ANASAYFA
29 Mayıs 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
AB kapısında mülteci eylemi!
Kapıkule Sınır Kapısı'ndan pasaportsuz vizesiz Bulgaristan'a geçmek isteyen yaklaşık 100 kişilik yabancı uyruklu grup, kapıda gergin anlar yaşanmasına neden oldu… Ahmedi Tarikatı'na bağlı olduklarını anlatan grup, kendi sitelerinden an be an canlı yayın yaparak Kapıkule'de yaşananları duyurdu… Ellerinde pankartlar ve siyah bayraklarla sınır kapısında eylem yapan farklı ülkelerden insanların oluşturduğu grubu durdurabilmek için güvenlik güçleri havaya ateş açmak zorunda kaldı… Edirne Valiliği, gümrük muhafaza, jandarma ve polis ekiplerince orantılı bir müdahale gerçekleştirilerek, grubun tamamının gözaltına alındığını açıkladı…
Haberin Yayın Tarihi: 25-05-2023 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
AB kapısında mülteci eylemi!

Kapıkule sınır kapısında dün sabah pasaport ve vizesiz sınırı geçmek isteyen yaklaşık 100 kişilik yabancı uyruklu grup, bölgede gergin anların yaşanmasına neden oldu. Güvenlik güçleri arbedeyi önlemek için zaman zaman havaya ateş açmak zorunda kaldı. 
Olay, dün sabah saatlerinde Bulgaristan'a açılan Kapıkule Kara Sınır Kapısı'nda meydana geldi. 100 kişilik yabancı uyruklu grup, ellerindeki siyah bayrakları ve pankartları açarak sınır kapısının giriş peronlarına geldi. Grubu gören jandarma ve güvenlik güçleri bölgede güvenlik önlemlerini arttırdı. Kapıkule Sınır Kapısı giriş peronlarına dayanan grup, Emniyet ve Jandarma güçlerince durduruldu. İlerleyen dakikalarda ellerinde pankartlarla eylemlerini sürdüren gruba karşı, arbede yaşanmasını önlemek isteyen Jandarma ve Emniyet güçleri havaya ateş açmak suretiyle müdahale etti. 
Ellerindeki pankartlarda 'Biz mülteciyiz', 'yardım edin', 'bize yasal koruma sağlayın' gibi yazıların bulunduğu grup, yaklaşık 1 saatlik eylemin ve bekleyişin ardından otobüslere bindirilerek bölgeden uzaklaştırıldı.
VALİLİĞİN AÇIKLAMASI
Edirne Valiliği'nden yapılan açıklamada, sosyal medya hesapları üzerinden yayılmaya çalışılan Kapıkule Gümrük Kapısı'nın mülteciler tarafından işgal edildiğine dair gerçek dışı iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapılmasının zorunluluğu oluştuğu belirtilerek şöyle denildi.
“24.05.2023 günü saat 09.45 sularında otobüslerle Kapıkule Gümrük Kapısı önüne gelen marjinalbir grup kendilerinin “Ahmedi Barış ve Işık Dinine” bağlı olduklarını, bulundukları ülkelerde sözde bu nedenle baskı gördüklerinden bahisle Avrupa'ya gitmek istediklerini beyan etmiş-lerdir.
Yasal mevzuat çerçevesinde bu şekilde geçişlerine kesinlikle izin verilmeyeceği bildirilen grup içerisindeki bazı provokatörlerin etkisiyle gümrük sahasına zorla girmeye teşebbüs edilmesi üzerine gümrük muhafaza, jandarma ve polis ekiplerince orantılı bir müdahale gerçekleştirilerek, grubun tamamı gözaltına alınmıştır.
Gözaltına alınan grup içerisinde İngiltere, Tayland, İran, Irak, Azerbaycan, Cezayir, Ürdün ve Türk uyruklu şahısların bulunduğu görülmüş olup provakatif bir amaç taşıdığı değerlendirilen bu olayın organizatörleri ve azmettiricilerine ilişkin adli tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir. 
Bahse konu grup içerisinde yer alan ve kendilerini gazeteci olarak tanıtan Birleşik Krallık uyruklu iki kişinin 22.05.2023 günü gece saatlerinde havayoluyla İstanbul'a geldikleri, akabinde bu grupla buluşarak Kapıkule Gümrük Kapısına kadar birlikte geldikleri tespit edilmiştir. 
Grubun gözaltına alınması sonrasında Kapıkule Gümrük Kapısından giriş ve çıkış işlem-lerine ivedilikle devam edilmiş olup, halihazırda da bahse konu gümrük kapımızda vatandaş-larımıza sorunsuz şekilde hizmet verilmektedir. “
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Kokteyl Masa Kiralama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

Marküteri Parke