ANASAYFA
21 Eylül 2023 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İstanbul'da Edirne Sempozyumu
Trakya Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde “İstanbul-Edirne Arasındaki İletişim, Etkileşim ve Karşılaştırmalar” başlığı ile düzenlenen 3. Edirne Araştırmaları Sempozyumu'nda, alanında uzman isimler Edirne'nin tarihi ve kültürel mirasına ışık tuttu…
Haberin Yayın Tarihi: 17-05-2023 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İstanbul'da Edirne Sempozyumu

Trakya Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde “İstanbul-Edirne Arasındaki İletişim, Etkileşim ve Karşılaştırmalar” başlığı ile düzenlenen 3. Edirne Araştırmaları Sempozyumu'nda, alanında uzman isimler Edirne'nin tarihi ve kültürel mirasına ışık tuttu.
2021 ve 2022 yıllarında Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Edirne Araştırmaları Sempozyumu'nun üçüncüsü, İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde “İstanbul-Edirne Arasındaki İletişim, Etkileşim ve Karşılaştırmalar” başlığı ile düzenlenen sempozyumda, iki üniversite akademisyenlerinin yanı sıra ülkemizin farklı noktalarından gelen akademisyen ve araştırmacılar, ikisi eş zamanlı dokuz oturumda toplam 32 bildiri sundu.
“Edirne Büyük Bir Hazine”
Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Edirne, içine girdikçe derinleşen büyük bir hazine. Ben bir hekimim ve bir hekim gözüyle baktığımda Edirne'nin acılarını görüyorum. Hala hasta, hala üzerinde kılıç yaraları var, hala yaraları kanıyor.” diyerek, Edirne üzerinde yapılan çalışmaların geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi temennisinde olduğunu belirtti.
Fatih Sultan Mehmet ve Sarı Saltuk başta olmak üzere Edirne tarihinde önemli yer tutan isimler ve kurumlardan bahseden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Edirne'nin tarihi, İstanbul ile hep bir paralellik göstermiştir. İstanbul'u fetheden ordu, Edirne'den hareket etmiştir. Başkentlik emanetini büyük fetihten sonra İstanbul'a teslim eden Edirne, önemini hiçbir zaman yitirmemiş, adeta bir eş başkent gibi önemini sürdürmüştür. Bu tarihî birlikteliğin bir başka örneği de Trakya Üniversitesidir. Edirne Tıp Fakültesi olarak İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan ve daha sonra Trakya Üniversitesi ismini alan Üniversitemizin 40. yılını geride bıraktık. Aslında biz de İstanbul Üniversitesinin evladıyız. Bugün de bu sempozyumla tarihsel birliktelik güçlenerek devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.
İki üniversitesinin birlikte çalışma kültürünün en güzel örneklerinden birini sergilediğine dikkat çeken Rektör Tabakoğlu, sempozyumda sunulacak bildirilerin kitaplaştırılarak yeni araştırmacılar için ilham kaynağı olacağını ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.
Yüzyıllardır İstanbul-Edirne Arasındaki İletişim Devam Ediyor
Sempozyumun açılışında bir konuşma gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, iki şehir arasındaki tarihî bağlara vurgu yaparak “Yüzyıllardır İstanbul ve Edirne arasındaki askeri, ticari ve kültürel ilişkiler devam etmiştir. Edirne'nin hem eski başkent olması hem coğrafi olarak yakınlığı hem de Avrupa karayolu üzerinde olması İstanbul ile ilişkilerini geliştirmiştir. Edirne'nin gerek Osmanlı gerekse de 20. yüzyıl ve sonrasında özgün kimliğini kısmen koruyabilmiş şehirlerden birisi olması yapılacak yeni çalışmalarla Rumeli ve İstanbul bölgesinin şehir ve şehircilikle ilgili yaklaşımlarına destek olacaktır.” dedi.
Sempozyum ile iki şehir arasındaki ilişkilerin farklı disiplinler çerçevesinde ele alacağına değinen Prof. Dr. Mahmut Ak “Bu sempozyum, İstanbul-Edirne arasındaki ilişkileri esas almaktadır. Tarih boyunca Edirne-İstanbul arasındaki iletişim ve etkileşimi anlamak için çeşitli açılardan iki şehrin karşılaştırılmasının yapılması planlanmıştır. Bu çerçevede İstanbul ve Edirne arasındaki siyasi, idari, ekonomik ve kültürel ilişkiler, tarih, coğrafya, sanat tarihi ve edebiyat gibi farklı disiplinler çerçevesinde incelenecektir. Ayrıca mimari etkileşimler, iki şehir arasındaki göçler, Edirne ve İstanbul'daki kültürel ilişkiler, seyyahların iki şehri de değerlendiren gözlemleri ele alınacaktır.” dedi.
Sempozyumda açılış konuşmaları ve hediye takdiminin ardından oturumlara geçildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de hareketli sabah!
Aramızdan ayrılanlar
Akgün Keşan'da adaylığını açıkladı
Kayıp şehit babasından acı haber
Kendileri de ‘arı’ gibi!
Hasan Aziz bırakıyor
TMMOB: Boşuna mı okuduk?
‘İYİ Parti handikap değil’
TÜ'de Akciğer Hipertansiyon Polikliniği
‘Seçim bitti, çocuklar unutuldu’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al