ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İnce: Esad'a mektup gönderdim, görüşmedi
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşmek için herkesten önce kendisine mektup gönderdiğini fakat kabul edilmediğini söyledi...  Türkiye'nin Esad'la bir an önce görüşmesi gerektiğini belirten İnce, "Ben Esat'a mektup yazdım, ilk kez söylüyorum bunu. Benimle görüşmedi. Görüşseydi, konuşacaktım bunları. Tabi benim devlette bir yönetim görevim olmadığı için görüşmedi ama Türkiye Cumhuriyeti uyurken, yönetenler uyurken ben bu girişimi yaptım. İsterseniz mektubu önümüzdeki günlerde paylaşabilirim de" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 03-12-2022 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İnce: Esad'a mektup gönderdim, görüşmedi

Olgay GÜLER
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Edirne'ye geldi. Kentte bir otelde kahvaltı eden İnce, burada basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda ülke gündemine dair bir çok konuya değinen İnce, Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşmesi konusuna olumlu baktığını söyledi. Bir an önce Esad'la görüşülmesi gerektiğini dile getiren İnce, kendisinin herkesten önce Esad'la görüşmek için kendisine mektup gönderdiğini, fakat kabul edilmediğini ifade etti. 
'ESAD'A MEKTUP YAZDIM AMA GÖRÜŞMEDİ' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile Katar'da görüşmesini eleştiren İnce, Suriye konusunda ise mutlaka Esad'la görüşülmesinden yana olduğunu belirtti. İnce, "Şimdi de 'Esad'la görüşebilirim' diyor. Görüşme demiyoruz, bir an önce görüş. Ben Esat'a mektup yazdım, ilk kez söylüyorum bunu. Benimle görüşmedi. Görüşseydi, konuşacaktım bunları. Tabi benim devlette bir yönetim görevim olmadığı için görüşmedi ama Türkiye Cumhuriyeti uyurken, yönetenler uyurken ben bu girişimi yaptım. İsterseniz mektubu önümüzdeki günlerde paylaşabilirim de. Görüşeceksen bir an önce görüş. Büyükelçiyi ata, bu sığınmacılardan bir an önce kurtulalım, gönderelim bunları, bu misafirlik fazla uzadı. Dün Türkiye'nin en büyük şehrinde, İstanbul'daydım. Türk göremedim sokakta. Aksaray, Laleli, Fatih buralarda Türk göremedim. Hepsi sığınmacıydı, hepsi Afrikalıydı. Büyük devletler dış politikalarını sokakta yapmazlar. Bu önemli bir sözdür. Erdoğan bunu öğrenecek. Sokakta dış politika yaparsan işte bu duruma gelirsin" dedi. 
'BANKALARDAN FAZLA BÜYÜYEN BİR SEKTÖR YOK' 
Türkiye'nin ekonomi politikasını eleştiren İnce, "Türkiye'de bankalardan fazla daha büyüyen bir sektör yok. Ödeyemediğiniz doğalgaz faturasının parası bankadadır. Dolduramadığınız benzin deposunun parası bankadadır. Milletin cebinden paraları alıp bankaların cebine doldurdu. Sonra da utanmadan şehitlerle seçim sandığını aynı cümlenin içerisinde geçirdi. Seçimler, sandık ve şehitler aynı cümlenin içerisinde olmaması gereken şeylerdir. Bu ayıptır, yazıktır, günahtır. Sınırlar kevgire döndü. Bir terörist Suriye'den çıkıyor, İstanbul'a geliyor, İstanbul'da ev kiralıyor, tekstil atölyesinde işe giriyor. Sonra geliyor Türkiye'nin göbeğinde, Beyoğlu'nda bomba patlatıyor. Sonra da utanmadan bize ensar muhacir palavralarını atıyorlar" diye konuştu. 
'O KADAR GÜÇLÜYSENİZ ÇIKIN BİRİNİZ ADAY OLUN' 
Muhalefetin oluşturduğu 6'lı masayı da eleştiren Muharrem İnce, geçtiğimiz günlerde açıkladıkları 'eşgüdüm kurulu' projesine de tepki gösterdi. İnce, "Bir eşgüdüm kurulu oluşturacaklarmış 6 genel başkandan oluşan, bu eşgüdüm kurulu Cumhurbaşkanını yönetecekmiş. Siz böyle bir adam bulabilir misiniz? Aday yapacaklar, o kişi 50 artı 1 alacak, cumhurbaşkanı seçilecek, sonra dönecek 'arkadaşlar ben yönetemem, siz bana kıl verin ben de yöneteyim' diyecek. O kadar güçlü adamsanız çıkın biriniz aday olun, kazanın" şeklinde konuştu. 
'6'LI MASANIN ÇÖZÜM FALAN ÜRETTİĞİ YOK, MİLLETİ OYALIYORLAR' 

6'lı masadaki liderlerin kendilerine güvenmediklerini kaydeden İnce, "Demek ki siz kendinize güvenemiyorsunuz, kazanamam diyorsunuz. O kişi neden sizi dinlesin ki? O sizin emir eriniz mi? Yaveriniz mi? Bir kişiyi buldular, aday yaptılar. Sonra o kişinin kafası basmayacak, 6'lı masa buna talimat verecek. Böyle bir şey olamaz. 6'lı masada oturanlar cumhurbaşkanı yardımcısı olacaklarsa, cumhurbaşkanı, yardımcılarından talimat mı alacak? 6'lı masada oturanlar milletvekili olacaklarsa, cumhurbaşkanı yasamanın üyesi olan milletvekilinden talimat alır mı? Dolayısıyla çözüm falan ürettikleri yok, milleti oyalıyorlar, kendilerine güvenleri yok. Bir proje üretmiyorlar. İş olsun diye boş yere zamanı geçiriyorlar. Doğrudan Erdoğan'a çalışıyorlar. Erdoğan'a karşıymış gibi görünüp, doğrudan Erdoğan'a çalışıyorlar. Başörtüsü tartışmasından tutun da, eşgüdüm kuruluna kadar açıkladıkları bütün işler, biraz derin düşündüğünüzde hepsi Erdoğan'ın işine yarıyor. Yıkılmış, bitmiş bir iktidarı son 2 ay içinde yeniden dirilttiler. Millet geçim sıkıntısında inim inim inlerken son 2 ayda yaptıkları saçmalıklarla Erdoğan'ı yeniden ayağa kaldırdılar. Bitmişti bu iktidar. En büyük Erdoğancı 6'lı masanın açıklamalarıdır, onlardır" ifadelerini kullandı. 
'SUÇLU BU EKONOMİK KADROLAR' 
Ekonomi konusunda da iktidara eleştiride bulunan İnce, "20 yıllık bir iktidar var. Ekonomiyi kötü yönettiler, millet fakirleşti, yoksulluk sefalet diz boyu artık. Kendisine yakın olanların sürekli sahip olma arzusu, zengin olma arzusu, zenginleşme hırsı, milleti sefalete sürükledi. Bu 20 yıl içerisindeki hedeflerinin hiçbirisini tutturamadılar. 2023'te 2 trilyon dolar gelirimiz olacaktı, 1 trilyon dolar bile yok. 500 milyar dolar ihracat olacaktı, yarısı bile yok. İlk 10 ekonomi arasına girecekti, bırakın ilk 10'a girmeyi, 18'inci sıradaydık dünyada 23'e geriledik. Hiçbir hedef tutmadı. Üç harfli marketlerin önünü bunlar açtı, bunlar destekledi. Şimdi suçlu olarak üç harflileri gösteriyorlar. Onların suçu olabilir ama üretim olmazsa, otoyol pahalıysa, mazot pahalıysa, ilaç pahalıysa, ekilmiyorsa, dikilmiyorsa gübre pahalıysa, çifti ekemiyorsa bu pahalılık olacaktır. Marketleri suçlamak işin kola tarafı. Marketlere mektup yazmak da işin kolay tarafı. İktidar da muhalefet de sorunu kavrayamamış durumda. Suçlu olan iktidardır. Suçlu olan bu ekonomi kadrolarıdır, bu kötü ekonomik programdır, bu ekonomi politikalarıdır. Suçlu olan Erdoğan'ın kibridir, inadıdır, cehaletidir ve bilim dışı davranışlarıdır" dedi.
Muharrem İnce, toplantının sonunda partiye katılan yeni üyelere rozetlerini taktı. 
İnce daha sonra bir alışveriş merkezinde esnafı gezerek sohbet etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke