ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Öğretmenlerin 'bayrak' değişimi
Edirne'de 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'nda tören düzenlenirken, Halk Eğitim Merkezi'nde emekli olan öğretmenlere şeref madalyası verildi, yeni göreve başlayan öğretmenler ise meslek yemini etti... 
Haberin Yayın Tarihi: 25-11-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Öğretmenlerin 'bayrak' değişimi

Olgay GÜLER
Edirne'de, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı'nda başlayan etkinlikte, anıta çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşı okundu. Tören sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı ve öğretmenlerden oluşan kortej, Halk Eğitim Merkezi'ne yürüyüş yaptı. Halk Eğitim Merkezi'nde ise Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi tarafından program gerçekleştirildi. Programa Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve eşi Dilek Kırbıyık da katıldı. 
'ÖĞRETMENLİK ÇOK BÜYÜK BİR SORUMLULUK' 
Törende konuşan Edirne Valisi Kırbıyık, öğretmenlik mesleğinin çok önemli bir sorumluluk ve vazife olduğunu dile getirdi. Kırbıyık, "Öğretmenlik mesleği aslında benim açımdan iki duyguyu uyandırıyor; bir tanesi hayranlık çünkü bir nesli şekillendiriyorsunuz. Çok önemli bir sorumluluk, bir yük, bir vazife. Düşünün; Fatih Sultan Mehmet gibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi devlet adamlarını yetiştiriyorsunuz, Aziz Sancar gibi bilim adamları yetiştiriyorsunuz, Ömer Halisdemir'ler, Fethi Sekin'ler gibi kahramanlar yetiştiriyorsunuz. Bunlar inanılmaz ve önemli gayretler. Aynı zamanda bende uyandırdığı ikinci duygu da; korku. Çünkü sorumluluk büyüdükçe üzerinizdeki yük de artıyor. Yerine getirdiğiniz, getirmek için gayret ettiğiniz çalışmaların bir sonucu var. Bu gün vesilesiyle yarınlarımız olan çocuklarımızı, milli değerlerimiz doğrultusunda, temel insani değerler doğrultusunda, akademik kariyerler doğrultusunda var güçleriyle, samimiyetle, fedakarca gayret eden tüm öğretmenlerimizi tekrar tebrik ediyorum" dedi. 

'ÖĞRETMENLİK BİR İDEAL VE HİZMET MESLEĞİDİR' 
İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı da, öğretmenliğin insanlık tarihinin en önemli mesleği olduğunu dile getirdi. Arpacı, "Öğretmenlik her şeyden önce bir ideal ve hizmet mesleğidir. Öğretmenin en önemli özelliği sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. O yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen sanatkar, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, hakikatin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip olan insandır' diye konuştu.  
'ÖĞRETMENİN EMEKLİSİ OLMAZ' 
Emekli öğretmenler adına programda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Hasan Boz da konuştu. Boz, öğretmenin emeklisinin olmayacağını belirterek, "41 yıl sonra yaşam gayem, huzurumun ve mutluluğumun kaynağı okulumdan, öğretmenlik hayatımdan ayrılmış bulunuyorum. Biz inanıyoruz ki öğretmenin emeklisi olmaz. Sağ olduğumuz müddetçe bu vatanın, milletin bekası için hayrı tahsis etmeye, insanları şerden sakındırma görevine devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 
'YENİ NESİL DE BİZLERİN ESERİ OLACAK' 
Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına ise Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Sümeyra Nur Karacan programda söz aldı. Karacan, "Her öğrencinin hayata bakış açısını etkileyen çok sevdiği bir öğretmeni vardır. Ben de bir öğretmeni sevdim. Mesleğine yeni başlamış, heyecanı gözlerinden okunan, sevgi dolu bir öğretmenle başladım benim bu kürsüye geliş hikayem. O öğretmenim bizleri bir evlat gibi sevdi, bize öğretmeyi sevdi. İlkokul yıllarında tohum gibi kalbime ekilen sevginin çiçeklerini öğrencilerime sunmak için öğretmen oldum ben. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk der ki; 'eserinin üzerinde imzası bulunmayan yegane sanatkar öğretmendir'. İşte ben o öğretmenin sanat eseriyim. Öğretmenliğe benimle birlikte başlayan meslektaşlarım, onları yetiştiren değerli öğretmenlerin sanat eserleri ve ulu önderin dediği gibi yeni nesil de bizlerin eserleri olacak" ifadelerini kullandı. 
Konuşmaların ardından programda göreve yeni başlayan öğretmenler meslek yemini etti, emekli olan öğretmenlere ise şeref belgesi verildi. Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri de, günün anlam ve önemine dair hazırladıkları gösteriyi sundu.
VALİ H. KÜRŞAT KIRBIYIK'IN MESAJI
Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında daşunlara yer verdi:
“Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.
Büyük fedakârlık ve özveri göstererek, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızıyetiştiren, onlara iyiyi ve doğruyu gösteren, milli ve manevi değerlerimizi, doğru insan olmayı, Cumhuriyet değerlerini, vatan ve millet sevgisini öğreten kıymetli öğretmenlerimize armağan edilen bu anlamlı günün mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.
Değerli öğretmenlerimiz; Sizler, en kıymetli varlığımız olan gençlerimizi geleceğe hazırlarken onların kişiliklerini elleriyle, yüreğiyle, sevgisiyle şekillendiren birer sanatkârsınız. Öğret-menlerimizin gayret ve çabası aziz milletimizin bugünü, yarını ve aydınlık bir geleceğini inşa etmek içindir.
Sevgili öğretmenlerimiz, bu kıymetli mesleğiniz sizlere aynı zamanda büyük sorumluluklar yüklemektedir. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyerek, öğretmen-lerimize nasıl önemli bir görev düştüğünü ifade etmiş, ülkemizin geleceğini gençlere,gençlerimizi de siz değerli öğretmenlerimize emanet etmiştir.
Sizler bilimin ışığında kendini sürekli yenileyip, geliştirecek, evlatlarımıza yol göstermeye, ufuk olmaya devam edeceksiniz.
Çocuklarımıza ve gençlerimize, düşünmeyi, düşünerek bilgi üretmeyi, araştırmayı, sorgulamayı, akılcılığı ve bilimselliği öğretmek, ilgi ve kabiliyetlerini geliştirerek hayata hazırlamak, onları kişilikli, kendine güvenen, ülkesini ve Milletini seven, bireyler olarak yetiştirmek en büyük hedefiniz olmalıdır.
Biliyor ve inanıyorum ki; geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz bu hedeflere ulaşmak veüstlenmiş olduğu bu ulvi görevi layıkıyla yerine getirmek için çok çalışacaktır. 
Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, görevleri başında şehit olan ve aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Uzun yıllar boyunca büyük fedakârlıkla çalışıp emekli olmuş öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.”
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ DR. FATMA AKSAL 
AK Parti Milletvekili Dr. Fatma Aksal'ın mesajı şöyle:
“Geleceğin huzurlu, güvenli, büyüyen ve gelişen Türkiye'sinin inşasında rol alacak nesillerimiz öğretmenlerimizin eseri olacaktır. Muhakkak ki öğretmenlik sadece bir meslek değil;
Bir gönül meselesidir;  Bir fedakarlık meselesidir; Bir milli şuur meselesidir…
Eğitim dünyasının özverili neferleri olan Öğretmenlerimiz, yarınlarımızın mimarı olacak gençlerimizin, geleceğimizi şekillendirecek olan çocuklarımızın hayat yoluna ışık tutan kılavuzlardır. Öğretmenler günümüzü bu bilinç ve düşüncelerle büyük bir sevgi ve minnet içerisinde kutlamaktayız.
24 Kasım 1928 yılında 'Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği' ünvanını kabul eden ve bu tarihten itibaren 'Başöğretmen' olarak kabul edilen, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu vesileyle bir kez daha rahmetle anıyor, Dünya'nın en kutsal vazifeleri arasında yer alan öğretmenlik mesleğini icra eden çok değerli öğretmenlerimizin ve bütün eğitimci arkadaşlarımızın '24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke