ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Canlar Gümülcine'de buluştu!
Batı Trakya Gümülcine'de gerçekleştirilen Seyyid Ali (Kızıldeli) Sultan konulu sempozyum ve anma etkinliği Edirne'den de dahil yoğun katılımla gerçekleştirilirken, Seyyid Ali Sultan Dergahı'nın aynı tarihlerde tadilat ve temizlik işleri gerekçe gösterilerek ziyaret ve ibadete kapalı tutulması büyük tepki topladı…
Haberin Yayın Tarihi: 25-11-2022 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Canlar Gümülcine'de buluştu!

Batı Trakya Gümülcine'de gerçekleştirilen Seyyid Ali (Kızıldeli) Sultan konulu sempozyum ve anma etkinliği Edirne'den de dahil yoğun katılımla gerçekleştirilirken, aynı tarihlerde Seyyid Ali Sultan Dergahı'nın tadilat ve temizlik işleri gerekçe gösterilerek ziyaret ve ibadete kapalı tutulması büyük tepki topladı.
Seyyid Ali (Kızıldeli) Sultan Sempozyum ve Anma Etkinliği, geçtiğimiz Pazar günü Gümülcine'de gerçekleştirildi. Türkiye'den yaklaşık 150 kişinin katılım gösterdiği etkinliklerde Edirne'den Trakya ve Balkanlar inanç önderi Mustafa Çetin dede, Prof. Dr. Ahmet Günşen, Prof. Dr. İlhan Toksöz, Dr Ayşegül Kılıç, Trakya ve Balkanlar Seyyid Ali Sultan Ocağı Sorumlusu Akın Çetin, Alaattin Şenol, Salim Başkurt, Mustafa Erdaş, Erbey Kılıç, baba Feridun Özkan, dede Serkan Yörük ve Gökhan Yörük yer alırken, Musulça köyünden Zakir Erkan Yunak çaldığı deyişlerle gönülleri fethetti. 
Yunanistan, ABD, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan, Hollanda, Almanya, Kuzey Makedonya ve Kazakistan'dan bilim insanları ve araştırmacıların yer aldığı uluslar arası sempozyum değerlendirme oturumuyla son buldu.  Ancak, Seyyid Ali (Kızıldeli) Sultan Sempozyum ve Anma Etkinliği'ne Seyyid Ali Sultan Dergahı'nın tadilat ve temizlik işleri gerekçe gösterilerek ziyaret ve ibadete kapalı tutulması damgasını vurdu. Seyyid Ali Sultan Dergahı  Tekkesi'nden yapılan “Seyyid Ali Sultan Dergahı'nda kimi tadilat ve temizlik işleri yapılacaktır. Bu sebeple Dergah, 16 Aralık 2022 Cuma gününde yapılacak 12'ler kurbanına kadar hizmet. ibadet ve ziyarete kapalı olacaktır” şeklindeki duyuru katılımcılar arasında büyük üzüntü ve tepki yarattı.
Yunanistan Alevi Bektaşi Heyeti yaptığı yazılı açıklamada özetle şunlara yer verdi:
“Bölgemizde bu kadar kapsamlı bir Seyyid Ali Sultan programı hazırlansın ve bundan hiç kimsenin haberi bile olmasın, Seyyid Ali Sultan konusu incelensin ve Dergah hem canlar olarak hem heyet olarak hem mürşitler olarak kimse bilgilendirilmesin, kimsenin bu konudan haberi olmasın, bütün bunlar bizi kuşkulara yöneltmiştir. Kaldı ki, sempozyumun programı belli, tarihi belli, yer belli, saat belli ama kimin düzenlediği belli değil. Kimsenin haberi olmadan türbedar dahi bilgilendirilmeden bu kadar büyük bir kafilenin Dergah'ı ziyaret edebilme ihtimali bizlerde soru işareti yaratmıştır.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke