ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yalan ve talan yargıda
Edirne Belediyesi’nin Sarayiçi İzci ve Spor Kulübü’ne verdiği yeşil alanda sökülen çamlar ve imar planına aykırı bir şekilde yükselen beton bina ile ilgili olarak Edirne İdare Mahkemesi’ne dava açıldı... TMMOB tarafından yapılan başvuruda öncelikle davalı idarenin savunması alınmaksızın dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulması, nihai olarak yargılama sonunda Edirne Belediyesi'nce verilen yapı ruhsatı işleminin iptalinin talep edilmesi dikkat çekti...
Haberin Yayın Tarihi: 10-08-2012 11:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yalan ve talan yargıda

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, Edirne Belediyesi’nin Sarayiçi İzci ve Spor Kulübü’ne verdiği yeşil alanda sökülen çamlar ve imar planına aykırı bir şekilde yükselen beton bina ile ilgili olarak Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurarak yürütmenin durdurulmasını istedi.
Edinilen bilgilere göre, dava konusunun TMMOB’un amaç ve görevlerini ilgilendirdiği belirtilen dilekçede davanın hukuki nedenler bölümünde şu görüşlere yer verildi:
“Dava konusu 249 nolu yapı ruhsatında parselin kullanım amacı bölümü ‘park’ olarak doldurulmuş aynı zamanda Sarayiçi İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ‘nin dilekçesine istinaden çıkarılan 23 Mart 2012 tarihli imar durum belgesinde parselin park alanında kaldığı belirtilmiş, inşaat koşulları (Bina yüksekliği, emsal vs) ‘Plan Notuna Göre’ ifadesiyle açıklanmıştır.
Plan hükümlerine göre toplam inşaat alanı 100 m2 olması gerekirken 373m2, maksimum yapı yüksekliği 3.50 metre (Tek Kat) olması gerekirken ruhsatta toplam kat sayısı: 2 ve yapının toplam yüksekliği: 5,82 metre verilerek ruhsatın plan hükümlerine uymadığı görülmektedir.
Parklar maddesi, parklarda yapılaşma şartlarında açıkça ‘Yapılacak yapılar; mutlak surette sökülüp taşınabilir malzemeden yapılacaktır’ şeklinde tanımlanmıştır. Oysaki ruhsatta tanımlanan betonarme karkas yapılar sökülüp taşınabilen yapılar değildir. Betonarme kaldırılması gerektiğinde yıkılan molozları kullanılmayıp döküm alanlarına atılan yapı malzemesidir. Bu kapsamda Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen 249 nolu yapı ruhsatı plan hükümlerine uymamaktadır.”
“YÜRÜTME DURSUN”
Mahkemeye verilen dilekçede, devam eden inşaatın yeliş alanlara telafisi mümkün olmayan tahribatlar vereceği belirtilerek, “Edirne ilinin 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan hükümlerine göre yeşil alanlarda yapılaşma şartlarını ve yeşil alan kullanış şartlarına, hukuka ve yönetmeliklere açıkça aykırı olan Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilmiş 12.06.2012 tarih ve 249 nolu yapı ruhsatının yeşil alanlara vereceği telafisi mümkün olmayan zararların önlenmesi için ivedilikle işlemin yürütülmesinin durdurulmasını talep ediyoruz” denildi.
Dilekçenin “Sonuç ve İstem” bölümünde ise şu görüşlere yer verildi:
"Hukuka aykırı olduğu açık olan ve ağaçların kesimi sırasında mahallede yaşayanların haklı tepkileri ve yaşanan olaylar, işlemin uygulanması halinde telafisi olanaksız zararlar doğuracağını göstermiştir. Bu nedenlerle, öncelikle davalı idarenin savunması alınmaksızın dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, nihai olarak yargılama sonunda, Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 12 Haziran 2012 tarihli 249 no’lu yapı ruhsatı işleminin iptaline, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalı yana yükletilmesine karar verilmesini diliyoruz.”
Dava dilekçesine, Edirne İdare Mahkemesi’nin daha önce Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin yeşil alana yaptığı binayla ilgili yıkım kararı da eklendi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke