ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kara değil 'yeşil' Cuma!
Dünya çapında alışveriş çılgınının yaşandığı, 'Kara Cuma' etkinliği geçtiğimiz Cuma günü Türkiye'de de kutlanırken,  Trakya Üniversitesi (TÜ) Sosyal Sorumluluk Topluluğu üyesi öğrenciler, 'Atığın modası geçti' temasıyla topladıkları atıklardan yaptıkları ürünleri 'Yeşil Cuma' sloganıyla sergiledi... 
Haberin Yayın Tarihi: 28-11-2022 06:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kara değil 'yeşil' Cuma!

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Topluluğu üyesi öğrenciler, 19-27 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası kapsamında, 'Atığın modası geçti' temasıyla Türkan Sabancı Kültür Merkezi'nde etkinlik düzenledi. Topluluk üyesi öğrenciler, esnaf ve terzilerin yanı sıra çevrelerden topladıkları atık kumaş ve malzemelerden tasarladıkları giyim ürünleri, çanta ve cüzdanları sergileyip, aşırı tüketimin dünyadaki kirlilik artışı üzerindeki etkisine dikkat çekti. Öğrenciler, alışveriş çılgınlığının yaşandığı Kara Cuma gününde yaptıkları etkinliğe 'Yeşil Cuma' adı vererek geri dönüşümün önemine dikkat çekti.  
'YENİSİNE İHTİYAÇ YOK, ELİMİZDEKİLERİ KULLANABİLİYORUZ' 
Sosyal Sorumluluk Topluluğu Başkan Yardımcısı Serap İçer, Avrupa Atık Azaltım Haftası kapsamında atığı azaltmayı ve tekrar kullanmayı amaçladıklarını söyledi. İçer, "Hızlı modayı yavaşlatmak istiyoruz. Bugün 'Black Friday' (Kara Cuma) olarak geçiyor. Biz, 'Green Friday' (Yeşil Cuma) olarak değiştirip aslında elimizde olan ürünleri kullanabileceğimizi, onararak daha az atık çıkarabileceğimizi gösteriyoruz. Yenisine ihtiyaç yok, elimizde olan her şey kullanılabilir diyoruz. Atık kumaştan çocuklar için çantalar yaptık. Bu kıyafetleri, ikinci el kıyafetlerden diktik. Bozuk parçaları ayırıp temiz parçaları birleştirerek çocuk kıyafetleri diktik. Şu anda 8-10 parça kıyafet çıkardık ama kısıtlı bir zamanda etkinliğin yapılması gerekiyordu" dedi.
'AMACIMIZ ATIĞI AZALTMAK' 
Topluluk üyesi Edanur Özdemir ise atıkları tekrar kullanarak enerji kullanımını en aza indirmek istediklerini belirterek, "Amacımız, atığı azaltıp geri dönüştürerek daha faydalı ürünler elde etmek. Çünkü deforme olan birçok ürün var. Bu yüzden biz bunları azaltıp, tekrar kullanıp enerji kullanımını en aza indirmek istiyoruz. Amacımız da minimum enerjiyle güzel şeyler elde etmek. Kullanılmayacak ürünleri tasarlayarak bir şeyler yaptık. Hepsi kullanılmayan ürünlerden elde edildi" diye konuştu.
'ELDE EDİLEN ÜRÜNLER DEZAVANTAJLI ÇOCUKLARA HEDİYE EDİLECEK' 
Trakya Üniversitesi Rektörlüğü çevre mühendisi Tuba Doğru, Sosyal Sorumluluk Topluluğu'nun etkinlik kapsamında yerel esnafı ve terzileri gezdiğini belirterek, "Yerelde bilgilendirme, bilinçlendirme yaptılar. Atık kumaşları, malzemeleri toplayıp yeniden ürün tasarladılar. Atık azaltıcı, tasarrufa yönelik neler yapabiliriz, daha az nasıl tüketebiliriz yolunda ürünleri değerlendirerek yeni kıyafetler oluşturdular. Oluşturulan yeni ürünler, dezavantajlı çocuklara hediye edilecek. Kıyafetler, çantalar, aksesuarlar, hazırlanmış olan pek çok yeni ürün var" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke