz ve devrimleriniz ışığında geleceğe hazırlayacak, mücadelemiz ve duruşumuzla sizi yaşatacağız! Açtığınız yolda, gösterdiğiniz hedefe hiç durmadan yürüyecek; gerçek kurtuluşun ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olacağı sözünüzden hareketle, nereden gelirse gelsin cehaletle savaşmaya kararlılıkla devam edeceğiz! Ne senden geçeriz, ne de eserinden. Sonsuz minnet ve sonsuz saygılarımla…”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke