ANASAYFA
20 Mart 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kutes'ten Edirne'ye GES
Kutes Makine firması, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında Edirne ve Kırklareli'ndeki toplam 300 bin metrekare arazisi üzerinde hayata geçireceği güneş enerji santrallerinin kurulumu için Tegnatia Enerji ile sözleşme imzaladı….
Haberin Yayın Tarihi: 26-01-2023 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kutes'ten Edirne'ye GES

Kutes Makine firması gelecek nesillere daha eşit, daha temiz, daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen Kutes, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında hayata geçireceği güneş enerji santralleri-nin kurulumu için Tegnatia Enerji ile sözleşme imzaladı. Kutes'in karbon negatif hedefi için önemli bir aşama kaydettirecek santrallerin Haziran 2023'de devreye alınması planlanıyor.
30 yılı aşan tecrübesiyle küresel standartlarda yeşil üretim felsefe-siyle çalışan Kutes, sürdürülebi-lirlik ve iklim değişikliğiyle müca-dele çalışmaları kapsamında Edirne ve Kırklareli'ndeki toplam 300 bin metrekare arazisi üzerinde hayata geçireceği güneş enerji santralleri-nin kurulumu için Tegnatia Enerji ile sözleşme imzaladı. 26 MWp kurulu güce sahip GES'lerin Haziran ayında devreye alınması planlanıyor. Şirket, böylece yılda 23 bin 500 ton sera gazı salınımını engelleyerek 57 bin 498 ağacının yok olmasını önleyecek. Aynı za-manda ürettiği yüzde 100 yenilene-bilir enerji ile yüzde 100 yeşil üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor.
“Karbon negatif hedefimiz için önemli bir kilometre taşını geride bırakıyoruz”
Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği ile mücadeleyi şirket kültürünün değişmez bir parçası haline getirdiklerini vurgulayan Kutes İcra Kurulu Başkanı Ali Esat Kutmangil, "Karşı karşıya olduğumuz iklim krizinin sonuçları her gün ağırlığını hissettiriyor. Kutes olarak hem gelecek nesillere hem de gezegenimize karşı taşıdığımız sorumlulukla tüm faaliyetlerimizde çevresel etkilerimizi en aza indirme konusunda çalışıyoruz. 2022 yılında sürdürülebilirlik çalışmalarımızı ve hedeflerimizi anlattığımız GRI onaylı sürdürülebilirlik raporumuzu yayınladık. Haziran ayında devreye almayı planladığımız Edirne ve Kırklareli'ndeki GES'lerimizle de karbon negatif hedefimiz için önemli bir kilometre taşını geride bırakacağız. Yeşil üretimle dünya-mızı korurken, ülke ekonomimize güçlü bir şekilde katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.
Tükettiği enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak
Şirket, Kutes Makine fabrikası-nın çatısında gerçekleştirdiği 240 kwh'lık Güneş Enerji Santrali yatırımı ile tükettiği enerjinin yüzde 60'ını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor. Haziran ayında devreye almaya planladığı güneş enerjisi santralleri ile  ömrü bo-yunca yaklaşık 1.000.000.000 kWh elektrik üretmeyi, döküm tesisle-rinde kullanılan enerjinin tamamını ise bu yenilenebilir enerjiden sağlamayı planlıyor. ÇEVKO iş birliğinde Kutes Ormanı projesi için de hazırlıklara başlayan Kutes, proje kapsamında 10 yıl içinde toplam 1 milyon ağaç dikmeyi hedefliyor. Bu sayede 2033 yılına kadar karbon negatif olmayı hedefliyor. 
Kutes Hakkında
1986 yılında Mehmet Bekir Kutmangil tarafından kurulan Kutes, 1990 yılında döküm sektörü için yatırımlara başladı. 1992 yılında yeni yatay GF otomatik kalıplama hattında ilk dökümünü yapan Kutes, 2016 yılında talaşlı imalat sektörüne yatırım kararı aldı.  2017 yılında döküm ve talaşlı imalat operasyonlarını birbirinden ayırarak Kutes çatısı altında Kutes Döküm ve Kutes Makine markalarını kurdu. Yeni üretim tesisinde ilk talaşını kaldırdı ve yeni otomatik kalıplama yatırım kararı aldı. 2019 yılında yatırımların tamamlanması ile HWS otomatik kalıplama hattında ilk dökümünü yaptı. Döküm kapasitesini 50 bin tona yükseltirken, Kutes Makine çatısı altında 14 CNC ile 90 bin saat kapasiteyle faaliyetlerine devam ediyor. 30 bin metrekaresi kapalı toplam 150 bin metrekarelik alanda, binin üzerinde bağımsız parça üreten Kutes, 30 yılı aşkın tecrübesiyle küresel standartlarda 9 farklı sektörde 10 kalite sertifikasıyla uluslararası markalara hizmet veriyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Çıkırık'a son görev
AK Parti ve İYİ Parti'de birer aday daha
Sarılarlı güven tazeledi
Edirne'de aşı startı
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Cephanelik gibi araç
Edirnespor umutları erteledi
Sınır organizatörü kıskıvrak
K.Arda, Çanakkale'yi geçemedi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke