ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yağlı Tohumlarda yeni dönem
Trakya Birlik 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi'nin 20211-2022 iş yılı olağan genel kurul toplantısında kooperatifin yeni yöneticileri belirlendi… Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, kongredeki konuşmasında birliğin yeni yılda yapılacak genel kurulunda yeniden göreve talip olduğunu açıkladı…
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2022 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yağlı Tohumlarda yeni dönem

Mehmet ŞELECİ
Trakya Birlik 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi'nin 20211-2022 iş yılı olağan genel kurul toplantısında kooperatifin yeni yöneticileri belirlendi. Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, kongredeki konuşmasında birliğin yeni yılda yapılacak genel kuru-unda yeniden göreve talip olduğunu açıkladı.
Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi'nin genel kurulu 20 Kasım 2022 Pazar günü Lalezar Restaurant'ta yapıldı. 1488 kayıtlı üyesi bulunan kooperatifin genel kuruluna ilgi yüksek oldu. Kongrede divan başkanlığına Avukat Koray Uymaz seçildi.
Kooperatif Başkanı Mehmet Bülbül'ün açış konuşmasının ardından kongre gündeminde yer alan maddelere geçildi. Yönetim ve denetim kurulunun ibrasının da yer aldığı gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç bir konuşma yaparak üyelere teşekkür etti.
GIDANIN ÖNEMİ
Başkan Kırbiç, "2 yıllık pandeminin ardından Rusya ve Ukrayna Savaşı Dünya'da gıdanın önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Gıdanın öneminin ortaya çıkması herkesin gözünü çiftçilere dikmiş, üretimin arttırılmasıyla ilgili bir takım çalışmalar başlatılmıştır. Bakanlığın, tarım teşkilatlarının ve belediyelerin bir çok yerde hibe tohum ve farklı alanlarda ayçiçeği üretimini teşvik etmesi için çalışmalar olmuştur. Ancak bu üretimde ülkemizde ekim alanlarında yüzde 10 - 15 gibi artış olmuş, bu üretime de yansımıştır. Bu tabii ki yeterli mi? Yeterli değil. Çünkü şu anda bile ülkemizin ihtiyacının ortalama yüzde 60-70'ini karşılayabiliyoruz. Bu yüzden de dışarıya bağımlıyız. Ayçiçeği ülkemizin bir çok noktasında ekiliyor ancak oralarda Trakya Birlik gibi bir alıcının olmamasından dolayı gerçekten fiyatlar o kadar düşük seviyelere geldi ki inanın o bölgelerden bir çok ziraat odası başkanı, çiftçiler, borsacılar bizi arayıp; 'Başkanım buradan ürün alın, bizim ürünümüz çok düşük fiyattan gidiyor' diyor" dedi.
TRAKYA BİRLİK ÇOK ÖNEMLİ BİR KURUMDUR
Trakya Birlik'in çok önemli bir kurum olduğuna dikkat çeken Başkan Kırbiç, "Bu yıl çok zorlu bir yıldı, hem ürün mubayaasının yüksekliği hem fiyatın yükselmesi gerçekten bizleri zorladı. Ancak bu işin üstesinden geldik, üreticinin parasını ödedik. Fiyat anlamında tabii ki insanlarımızın çok beklentisi oluşmadı ama Türkiye ve ülke genelindeki baktığımız, ithal maliyetlere baktığımızda bizim fiyatlarımız Türkiye'deki fiyatların çok üzerinde, yaklaşık 20 üzerinde kaldı. Özellikle Çorum bölgesinde 8-9 liralara kadar düştü. Oralarda yağ ölçümü de yok, yani 44-45 yağ oralarda bu rakamlara satılmak zorunda kaldı. Şunu anlatmak istiyorum; Trakya Birlik hakikaten bizim bölgemiz için çok önemli bir kurum. Burasının yöneticilerinin kimlerin olduğu çok önemli değil. Rafet başkanım yıllarca yaptı, bugün bu görev bizde, yarın başka arkadaşımızda olacak. Yıllarca bu kuruma hizmet edenler oldu" şeklinde konuştu.
YENİDEN ADAY
"Bugün Trakya Birlik'e baktığımızda 2 fabrikası, 40 bine yakın ortağı, 1300 çalışanı, 48 kooperatifi, 108 alım merkezi, bölge müdürlükleriyle Türkiye'de bir dev" diye konuşan Kırbiç, "Bu çiftçilerin kurduğu, babalarınız, dedelerinizin kurduğu bir kurum. Bununla ne kadar gurur duysak az. Ancak biz burada bunu küçümsüyoruz. Ankara'ya gittiğimiz gerçekten ne kadar büyük olduğumuzu görüyoruz. Ben de Trakya Birlik'in yöneticisi ve ortağı olmaktan gurur duyuyorum. Yıllarca Edirne kooperatifinde görev yaptım. 19 Ocak 2019 tarihinden beri birlik yönetim kurulu üyesiyim. 14 Kasım.2021 tarihinden itibaren de birlik yönetim kurulu başkanıyım. Bugüne kadar elimden geldiğince görevimizin en iyisini yapmaya çalıştık. Bundan sonra da bu göreve tekrar talibim. Bu görevler gelip geçici, ben bu görevlerde bu kuruma en küçük hizmeti olandan, en büyük hizmeti olana kadar hayatta olanlara uzun ömürler diliyor, vefat etmiş olanlara rahmet diliyorum. Trakya Birliğe, bize güvenmenizi istiyorum" dedi.
YENİ YÖNETİM SEÇİLDİ
Başkan Kırbiç'in konuşmasının ardından seçimlere geçildi.  Seçimlerde Yönetim Kurulu Üyeliklerine Mehmet Bülbül, Mesut Çakır, Ahmet Özgan, Aygün Çanta,  Nazım Selvi ve Salim Çakman seçildi. Yedek üyeliklere ise Remzi Ildırım, Mehmet Üner, İsmail Kızılkan, Hasan Siyah, Fedayi Akural, Behzat Koç seçildi.
Trakya Birlik kongresinde oy kullanacak Kooperatif temsilciliklerine ise Şafak Kırbiç, İsmail Sancakçavuşu, Mehmet Kozu, Veysel Ata, Salih Aktaş, Ahmet Ersaçmış, Ferruh Akbulut, Olcay Yıldırım, Ergin Gümüş, İbrahim Çavuş, Erkan Eser, Latif Ar, Mehmet Sofu, İbrahim Akkuş seçildi.
Trakya Birlik 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi'nin yeni yönetim kurulu üyeleri bu hafta içerisinde toplanarak Kooperatif Başkanını seçecek ve diğer görev dağılımlarını yapacak.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke