ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Beylikten devlete geçiş’
Edirne Sarayı (Saray-ı Cedîd-i Âmire), Trakya Üniversitesi Edirne Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen bilimsel bir etkinlik ile ele alındı...
Haberin Yayın Tarihi: 25-11-2022 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Beylikten devlete geçiş’

Edirne Sarayı (Saray-ı Cedîd-i Âmire), Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen bilimsel bir etkinlik ile ele alındı. Edirne Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Edirne Yeni Saray Kazıları” başlıklı konferansa, Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner konuk oldu.
Trakya Üniversitesi Edirne Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Edirne Yeni Saray Kazıları” konulu bir konferans gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Kararlı Kazılar içerisinde Trakya Üniversitesi tarafından yürütülen kazılarla önemli bulguların ortaya çıkarıldığı Edirne Yeni Sarayı'nın ele alındığı konferansa, Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner konuşmacı olarak katıldı.
Moderatörlüğünü Edirne Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Arş. Gör. Dr. Gökben Demirbaş Winzler'in yaptığı konferansta Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner, Edirne Sarayı'nda (Saray-ı Cedide-i Amire) devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Konferans açılışında konuşan Edirne Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sennur Akansel, Edirne'nin tanıtımı ile kültür ve sanat yaşamına katkı sağlamak için çalıştıklarını ifade ederek, konferansta sunulacak bilgilerin herkese faydalı olması dileğinde bulundu.
Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner, konuşmasına Osmanlı saray mimarisi ve özellikleri hakkında bilgiler vererek başladı. Edirne'de 1450 yılında II. Murat döneminde yapımına başlanan sarayın, uzun yıllar süren çalışmalar neticesinde Fatih Sultan Mehmet döneminde tamamlandığını belirtti.
Kültür varlığının öneminin nedenselliği üzerine değerlendirme yapan Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner, Edirne Yeni Saray'ın inşa süreci ve Osmanlı'nın devletleşme süreci arasındaki ilişkiye dikkat çekti. Uzun yıllar Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapan Edirne Yeni Sarayı'nın, Osmanlı'nın beylikten devlete geçiş sürecini yansıtan en önemli mimari yapıların başında geldiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner, “Edirne Yeni Sarayı, Osmanlı'nın beylikten devlete geçiş sürecinin mimari simgesi olarak gösterilebilir. Edirne'de böyle yapılar çoktur, Edirne, tam da beylikten devlete dönüşmenin vücut bulduğu kenttir. Dolayısıyla saray da bunlardan birisi, en başat gösterilebilecek eserlerden biridir. Zira devletin meşruiyetini temsil eder. Saray devletin yönetiminin yani muktedirin meşruiyetinin simgesi olarak kullanılan bir argümandır.” dedi.
Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yapan sarayın tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner, "İstanbul'un fethinin kararlarının burada alındığını söylemek yanlış olmaz. Bu kararların üretildiği bir mekân olması sarayı anlamlı hale getiriyor." ifadelerini kullandı.
Edirne Yeni Sarayı'nda kazı çalışmalarının sürdüğünü, toprak altında kalan yapıların gün yüzüne çıkarılma çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner, Edirne Yeni Saray Kazı alanının korunması ve geliştirilmesi konusunda da bilgiler paylaştı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke