ANASAYFA
29 Mayıs 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gastronomik Hediyeleşme Çalıştayı
Türk Mutfağı Haftası Edirne etkinlik programı kapsamında yerel lezzetleri keşfetmek, gastronomik hediyelerin bilinirliğini artırmak ve Edirne'nin gastronomik hediyeleşme alanında gelişimini desteklemek amacıyla çalıştay düzenlendi…
Haberin Yayın Tarihi: 26-05-2023 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gastronomik Hediyeleşme Çalıştayı

Edirne, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra kendine özgü gastronomik mirasıyla da dikkat çeken bir şehir olması, bu zengin mirasın daha geniş bir kitleyle buluşması ve gastronomik hediyelerin değerinin artırılması amacıyla 21-27 Mayıs 2023 Türk Mutfağı Haftası Edirne etkinlik programı kapsamında "Gastronomik Hediyeleşme Çalıştayı" düzenlendi.
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ev sahipliğinde ve Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Gönenç Güler moderatörlü-ğünde gerçekleşen çalıştayda Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk ve turist rehberi, belgesel yapımcısı, turizm öğrenci ve öğretim üyeleri, gastronomi tutkunu, girişimci, yiyecek içecek profesyonelleri ve yerel mutfak kültürüne ilgi duyan birçok değerli katılımcı yer aldı. 
Yerel lezzetleri keşfetmek, gastronomik hediyelerin bilinirliğini artırmak ve Edirne'nin gastronomik hediyeleşme alanında gelişimini desteklemek amacıyla düzenlenen çalıştayda Prof. Dr. Emel Gönenç Güler, hediyeleşmenin tarihsel, kültürel, sosyolojik ve diplomatik boyutları ve gastronomik hediyelerin Edirne ekonomisine etkisi ve geliştirme potansiyeli üzerine kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.
Ardından Edirne ilinde yaşayanların hediyeleşmede tercih ettikleri gıda, tarım ve yiyecek-içecek ürünleri ile misafire en çok ikram edilen yiyecek-içecek ürünlerini ortaya çıkarmak amacı ve Edirne iline ait tarım, hayvancılık, gıda ve yemeklerin tanıtımı ve bilinirliğinin artırılması hedefiyle katılımcılara bir anket uygulandı. 
Güler, çalıştayın gastronomik hediyelerin Edirne ekonomisine katkısını vurgulayarak, "Edirne'nin lezzetli ürünlerini dünyaya tanıtmak, hem yerel üreticilerimize hem de şehrimizin ekonomisine önemli bir ivme kazandıracaktır. Gastronomik Hediyeleşme Çalıştayı, Edirne'nin zengin kültürel ve gastronomik mirasını koruma ve tanıtma çabalarına yeni bir ivme kazandıracak. Bu çalıştay sayesinde hediyenin anlamı ve değeri, Edirne'nin lezzetleriyle bütünleşerek daha da güçlenecektir. Bu önemli etkinlikte paylaşılan bilgiler ve ortaya çıkan fikirlerle gastronomik hediyeleşme konusunda gelecekteki çalışmalarımız için yol gösterici olacaktır" dedi.
ÇALIŞTAY SONUÇLARI PAYLAŞILACAK
Çalıştayda anket sonuçları ve paylaşılan öneri ve değerlendirmelerin ayrıca bir rapor olarak hazırlanıp, bilimsel bir çalışma olarak paylaşılacağı belirtildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Kokteyl Masa Kiralama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

Marküteri Parke