ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kahvecinin kışı 'tatsız'
Edirne Kahveciler ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Hakan Gönay, önümüzdeki günlerde yeniden belirlenecek asgari ücret rakamının ardından artacak giderlerle birlikte kahveci esnafını kış ayında zor günler beklediğini belirtti...  En büyük sıkıntılarının, satın alma gücü düşen vatandaşın alışkanlıklarını değiştirerek eve kapanması olduğunu dile getiren Gönay, "Eskiden esnaf kışı dört gözle bekliyordu ama şimdi artık beklemiyor. Çünkü cebinden para harcamak zorunda kalıyor. Fiyatları yükseltince, alım gücü zayıflayınca müşteri eve kapanıyor. Eve kapandı mı, eve alıştı mı bu sefer dışarı çıkmıyor. Alışkanlıklar değişiyor" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 02-12-2022 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kahvecinin kışı 'tatsız'

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde milyonlarca işçi, Aralık ayının 15'inden sonra toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun belirleyeceği artışı dört gözle beklerken, esnaf da bir yandan kış ayından zararsız çıkmanın derdine girdi. Edirne Kahveciler ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Hakan Gönay, özellikle asgari ücretin belirlenme-sinin ardından yılbaşından sonra gider ka-lemlerinde yaşanacak artışa dikkat çekerek, kahveci esnafını zor günler beklediğini belirtti. 
'MALİYETLERİMİZ ARTIYOR' 
Giderleri karşılamak için esnafın daha fazla kazanması gerektiğini hatırlatan Gönay, "Esnaf artık kış aylarında daha az kazanıyor. Maliyetler artıyor. Fiyatları güncellemek için asgari ücret komisyonunun vereceği kararları bekliyoruz. Bizim şu anda genel olarak çay ocaklarında çayımız 3 lira. Yani yaygın olarak 3 lira kullanılıyor ama istisnai olan yerlerde 4 lira. Şimdi bu giderleri karşılamak için fiyatları güncellememiz gerekecek. Bu da bizim için ayrı bir sıkıntı. Çünkü organize etmek zor. Kimisinin kendi iş yeri, kimisi kira, kimisi kendi çalışıyor. Oğlunu çalıştırıyor ama  herkes bu vasıflara sahip değil. Adam çalıştırmak zorunda. Asgari ücret artışı da yüzde 40 gibi öngörülüyor. Bu da ayrı bir maliyet demek" dedi. 
'ARTIŞLAR BÜTÜN TÜRKİYE'Yİ ETKİLİYOR'
İşçi giderleri ve enerji giderlerinin üst üste bindiğinde esnafın zor durumda kaldığını söyleyen Gönay, "Bu sadece işçi giderleriyle alakalı bir durum değil. Bu bütün Türkiye'yi etkileyen bir durum. Çünkü toptancısı da bunun işçi maliyetini koymak zorunda kalıyor. Biz daha yüksek fiyatlara mal temin etmek zorunda kalıyoruz. Onun için bunları bizim fiyatlandırmamız lazım. Yani 3 lira olan çay fiyatını asgari ücret komisyonunun vereceği karara göre hesaplarımızı yaparak artıracağız. Ona göre esnafı organize etmeye çalışacağız. 3.5 mu olacak? 4'ü mü zorlayacağız, ona bakacağız" diye konuştu. 
'FİYATLAR ARTTIKÇA MÜŞTERİ KAYBI YAŞIYORUZ' 
En büyük sorunlarının, zam yaptıkça müşteri kaybı yaşamaları olduğunu ifade eden Gönay, "Zam yaptıkça müşteri kaybı zaten oluyor. Bizim en fazla zorlandığımız konu zaten bu. Yani biz esnaf olarak istemiyoruz fiyat artışlarını. Yani bizim alacağımız ürüne de zam gelmesin. Biz de çayı 3 liradan dört lira yapmayalım. Bizim için önemli olan bu zaten. Fiyatları yükseltince, alım gücü zayıflayınca müşteri eve kapanıyor. Eve kapandı mı, eve alıştı mı bu sefer dışarı çıkmıyor. Alışkanlıklar değişiyor. Bizim en fazla zorlandığımız konu zaten bu. Yani bizim yapmamız gereken keşke fiyatlar sabit kalsa" ifadelerini kullandı. 
'ESKİDEN KIŞI DÖRT GÖZLE BEKLERDİK'
Özellikle fiyat yükselişlerinin pandemiden sonra arttığını da belirten Gönay, "Yani bu pandemi döneminden sonra hızlı fiyat yükselişleriyle biz bu döneme girdik. Ama şu anda nispeten biraz daha stabil duruma fiyatlar geçti. Yani bizim istemediğimiz bir oran. İnşallah bizim beklentimiz oranda fiyat artışları olmaz da biz de esnafı zorlamak durumunda kalmayız. Eskiden esnaf kışı dört gözle bekliyordu ama şimdi artık beklemiyor. Çünkü cebinden para harcamak zorunda kalıyor. Yazın kazandığını, kışın harcamak zorunda kalıyor. Çünkü giderler maliyetler yükseldi. Bilhassa yılbaşı geçişleri çok zorlaştı. Yani önceden bir ramazan iki aya bedeldi. Şimdi ramazan geldiğinde o iki aya bedel yine ama gider bakımından bedel.  Gelirin olmuyor. Yani o eski alışkanlıklar da kalmadı" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke