ANASAYFA
22 Eylül 2023 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Lozan'ın sembolünde açıklama yasağı!
Edirne'nin Meriç Nehri'nin öte yakasında kalan tek Türk toprağı konumundaki tarihi mahallesi Karaağaç'ın, Lozan Antlaşması'yla alınışının 100'üncü yıldönümüyle ilgili basın açıklamasını, Trakya Üniversitesi'nin (T.Ü.) Karaağaç'taki bahçesinde bulunan Lozan Anıtı önünde yapmak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi'ne, üniversite yönetiminden izin çıkmadı... Basın açıklamasını dernek binasında okuyarak T.Ü. rektörlüğüne tepki gösteren ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, "Yakın tarihimizi gelecek nesillere öğretmek amacıyla, çeşitli etkinlikler yaparak borcumuzu ödemeye çalışmalıyız. Bu, milli bir görevdir. Bu nedenle, Karaağaç'ta Lozan Anıtı önünde bir basın açıklaması, bir etkinlik, bir festival yapılacaksa, kahve festivallerinden önce özellikle Lozan Antlaşması ile ilgili bir etkinlik olmalıdır" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 18-09-2023 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Lozan'ın sembolünde açıklama yasağı!

Olgay GÜLER
ADD Edirne Şubesi, Kara-ağaç'ın Lozan Antlaşması'yla Türk topraklarına alınışının 100'üncü yılı dolayısıyla, dernek binasında basın açıklaması yaptı. 
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi tarafından, Karaağaç'ın Lozan Antlaşması'yla Türk topraklarına katılışının 100'üncü yıldönümünde, Kara-ağaç'ta Trakya Üniversitesi (T.Ü.) bahçesinde bulunan Lozan Anı-tı'nda yapılmak istenen açıklamaya, üniversite yönetimi izin vermedi. Açıklamayı derneğin Kaleiçi'ndeki binasında yapan ADD Edirne Şubesi, T.Ü. yönetimine tepki gösterdi. Açıklamayı okuyan Şube Başkanı Celil Özcan, Trakya Üniversitesi'nin Lozan Anıtı ile ilgili karar alıcı konumundan çıkarılması gerektiğini belirtti. 
'LOZAN, SEVR'İ ÇÖP SEPETİNE ATAN ANTLAŞMADIR' 
Bu yıl Cumhuriyet'in olduğu gibi, tapu senedi Lozan Antlaşması'nın da 100. yaşının kutlandığını hatırlatan Özcan, "Lozan Antlaşması; vatanımızın bağımsızlığını, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü dünyaya kabul ettirmesi yanında, 1699 Karlofça'dan 223 yıl sonra bir görüşme masasından başı dik kalktığımız ilk antlaşmadır. Lozan Antlaşması; 1. Dünya Savaşı galipleri İtilaf Devletleri'nin yenilen devletlere dikte ettikleri antlaşmalardan uygulanma şansı bulamayan tek örneği Sevr'i tarihin çöp sepetine atan antlaşmadır. Lozan Antlaşması,  hükmünü 100 yıldır sürdüren (sonsuza dek de sürdürecek olan) nadir uluslararası antlaşmalardan biridir. Lozan Antlaşması; Anadolu insanını 400 yıl boyunca ekonomik boyunduruk altında inim inim inleten kapitülasyonları ortadan kaldırıp, tam bağımsızlığın ancak ekonomik bağımsızlıkla sağlanabileceğini mazlum milletlere göstererek tarihin akışını değiştiren en önemli bir belgedir. Lozan Antlaşması; Türk Ulusu'nun Milli Mücadele'yi gerçekte kimlere karşı verdiğini, kimleri yendiğini ve kimlerin işgalci emperyalistler tarafından piyon olarak savaşa sürüldüğünü belgeleyen antlaşmadır aynı zamanda" dedi. 
'KARAAĞAÇ'TA 100'ÜNCÜ YILA ÖZEL ETKİNLİKLER DÜZENLENMELİ'
Karaağaç'ın Lozan Antlaşması'nın sembolü olduğunu hatırlatan Özcan, "Ülkemizin Kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazanılan bağımsızlık savaşının sonunda, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan ülkemizin tapusu niteliğindeki Lozan Barış Antlaşması sonucu savaş tazminatı olarak Karaağaç kazanılmış olup, 100 yıl önce 15 Eylül 1923'te teslim alınmıştır. Tarihimizde önemli bir yere sahip Karaağaç, Lozan Antlaşmasının sembolüdür. Bu nedenle Lozan Anıtı Karaağaç'ta yapılmıştır. Lozan Antlaşmasının Sembolü niteliğinde olan, tarihimizde önemli yer tutan Karaağaç'ta ve Lozan Anıtı çevresinde, Özellikle 24 Temmuz ve 15 Eylül tarihleri başta olmak üzere, milli tarihimizi yaşamaya ve yaşatmaya yönelik etkinlikler ve festivaller düzenlenmelidir" diye konuştu. 
'KAHVE FESTİVALLERİNDEN ÖNCE LOZAN'LA İLGİLİ ETKİNLİK OLMALI' 
Lozan anıtı önünde açıklama yapmalarına izin vermeyen üniversite yönetimine de üstü kapalı olarak tepki gösteren Özcan, "Bilinmelidir ki, bugün şehrimizde basın açıklaması, festivaller gibi etkinlikler düzenleyebiliyorsak, bunu her şeyden önce Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk', silah arkadaşlarına ve Mudanya Ateşkes Antlaşması'nın ardından yapılan ülkemizin tapusu niteliğindeki Lozan Antlaşması'na borçluyuz. Yakın tarihimizi gelecek nesillere öğretmek amacıyla, çeşitli etkinlikler yaparak borcumuzu ödemeye çalışmalıyız. Bu, milli bir görevdir. Bu nedenle, Karaağaç'ta Lozan Anıtı önünde bir basın açıklaması, bir etkinlik, bir festival yapılacaksa, kahve festivallerinden önce özellikle Lozan Antlaşması ile ilgili bir etkinlik olmalıdır" ifadelerini kullandı. 
'LOZAN ANITI REKTÖRLÜĞÜN İZNİNDEN ÇIKARILMALI'
Atatürkçü Düşünce Derneği'nin, 'Atatürkçü Düşünce'yi, Atatürk'ün mirasını yaşamak ve yaşatmak amacıyla 'Kamu yararına çalışan dernek' statüsü ile kurulmuş bir dernek olarak, Lozan Anlaşması gibi değerleri yaşatmaya çalıştığını da ifade eden Özcan, "Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, yerli ve yabancı hiçbir kuruluştan 'fon' adı altında bile bir yardım almamakla övünerek, ulusal değerlerimizi yaşatıyoruz. Ticari kaygıdan uzak, reklam amacı gütmeyen, ulusal değerlerimizi yaşatıcı her türlü etkinlikleri destekliyoruz. Ancak, daha önceki yıllarda 24 Temmuz'larda olduğu gibi bu yıl da Karaağaç'ın Türk topraklarına katılmasının 100. Yılında Atatürkçü Düşünce Derneği'ne, Lozan Anıtı önünde basın açıklaması yapmasına Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından izin verilmemiştir. İlgili ve yetkililerden beklentimiz, Lozan Anıtı'nın Trakya Üniversitesi Rektörlüğü'nün iznine bağlı olmaktan çıkartılarak kamuoyuna açılması, Karaağaç'ta kimliğine ve Lozan sembolü olmasına uygun etkinlikler ve festivaller yapılmasıdır" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de hareketli sabah!
Aramızdan ayrılanlar
Akgün Keşan'da adaylığını açıkladı
Kayıp şehit babasından acı haber
Kendileri de ‘arı’ gibi!
Hasan Aziz bırakıyor
TMMOB: Boşuna mı okuduk?
‘İYİ Parti handikap değil’
TÜ'de Akciğer Hipertansiyon Polikliniği
‘Seçim bitti, çocuklar unutuldu’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al