ANASAYFA
29 Mayıs 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Komşudan 'zam' freni!
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, iğneden ipliğe tüm ihtiyaçlarını kentten karşılayan Bulgar turistlerin, son 1 ayda yaşanan fiyat artışları nedeniyle gelişlerinin durma noktasına geldiğini söyledi... Bulgar hükümetinin de alışverişlere bir takım kısıtlama getirdiği yönünde duyumlar aldıklarını dasöyleyen Irmak, "Bulgar turistler 1 aydır neredeyse sıfırlandı, bitti gibi. Bizde son aylarda üst üste gelen zamlar, Bulgaristan'daki fiyatlarla aramızdaki makası daralttı. Onların bir de buraya geliş-gidiş maliyetleri var. Bunu üstüne koyduğunda Türkiye, Bulgarlar için cazibe merkezi olmaktan çıktı" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 24-02-2023 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Komşudan 'zam' freni!

Olgay GÜLER
Türkiye'nin sınır komşusu Bulgaristan'dan gelen çok sayıda turistin iğneden ipliğe tüm ihtiyaçlarını karşıladığı Edirne'de esnaf son 1 aydır, sıkıntılı günler yaşıyor. Özellikle her Cuma kurulan Ulus Pazarı başta olmak üzere alışveriş merkezleri ve tarihi çarşıları dolduran komşu ülke vatandaşlarının gelişi neredeyse durma noktasına geldi. Bulgar turistlerin, artan fiyatlar nedeniyle gelişlerinin azaldığını söyleyen ETSO Başkanı Sezai Irmak, bunun yanında Bulgar hükümetinin de alışverişlere bir takım kısıtlama getirdiği yönünde duyumlar aldıklarını da söyledi. 
'TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ OLMAKTAN ÇIKTI' 
Son aylarda üst üste gelen zamların gelişlerin azalmasında büyük payı olduğunu kaydeden Irmak, "Bulgar turistler 1 aydır neredeyse sıfırlandı, bitti gibi. Bizde son aylardan üst üste gelen zamlar, Bulgaristan'daki fiyatlarla bizim aramızdaki makası daralttı. Onların bir de buraya geliş-gidiş maliyetleri var. Bunu üstüne koyduğunda Türkiye, Bulgarlar için cazibe merkezi olmaktan çıktı. Evraka dayalı değil ama bir rivayete göre; Bulgar hükümetinin, bunların alışverişine birtakım kısıntılar getirdiği konusunda da duyumlarımız var. İkisi bir araya gelince Bulgarların ayağını Edirne'den kesti" dedi.
'TİCARİ HAYATIMIZI BUNA BAĞLAMAMAMIZ LAZIM' 
Üniversitelerin de ara tatile girmesi, ardından uzaktan eğitime geçilmesinin de Edirne'den 40 bin öğrencinin ayrılıp gitmesine neden olduğunu hatırlatan Irmak, "İki konu bir araya gelince ekono-mimizde son 1 aydır sıkıntılar var. Bulgar pazarına kayıp pazarı olarak bakıyorum. Bazı aylarda ivme kazanıyor, bazı aylarda gümrükteki sorunlar, Bulgar hükümetinin birtakım tedbirleri, bizdeki fiyat dalgalanmaları derken bunları garanti bir pazar olarak görmüyorum. Bundan 20 yıl önce biz o tarafa gidip alışveriş yapıyorduk, şimdi onlar geliyor ama ticari hayatımızı buna bağlamamamız lazım. Gelirse bonus olur, olmazsa işimizi kendi mecramızda yürütmemiz gerekir" diye konuştu. 
'GENEL BİR SIKINTI VAR' 
Esnafın fahiş fiyatı uyguladığı konusunda bir tespitlerinin de olmadığını ifade eden Irmak, "Bu konuda tespit etme durumunda değiliz. Belediye zabıtası, Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü o işlerde görevli. Bize intikal etmiş bir şey yok, onlar da göz açtırmıyorlar. Özellikle Ticaret İl Müdürlüğü'nün elemanları var. Periyodik kontroller yapılmakta. Özellikle, 'Edirne esnafı kazıklamış da Burgaz'a gitmiş' gibi dedikodular var. Ben öyle olduğunu sanmıyorum. Lüleburgaz da, Kırklareli de benim bölgem. Oralarda da 1 aydan beri çok Bulgar yok. Genel bir sıkıntı var. İnsanlar gelmiyor" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Kokteyl Masa Kiralama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

Marküteri Parke