ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bir asrın coşkusu!
Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı Atatürk Bulvarı'nda düzenlenen törende coşkuyla kutlandı... Kurtuluşun öğrenciler tarafından yeniden canlandırıldığı, halk oyunlarıyla renklenen törende, 50 metrelik Türk bayrağının geçişiyle birlikte, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı 4 adet F16 jetinin sürpriz geçişi ise büyük ilgi ve beğeni topladı... 
Haberin Yayın Tarihi: 26-11-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bir asrın coşkusu!

Olgay GÜLER
Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı kentte düzenlenen törenle kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan programa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı. Çelenk sunumu saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, program Atatürk Bulvarı'nda kurulan tören alanında devam etti. 
'BU SINIRLAR BEDELİ KANLA ÖDENEN SINIRLARDIR' 
Törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Osmanlı'nın, 92 yıl boyunca ikinci başkentliğini yapmış, Cumhuriyet'ten önce son 93 yılda tam dört kez işgale uğramış olan Edirne'nin, tarihi boyunca Anadolu'yu Balkanlardan ve Avrupa'dan gelecek işgallere, istilalara karşı direndiğini belirtti. Gürkan, konuşmasında, "Edirne şehri bulunduğu coğrafi konumu, çevresel faktörler ve siyasisi bir merkez olması nedeniyle tüm emperyalistlerin, tüm düşmanların hep gözünün üzerinde olduğu bir şehir olmuştur. Bu özelliği nedeniyle Edirneliler, bütün tarihleri boyunca Fatih'ten bugüne dek adeta bir kalkan görevini görmüş ve Türk yurdu, Türk coğrafyasını savunmak için her an hazır, her an güçlü ve uyanık olmuşlardır" ifadelerini kullandı. Bütün komşular ile dostluk ve iyi niyet ilişkilerimizi geliştirirken, bir taraftan da Milli sınırlarımızı koruma zorunluluğu olduğunu belirten Gürkan şunları söyledi.

"Bu sınırlar Misak-i Milli ile çizilen ve bedeli kanla ödenen sınırlardır. Türk milletinin bağrından çıkan Türk Silahla Kuvvetleri, milletimizin onurudur, gururdur. Tıpkı bundan 100 yıl önce ulusal kurtuluş savaşında olduğu gibi. Biz asker bir milletiz. Sadece erkeklerimiz ile değil kadınımızla, kızanımızla, çocuğumuzla, çoluğumuzla bu büyük milletin her bir ferdi bir Mehmet'tir, bir Mehmetçiktir, bir Mustafa Kemal'dir. Bu millet bütün tarihi boyunca içeride ve dışarıda hainlere karşı her zaman görevini yapmış, her zaman bayrağını, dinini, dilini ve vatanını korumuştur. Kuşkusuz ki bu aslı görevi en başta gelen görevidir. Edirne'mizin bu güzel gününde Kurtuluşunun ve sonsuza kadar özgür kalacağı bugünün 100. yılında Cumhuriyetimizi kuran bizi bağımsız ve özgür kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyoruz. Ruhları şad olsun."
50 METRELİK TÜRK BAYRAĞI AÇILDI
Öğrencilerin Edirne'nin kurtuluşunu simgeleyen oyunuyla süren programda, halk oyunları ekibi gösteri sergiledi. Tören, kurum ve kuruluşlar ile okulların geçişiyle sürdü. 50 metrelik bayrak ve Atatürk resminin de taşındığı geçiş sırasında kente özgü ürünler satan işletmeler ise promosyon ürünler dağıttı. Bu sırada vatandaşlar bedava ürünleri alabilmek için birbirleriyle yarıştı. 
HAVA KUVVETLERİNE BAĞLI JETLERDEN SÜRPRİZ GÖSTERİ
Tören alanının üstünde beliren Türk Hava Kuvvetleri'ne 4 adet F16 jeti, vatandaşlara sürpriz yaptı. Jetler tören geçişi boyunca belirli aralıklarla alanın üstünde halkı selamladı. Yaklaşık yarım saat boyunca geçiş yapan jetlerin gösterisi büyük beğeni topladı.
EDİRNE'NUN KURTULUŞU İKİ FARKLI TARİHİ OLAYI İFADE EDİYOR
Edirne'nin Kurtuluşu, iki farklı tarihi olayı ifade eder. Bunlardan birincisi Osmanlı'nın Doğu Trakya Harekatı'nı yani Osmanlı kuvvetlerinin I. Balkan Savaşı'nda Sırp ve Bulgar kuvvetlerine karşı kaybettiği Edirne Muharebesi ile Osmanlı idaresinden çıkan ve Londra Konferansı ile Bulgaristan Krallığı'na bırakılan şehrin, II. Balkan Savaşı sırasında savaş bakanı (savunma bakanı) Enver Paşa ve Osmanlı Ordusunun genel komutanı (şimdiki genelkurmay başkanı) Ahmet İzzet Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından 21 Temmuz 1913 günü geri alınması aynı zamanda Kırklareli ve Dimetoka'nın geri alınması olayıdır. İkincisi ise I. Dünya Savaşı sırasında Mondros Mütarekesi sonrası Yunan kuvvetlerince 25 Temmuz 1920'de işgal edilen Edirne'nin, Mudanya Ateşkesi gereğince 25 Kasım 1922 tarihinde TBMM kuvvetlerince teslim alınmasıdır. Günümüzde 25 Kasım tarihi halihazırda "Edirne'nin Kurtuluşu" olarak kutlanmaktadır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke