ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özgürlüğe 100. yıl damgası!
Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl anısına yaptırılan 'Kurtuluşun 100. Yıl Anıtı' törenle açıldı... Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentin geçmişi ile ilgili bilgiler vermek adına anıtların önemli olduğunu belirterek, "Bu anıtın özgürlüğün, bağımsızlığın ne demek olduğunu bizden sonraki nesillere de, bizden sonraki genç kuşaklara da en iyi şekilde anlatacağını ve bir rehberlik görevi yapacağına eminim" dedi... Olgay GÜLER Edirne'de, heykeltıraş Hüsnü Ertuğ Atlı tarafından, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı anısına yapılan 'Kurtuluşun 100. Yılı Anıtı' için Hıdırlık Tepe bölgesinde açılış töreni düzenlendi. Törene Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve davetliler katıldı. Tören öncesi Belediye Başkanı Gürkan, ay yıldızlı Türk Bayrağı'nı öperek, anıtın olduğu alana çe-kilmesi için zabıta memurlarına teslim etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'nin ilelebet özgür ve bağımsız kalışının 100. yıl dönümünü gururla kutladıklarını söyledi. Kentlerin de tıpkı insanlar gibi hafızaları olduğunu ve anıtların da geçmişle bugünü, bugünle geleceği birbirine bağlayan önemli yapıtlar olduğunu ifade eden Gürkan, “Cumhuriyet'imizin 50. yılında yine yapılan bir yarışma ile kentimize kazandırılan rahmetli Heykeltraş Tankut Öktem'in eserlerinden biri buna örnektir. Yine 1997'de Prof. Dr. Osman İnci'nin rektörlüğü döneminde Cumhuriyet'in tapusu Lozan Antlaşması ile alınmış olan Karaağaç'ta yaptırılan Lozan Anıtı bu örneklerden biridir. 97 yılından bu yana Edirne'de herhangi bir anıt eser yapılmadı. Kuşkusuz 100 yıllar önemlidir. Bir asır diyoruz. O yüzyılları, gelecek kuşaklara kentin geçmişi ile ilgili bilgiler vermek, anımsatmalar yapmak, kentin hafızasında yer tutmasını sağlamak için bu tür anıt eserlere ihtiyacı vardır. Bu anıt Türk milletinin bağımsızlığının, özgürlüğünün ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu ülke için gözünü kırpmadan canını vermesinin bir sembolüdür. Kentimize, Edirne'mize, bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze armağan olsun" dedi. Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık da, Edirne'nin kadim bir şehir olduğunu belirterek, “Şehrimiz ilelebet özgürlük ve bağımsızlık içinde yaşayacak. Bize bu günleri armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla yad ediyorum. Edirne çok kadim bir şehir. Adeta bir müze şehir konumunda. Bugün de bu müze şehre 100. yıla ait bir nokta daha vuruluyor. Bu kıymetli bir çalışma” diye konuştu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler adına okunan duaların ardından anıtın açılışı gerçekleştirildi.
Haberin Yayın Tarihi: 26-11-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Özgürlüğe 100. yıl damgası!

Olgay GÜLER
Edirne'de, heykeltıraş Hüsnü Ertuğ Atlı tarafından, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı anısına yapılan 'Kurtuluşun 100. Yılı Anıtı' için Hıdırlık Tepe bölgesinde açılış töreni düzenlendi. Törene Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve davetliler katıldı. 
Tören öncesi Belediye Başkanı Gürkan, ay yıldızlı Türk Bayrağı'nı öperek, anıtın olduğu alana çekilmesi için zabıta memurlarına teslim etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'nin ilelebet özgür ve bağımsız kalışının 100. yıl dönümünü gururla kutladıklarını söyledi. 
Kentlerin de tıpkı insanlar gibi hafızaları olduğunu ve anıtların da geçmişle bugünü, bugünle geleceği birbirine bağlayan önemli yapıtlar olduğunu ifade eden Gürkan, “Cumhuriyet'imizin 50. yılında yine yapılan bir yarışma ile kentimize kazandırılan rahmetli Heykeltraş Tankut Öktem'in eserlerinden biri buna örnektir. Yine 1997'de Prof. Dr. Osman İnci'nin rektörlüğü döneminde Cumhuriyet'in tapusu Lozan Antlaşması ile alınmış olan Karaağaç'ta yaptırılan Lozan Anıtı bu örneklerden biridir. 97 yılından bu yana Edirne'de herhangi bir anıt eser yapılmadı. Kuşkusuz 100 yıllar önemlidir. Bir asır diyoruz. O yüzyılları, gelecek kuşaklara kentin geçmişi ile ilgili bilgiler vermek, anımsatmalar yapmak, kentin hafızasında yer tutmasını sağlamak için bu tür anıt eserlere ihtiyacı vardır. Bu anıt Türk milletinin bağımsızlığının, özgürlüğünün ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu ülke için gözünü kırpmadan canını vermesinin bir sembolüdür. Kentimize, Edirne'mize, bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze armağan olsun" dedi.  
Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık da, Edirne'nin kadim bir şehir olduğunu belirterek, “Şehrimiz ilelebet özgürlük ve bağımsızlık içinde yaşayacak. Bize bu günleri armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla yad ediyorum. Edirne çok kadim bir şehir. Adeta bir müze şehir konumunda. Bugün de bu müze şehre 100. yıla ait bir nokta daha vuruluyor. Bu kıymetli bir çalışma” diye konuştu. 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler adına okunan duaların ardından anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke