ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Olaylı konser!
TED Edirne Koleji'nde 26 Kasım akşamı gerçekleştirilen Moğollar konserinde, iddiaya göre TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba ile grup arasında kuliste 'İstanbul Sözleşmesi' üzerinden yaşanan tartışma, ülke gündemine oturdu...  TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu sosyal medya paylaşımında olayın kendilerini derinden üzdüğünü belirtirken, Hudut Gazetesi'ne konuşan TED Edirne Kurucusu Nesim İba da, "Gerçekten çok üzüldük. Çok severek dinlediğim gruptu" diye konuştu... 
Haberin Yayın Tarihi: 01-12-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Olaylı konser!

Olgay GÜLER
TED Edirne Koleji'nde 26 Kasım akşamı konser veren Moğollar grubu ile, konser sonrası okulun kurucusu Nesim İba arasında yaşanan tartışma dün ülke gündemine oturdu. Müzik yazarı Murat Meriç'in Duvar gazetesinde yayınlanan haberine göre, konserde grup üyesi Emrah Karaca babası Cem Karaca'nın 'Namus Belası' şarkısına girmeden önce bir konuşma yaptı. Karaca, bir gün önce Taksim'de polis saldırısına uğrayan kadın yürüyüşüne atıfta bulunarak, "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" sloganını attı ve salondaki dinleyiciler de buna katıldı. Konser sonrası kulise gelen okulun kurucusu Nesim İba ile grup arasında bu slogan dolayısıyla tartışma yaşandı. Meriç'in haberine göre İba kuliste, "O Cem Karaca'nın oğlu çok ayıp etti, iki alkış almak için okumadığı bir sözleşmeyi savundu, şovunu yaptı, okul salonunu siyaset kürsüsüne çevirdi" dedi.
TED GENEL BAŞKANINDAN AÇIKLAMA 
Haberin yayınlanmasının ardından konu dün ülke gündemine oturdu. Sosyal medya başta olmak üzere pek çok platformdan okulun kurucusu İba'ya tepkiler yükseldi. Sabah saatlerinde ise TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, sosyal medya hesabından, yaşananlardan duyduğu üzüntüyü belirten bir açıklama yayınladı. Pehlivanoğlu açıklamasında, "Moğollar, benim de severek dinlediğim, bu ülkenin kıymetli değerlerindendir. Kız çocuklarının okutulması yararına düzenlenen harika bir konserin ardından yanlış anlaşılmalar sonucunda yaşanan olaylar bizi derinden üzmüştür. TED olarak kendilerini ağırlamaktan her zaman onur duyacağız. #istanbulsozlesmesiyasatir" dedi. 
'SEVEREK DİNLEDİĞİM BİR GRUPTU, ÇOK ÜZÜLDÜK' 
Konuyla ilgili Hudut Gazetesi'ne konuşan okulun sahibi Nesim İba ise çok üzgün olduklarını belirtti. İba, "Kulise gittim, gayet güzel ağırladım. Sayın valimiz konuğumuz dedim. Vali bey de sonuna kadar izledi. Konserde siyasete girmeye başladılar. İstanbul Sözleşmesinden bahsettiler ve konuyu saçma sapan bir yere çektiler. 'Bize hediye vereceklerdi kaçtılar' demişler, ben duymadım. Misafirler gittikten sonra kulise gittim. Ne gereği vardı niye siyasete girdiniz dedim. Farklı görüşte insanlar vardı içeride dedim. Rahatsız ettiğini söyledim. Okulun içinde siyaset yapılmasından rahatsız oldum. Onlar da sesinin tonunu yükseltti. Dünden beri aileme küfürler ediliyor, hakaretler ediliyor. Gerçekten çok üzüldük. Çok severek dinlediğim gruptu. Öyle bir insan olsam bu grubu getirmem" diye konuştu. 
TED KOLEJİNİN DÖRT KURUCUSU EDİRNE MİLLETVEKİLİ
Türkiye'nin modernleşmesi için eğitimin vazgeçilmez önemine inanmış olan Büyük Önder Atatürk, 1 Kasım 1925'te Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışında yaptığı konuşmada, eğitimde hedeflenen seviyeye ulaşmak için özel girişimin çalışmalarına ihtiyaç olduğunu dile getirdi ve topluma çağrıda bulundu. Türk Eğitim Derneği, bu temel vizyon doğrultusunda, Atatürk'ün ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde doğdu ve 12 Aralık 1939 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Dernek statüsü edindi. İlk adı "Türk Maarif Cemiyeti" olan ve kurucuları arasında Edirne Milletvekilleri  Hasan Hayri, Zeki Mesut Alsan, Şakir Kesebir ve Faik Kaltakkıran'ın da bulunduğu dernek, 1946 yılından itibaren, "Türk Eğitim Derneği" (TED) adı altında çalışmalarını sürdürüyor.
Dernek, köklü bir sivil toplum kuruluşu olarak kurulduğu günden beri eğitim alanında faaliyet göstermekte; aynı zamanda yeterli maddi olanağa sahip olmayan başarılı çocukların eğitimlerini desteklemek ve Türk eğitim sistemine maddi ve bilimsel katkılar sağlamakta. Derneğin ilk tüzüğünde yer alan "Cemiyet, siyasi hiçbir gaye gütmeyip, sadece memleket gençliğinin tahsil ve terbiyesine yardım ile iştigal eyler" olarak ifade edilen temel amaç, bugün de geçerliliğini korumakta.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke