ANASAYFA
20 Mart 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sınıflar ‘lebalep’
Edirne'deki okul sorununu mercek altına almaya devam eden Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu adına açıklama yapan eğitimci Ziya Gökerküçük, velilerin nitelikli eğitim alamayacağı için yöneldikleri özel okullarda önümüzdeki yıldan itibaren yaşanacak fahiş ücret artışları nedeniyle okul sorununun daha da derinleşeceğini belirtti...  Resmi kurumların plansızlığı ve koordinasyon eksikliği nedeniyle devlet okullarındaki sınıfların lebalep dolu olduğunu kaydeden Gökerküçük, "Bu nedenle yetkililerin acil müdahale ederek 2023 yılı içinde gerekli yatırımı yapması gerekmektedir. Ancak bu yapıların mevcut okul bahçelerine konteyner koyarak olmaması gerektiğini de belirtmek isteriz" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 27-01-2023 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sınıflar ‘lebalep’

Olgay GÜLER
Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, kentte Şükrüpaşa, Fatih, 1. Murat ve Kocasinan Mahalleleri'ndeki okul sorunu hakkındaki temaslarını sürdürmeye devam ediyor. Son olarak İl Genel Meclisi Eğitim Komisyonu'nu ziyaret eden çalışma grubu, komisyon başkanı Halil Akdağ ile görüş alışverişinde bulundu. Ziyaret sonrası grup adına açıklama yapan eğitimci Ziya Gökerküçük, velilerin nitelikli eğitim alamayacağı için yöneldikleri özel okullarda önümüzdeki yıldan itibaren yaşanacak fahiş ücret artışları nedeniyle okul sorununun daha da derinleşeceğini belirtti. 
'SINIFLAR LEBALEP DOLU' 
Söz konusu mahallelerde okul mevcutlarının yoğun olduğu, sınıfların 30 öğrenciyi aştığını önceki günlerde kamuoyu ile paylaştıklarını dile getiren Gö-kerküçük, "Bu yoğunlaşmanın azaltılması ve sınıf mevcutlarının normal olması için acilen yeni okul yapılmasının gerekli ol-duğunu vurguladık. Mahalleler-deki öğrenci nüfusundan okulların sınıf mevcutlarına, gelecek yıl-ların öğrenci sayılarından po-tansiyel nüfusa kadar her bilgiye sahip olan veya olması gereken resmi kurumların plansızlığı ve koordinasyon eksikliği nedeniyle bugün sınıflar lebalep doludur" dedi. 
'SORUN DAHA DA DERİNLEŞECEK' 
Devlet okullarında çocuklarının özellikle kalabalık sınıflarda nitelikli eğitim alamayacağını düşünen velilerin mecburen özel okullara yöneldiğini kaydeden Gökerküçük, "Ancak önümüzdeki yıldan itibaren özel okulların fahiş ücret artışları nedeniyle okul sorunun daha da derinleşeceği aşikârdır. Bu nedenle yetkililerin acil müdahale ederek 2023 yılı içinde gerekli yatırımı yapması gerekmektedir. Ancak bu yapıların mevcut okul bahçelerine konteyner koyarak olmaması gerektiğini de belirtmek isteriz" diye konuştu. 
Konu hakkında İl Genel Meclisi Eğitim Komisyonu ile de gerekli görüş alışverişinde bulunduklarına dikkat çeken Gökerküçük, "Bu konudaki niyet ve amaçlarımızı bildirmek, talep etmek, kamuoyu ile paylaşmak amacıyla İl Genel Meclisi Eğitim Komisyonunu ziyaret ettik. Komisyon Başkanı Halil Akdağ'a hazırladığımız raporu sunduk. İl genelindeki eğitim politikalarında, yerel kurumların ve sivil örgütlerin aktif olması gerekliliği yanında idareleri sorgulamasının, kamuoyu oluşturmasının önemini vurguladık. Bundan sonra birlikte çalışma, bilgi alış verişinde bulunma konusunda görüş birliğine vardık. Biz Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak öğrenci velileri, eğitim çalışanları ve bu alanda duyarlı kentliler olarak taleplerimizi iletmeye, çocuklarımızın kamusal, ücretsiz ve nitelikli eğitim hakkını savunmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Çıkırık'a son görev
AK Parti ve İYİ Parti'de birer aday daha
Sarılarlı güven tazeledi
Edirne'de aşı startı
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Cephanelik gibi araç
Edirnespor umutları erteledi
Sınır organizatörü kıskıvrak
K.Arda, Çanakkale'yi geçemedi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke